İnceleme: Canon'dan EOS 5D Mark II

CHIP Online
01-10-2008, 03:11   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Canon'un yeni bombası EOS 5D Mark II: Dijital çağda ikinci devreye geçildi.

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/ince ... D-Mark-II_8782.html

Şurası bir gerçek ki artık dijital fotoğraf makinelerinde yaşanan rekabet PC dünyasından çok daha gergin ve soluksuz takip ediliyor. İnsanların fotoğrafa olan tutkusu, ceplerindeki sınırlı para ve kalite düşkünlükleri bir araya gelince her yeni model heyecanla bekleniyor. Özellikle dünya dijital fotoğraf makinesi pazarının yüzde 90#8242;ınını elinde tutan Canon ve Nikon "taraftarları" her yeni modelin lansmanında bir gol sevinci yaşıyor ya da üzüntüyle maçı terk ediyor. Tabii bu bahsettiğim karşılıklı gol atmalar sadece dijital single reflex lens (DSLR) fotoğraf makineleri için geçerli.

Geçtiğimiz yıl içerisinde 40D yarı profesyonel DSLR fotoğraf makinesi dışında kayda değer bir atak yapmayan Canon, baş düşmanı Nikon'un birbiri ardına çıkarttığı modeller karşısında seyirci kaldı. D60 giriş seviyesi makinesinin ardından Nikon'un özellikle 1 Temmuz'da lansmanını yaptığı D700 modeli Canon'a yönelik çok ciddi bir saldırıydı. 12 MP'lik CMOS sensöre sahip bu full frame fotoğraf makinesi (35 mm'lik filme eşdeğer), özellikle CCD sensördeki kumlanma eleştirilerine verilmiş bir yanıttı. Dahası 22 Ağustos 2005 yılından bu yana yarı profesyonel ve profesyonel segmentin arasındaki 5D modeliyle Canon'un tahtına indirilmiş en büyük darbeydi. Artık Nikon da D700 ile profesyonel savaşlarına 3.000 dolarlık satış fiyatıyla katılmıştı.

Nikon bununla da yetinmedi. İki hafta önce 27 Ağustos'ta "biz sadece fotoğraf makinesi üretiyoruz" sloganıyla Canon'a tutuculuğuyla hep karşı duran bu marka ilk kez çırakttığı D90 modelinde video çekimini olanaklı kılarak tüm dünyayı şaşırttı. D80#8242;nin gönüllere taht kuran başarısı (ki bu yarı profesyonel seviyede Canon 5D'den bile güçlü bir modeldi aslında) D90#8242;la bir adım öteye taşınmıştı.


Tüm konu: İnceleme: Canon'dan EOS 5D Mark II


Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Canon EOS 5D Mark II...