İntel D945 PLRN

powercemo
20-10-2009, 01:48   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
73 mesaj

İntel D945 PLRN anakart kullanıcısıyım. bir sorun var ve ne yaptıysam olmadı çözümleyemedim. Bios güncellemesi yapmıştım. Sonrasında ise anakart  sata hddlerle anlaşamaz oldu( bu sorunu anlayana kadar farklı cd lerle yavaş formatla sistem kurdum, güncel driver, kasa temizliği,programlarla düzenlemeler vs.) en sonunda IDE pata veri kablolu hdd taktım ve baktım sorun yok.windows olay görüntüleyicide ise disk hatası diyor , atapi hatası diyor.hdd programları ile disklere baktım sorun yok zaten diskin birtanesi yeni.(oyunlarda donma-mavi ekran , winampla müzik dinlerken bile takılma,sesi bozma ) intelin sitesinden ilgili bütün biosları çekip denedim fakat aynı. sata veri kablosunuda değiştirdim olmadı ? SİZCE ne yapamam gerekli ? güncelleme yapmayan aynı anakartı kullanan birinin bios bilgisi ile biosu fabrika ayarına döndürebilir miyim ? yardım arkadaşlar :(:(

olay görüntüleyicide \Device\Harddisk0\D üzerinde bir denetleyici hatası belirledi  bu hata gözüküyor.

Son Düzenleme: powercemo ~ 20 Ekim 2009 01:50
Recep Baltaş
20-10-2009, 10:30   |  #2  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Aygıt yöneticisnde durum nedir? Intel chipset sürücüsünü overall komutu şle kurun. bir daha da intel anakart almayın.

powercemo
20-10-2009, 17:55   |  #3  
OP Üye
73 mesaj

Ustam aygıt yöneticisinde herhangi bir sorun gözükmüyor.   , chipset driverini intelin sitesinden indirdim anakartım için uygun olanı ama overall komutu ile kurmayı bilmiyorum. sitede bunla ilgili yazılar vardı biraz okuyup denedim ama dediğiniz gibi overall olarak kurulum yapamadım.  Bilgisayardan hiç anlamıyordum ilk aldığımda anladığını düşündüğümüz arkadaş toplamıştı bilgisayarı. overall işlemini şu şekilde denedim
sanırım overall desteği yok :(
Normal kurulum yapsam olur mu usta? :(

Son Düzenleme: powercemo ~ 20 Ekim 2009 18:31
powercemo
20-10-2009, 22:03   |  #4  
OP Üye
73 mesaj

sorun benim düşündüğüm gibi mi ? Hdd sağlık programlarıyla hdd de bi sorun gözükmüyor. Bu sorunu gidermenin bir yolu yok mu :(  :( en çokta oyunda kasmalar oluyor , hemen oyundan çıkıyorum ve olay görüntüleyicide bu hatalar ? :(

Son Düzenleme: powercemo ~ 20 Ekim 2009 22:26
powercemo
22-10-2009, 18:39   |  #5  
OP Üye
73 mesaj

UStalar hala bir çözüm önerisinde bulunan olmadı :( Hata sadece satada disklerde ve oyunlarda ortaya çıkıyor. IDE bağlantılı hdd de oyun +müzik açıyorum hiç sorun yok. sata veri kablosunun girdiği yerler gevşek olabilir dedim sıkıştırdım. fakat sonuç aynı ve farklı satalarda da bunu yaptı. Sorun anakart mı yardımcı olun :(

powercemo
04-11-2009, 01:28   |  #6  
OP Üye
73 mesaj

Sorunu çözdüm iyi forumlar