İngilizce Öğrenenler için Organik Bir Kaynak: Yemi

swm
25-03-2009, 21:45   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Ara 2008

İngilizce Öğrenenler için Organik Bir Kaynak: Yeminli Sözlük
Organik Çeviri Yöntemiyle İngilizce

Hazır çevrilmiş İngilizce Türkçe Cümleler üzerinde çalışarak İngilizce öğrenin!

1 yıl kadar önce yeminli tercümanlar tarafından kurulan Yeminli Sözlük sitesinin amacı İngilizce öğrenenlere ve çeviri yapanlara bilmedikleri kelimeler ve cümle içinde nasıl kullanıldıkları ile ilgili yardımcı olabilmek. Sitenin arama çubuğunda arama yapıldığında -kelimenin anlamı ile birlikte- aranan kelime ile ilgili çevirisi yapılmış cümleler de listeleniyor.

Site sayesinde, İngilizce öğrenmeye çalışanlar artık birçok cümleyi çevirisi yapılmış olarak bulabilecek ve çeviri yöntemiyle İngilizce çalışabilecekler!

Yeminli Sözlük, daha şimdiden tüm Kolej, Üniversite, İngilizce Hazırlık ve Dershane öğrencilerinin başucu sitesi oldu. Birçok kişi, iletişim sayfası üzerinden siteye ulaşarak İngilizce öğrenmelerine katkıda bulundukları için site yönetimine teşekkürlerini iletiyor. Kelimelerin İngilizce cümleler içinde nasıl kullanıldığı konusunda sıkıntı çektiklerini söyleyen öğrenciler, sitenin kendileri için bir Hazine olduğunu ifade ediyorlar!

Sitede ayrıca hediyeli çeviri yarışmaları ve kampanyaları da düzenleniyor. İngilizce bilginize güveniyorsanız, sitede ‘çeviri sanattır’ yazarak arama yapıyorsunuz ve çevirisi yapılmamış cümleleri çevirerek puanlar kazanabiliyorsunuz.

Yeminli Sözlük: Milyonlarca Hazır Çevrilmiş Cümle

Örnek Sayfalar:

özleri

özlü+sözler

bwhiteb
25-03-2009, 21:50   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,354 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Eki 2008

üstadım teşekkr ederim güzel paylaşım tam da ihtiyacım varken denk gelmesi çok iyi oldu

TuncaBozkurt
29-03-2009, 10:31   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4,805 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2006

Açıkçası şunu söylemeliyim: Bence, İngilizce-Türkçe çeviriyle İngilizce öğrenilmez. Hatta hiçbir dil diğerine çevirerek öğrenilemez. Çünkü bu dillerin kökenleri farklı. Hadi İngilizce'yi Almanca, İspanyolca vs. aracılığıyla öğrenseniz bir yere kadar. Ama Türkçe ve İngilizce çok farklı diller. Bir örnek vereyim: Türkçe'de, İngilizce'de olan "perfect" tense'ler yok değil mi(present perfect, conditional perfect vs.)? Bu tense'leri Türkçe'de nasıl öğreneceksiniz? Onun için benim tavsiyem, en başlarda zorlansanız da, İngilizce'yi İngilizce olarak öğrenmek.

Son Düzenleme: TuncaBozkurt ~ 29 Mart 2009 10:32