İnsan beyninden insan beynini kontrol ettiler

CHIP Online
02-09-2013, 21:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Sadece düşünerek bir başkasının vücudunu kontrol edebilir misiniz? Sonunda bu da yapıldı!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/ins ... -ettiler_42315.html

Araştırmacılar bu sefer bir insanın beynini kullanarak bir başka insanın kaslarını hareket ettirmeyi başardılar. Yani insan beyni, insan beyni ile kontrol edildi. Bu nasıl oldu diyorsanız, cevabı hemen verelim: Washington Üniversitesi'den araştırmacılar, iki insan beynini birbirine bildiğimiz internet ile bağlıyorlar.


Deney şöyle gerçekleştirildi: Sayısal nörolog Rajesh Rao, bir bina içerisinde kafasına beynin elektriksel etkinliğini ölçen elektroensefalografi şapkasını giyerek oturdu. Dr. Rao, hedefe top atılan basit bir bilgisayar oyununu izlemeye başladı. Bu sırada Dr. Rao, sağ elini ateş etmek üzere hareket ettirdiğini hayal etti, ancak gerçekte elini hiç kımıldatmadı.


Dr. Rao'nun iş arkadaşı Profesör Andrea Stocco da kafasının üzerinde beyne manyetik uyarılar veren bir başlık giyiyordu. Kafa derisi üzerine oturan bu aygıt, beynin kas kontrol bölgelerini manyetik olarak uyarıyor. Dışardan gelen sesleri engelleyen kulaklıklar takan Stocco, yüzünü de videodan farklı bir yöne çevirdi. Dr. Rao'nun şapkasından gelen sinyaller, internet üzerinden Dr. Stocco'nun başlığına iletildi. Sonuç olarak Dr. Stocco'nun parmağı, Dr. Rao'nun komutuyla oyunu hiç görmeden "ateş" düğmesine bastı.


Deney çılgınca görünse de kullanılan bileşenlerin hepsi şu an hali hazırda mevcut bileşenler. Bu tür beyinden-beyine iletişim, daha önce fareler arasında ve insanın fareyi kontrol etmesi şeklinde yapılmıştı. Washington Üniversitesi takımı, iki insan beyni arasındaki arayüzü ilk olarak kendilerinin gerçekleştirdiğini iddia ediyor.


Bu akıl almaz deneyi videomuzda izleyin!

Tüm Konu: İnsan beyninden insan beynini kontrol ettiler

Kaynak: www.chip.com.tr