Intel'den Fusion'a İlk Yanıt Penryn İle Gelecek

kuruwa
24-05-2007, 19:48   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,438 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Kas 2006

AMD'nin ATi'yi aldıktan sonra ortaya koyduğu belkide en önemli proje Fusion teknolojisiydi. Bildiğiniz gibi Fusion teknolojisi temel olarak grafik işlem ünitesinin (GPU) merkezi işlem birimi (CPU) üzerine gömülmesini ve özellikle dizüstü bilgisayarlar ve giriş seviyesi sistemlerde maliyeti ciddi şekilde düşürmeyi hedefliyordu. AMD'nin Fusion atağına Intel'den ilk cevap Penryn ile gelecek gibi görünüyor. Zira firma 45nm üretim teknolojisi ile birlikte GPU'nun CPU üzerine yerleştirilmesi konusunda emekli aşamasında bile olsa bazı önemli adımlar atılacak gibi görünüyor.

Bilindiği gibi Intel'in 45nm üretim teknolojisine sahip olacak Penryn işemcileri ile birlikte yeni SSE4 komut setleri gelecek. İşte bu komut setlerinin "streaming load instruction" adı verilen kısmının firmanın GPU'yu CPU'ya yerleştirme amacının ilk adımı olduğu ifade ediliyor. Zira bahsi geçen yeni komut setlerinin işlemci ön belleğini aradan by-pass ederek grafik verilerine özel öncelik atadığı belirtiliyor.

Uzmanların görüşleri bu yönde. Ayrıca bilindiği gibi Intel yeni SSE-4 komut setleri ile destekleyen uygulamalarda %40'a varan performans artışı sağlayacağını da belirtiyor.

alıntı   http://forum.donanimhaber.com/m_14494600/tm.htm