Intel ekran kartlarını işsiz bırakmaya hazır

CHIP Online
05-02-2009, 21:15   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Intel'in işlemcileri ekran kartlarını işsiz bırakmaya hazırlanıyor. CPU devinin yeni planı burada...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Inte ... ya-hazir_10797.html

Resimlerle: Intel'in x86 mimarisi 30 yıldır bizimle

Oyun dünyasına ilginç bir yenilik geliyor. Intel'in yeni geliştirdiği bir teknik, oyun grafikleri yükünü GPU üzerinden alarak, bir kısmını CPU'ya aktarmayı hedefliyor. Var olan oyunlarda CPU genellikle yapay zeka ve fizik kuralları gibi işlemleri gerçekleştirirken, daha hızlı olan GPU üst düzey grafik hesaplamaları görevini üstleniyor. Intel, yeni tekniği ile artık üç boyutlu grafiklerin çok çekirdekçi işlemciler tarafından rahatlıkla üretilebileceğini iddia ediyor.

Intel'in Mart ayına başlayacak olan Oyun Yapımcıları Konferansı'nda (GDC 2009) resmi olarak duyuracağı bu teknik, endüstrideki profesyoneller tarafından şimdilik şüphe ile karşılanıyor. GPU'nun bazı hesaplamalarda yetersiz kaldığı biliniyor ama yine de grafik konularında işlemcinin GPU'dan daha iyi performans göstereceğine Intel dışından henüz ikna olan çıkmadı. Intel, Smoke (duman) adını verdiği bir demo ile tüm bu sorulara yanıt vereceğini söylerken, uzmanlar bunun mümkün olması durumunda da bu kez işlemcinin kendi asıl görevi olan fizik hesaplamaları ve yapay zekanın eskisi gibi işlemeyeceğini iddia ediyorlar.

Tüm konu: Intel ekran kartlarını işsiz bırakmaya hazır

Resimlerle: Intel'in x86 mimarisi 30 yıldır bizimle

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce işlemci, oyun teknolojilerinde daha etkili kullanılabilir mi?

ReFeRaNSs
05-02-2009, 22:09   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,225 mesaj

çok çekirdekli işlemcilerin özellikle biraz üst seviyeye yakın olanlarını etkili olabilir, -gibi-

Bu iş olursa gpu fiyatları aşağı iner heralde (inş.)

Söylentilerde doğru, herkez işini yapsın bence gpu grafiklerle uğraşsın, cpu, elinin hamuruyla gpu nun işine bulaşmasın ;)

Basic21
05-02-2009, 22:25   |  #3  
Üye
98 mesaj

Bu söylenti ne kadar doğru orasını bilmem ama eğer birgün CPU ya da GPU' dan birisi ayakta kalacak diğeri gidecek ise benim tercihim oyunları biraz yavaş oynayacak bile olsak CPU ayakta kalsındır.
CPU ayakta kalırsa oyunları birkaç yıl gecikmeli bile olsa sonuçta bugünkü kalitesinde oynayabiliriz.Ama GPU ayakta kalır CPU giderse o zaman programcılığı benim gibi bir hobi olarak sürdürenlerin işi bitti demektir. GPU'yu profesyonel insanlar bile CPU niyetine kullanmaya kalktıklarında zorlanmaktalar.Nerede kaldı Basic gibi C++ gibi dilleri ancak ki kullanabilen sıradan insanlar GPU'yu kullansınlar.Ben oyunlardan önce kendimi kurtarmaya bakarım.Birçok kişi programcılıkla hiç ilgilenmiyor olabilir, fikrime katılmıyor olabilir, onlara da saygım var her zaman için.

Fattur
05-02-2009, 23:03   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj

Bence kullanılır.

Bu söylenti ne kadar doğru orasını bilmem ama eğer birgün CPU ya da GPU' dan birisi ayakta kalacak diğeri gidecek ise benim tercihim oyunları biraz yavaş oynayacak bile olsak CPU ayakta kalsındır.
CPU ayakta kalırsa oyunları birkaç yıl gecikmeli bile olsa sonuçta bugünkü kalitesinde oynayabiliriz.Ama GPU ayakta kalır CPU giderse o zaman programcılığı benim gibi bir hobi olarak sürdürenlerin işi bitti demektir. GPU'yu profesyonel insanlar bile CPU niyetine kullanmaya kalktıklarında zorlanmaktalar.Nerede kaldı Basic gibi C++ gibi dilleri ancak ki kullanabilen sıradan insanlar GPU'yu kullansınlar.Ben oyunlardan önce kendimi kurtarmaya bakarım.Birçok kişi programcılıkla hiç ilgilenmiyor olabilir, fikrime katılmıyor olabilir, onlara da saygım var her zaman için.

ikiside yaşar.Herhangibirinin löeceği yok ;)

frozen
06-02-2009, 00:50   |  #5  
frozen avatarı
Yıllanmış Üye
776 mesaj

GPU ölecek..

Neden? geçenlerde yayınlanan haberde gördüyseniz, çok çekirdekli işlemcilerin zararlarından bahsediliyordu. Örneğin zaman içinde 8-12 çekirdekli işlemciler çıktığında, oluşacak zararı işlemcinin 6 çekirdeğini Matematik, kalan 6 çekirdeği Grafik olarak paylaştırılması ile çözmek gündeme gelecektir. Böylece GPU tarih olacak.

Tabi bu bir varsayım fakat CPU'nun tarih olması oldukça saçma. CPU grafik işlemlerde başarısız değil fakat GPU matematik işlemlerde oldukça başarısız. (aksi bir durum varsa bilgisizliğime verin. Şu ana kadar gördüklerim bu yönde.)

Bunun yararı biz kullanıcılara tabiki. İlk yararı sürekli güncellemek zorunda kalacağımız 2. bir donanım olmayacak. Sadece CPU güncellenecek. Bir diğeride, CPU ve GPU arasındaki iletişimde oluşabilecek sorunlar ve zaman kaybı ortadan kalkacak. (milisaniyeler belki ama ileride bu çok önemli olacaktır. Kaldı ki şu an bile önemli.) Hem ekran kartına hem işlemciye uygun anakartı bulmak için dünyalarca seçenek arasında delirmeyeceğiz. Bir düşünün, şu anda ekran kartı ve işlemci olarak en az 4 farklı kombinasyon var. AMD INTEL ATI NVIDIA. 4lü bir kombinasyonun büyüklüğünü düşünürsek oldukça büyük bir karambol demektir bu.

Her sektörde, kullanıcının kârını düşünen firma kazandığı için, bu bahsettiklerimin gerçekleşme olasılığı bir hayli yüksek.

Son Düzenleme: frozen ~ 06 Şubat 2009 00:53
Fattur
06-02-2009, 01:29   |  #6  
Yıllanmış Üye
5,768 mesaj

AMD INTEL ATI NVIDIA. 4lü bir kombinasyonun büyüklüğünü düşünürsek oldukça büyük bir karambol demektir bu.

Kombinasyon ne kadar çok o kadar iyi bence(Rekabet diyelim)..

frozen
06-02-2009, 02:04   |  #7  
frozen avatarı
Yıllanmış Üye
776 mesaj
Fattur
Kombinasyon ne kadar çok o kadar iyi bence(Rekabet diyelim)..
Farkı anlatamadım. Şu anda bu 4lü kombinasyon, işlemci ve gpu arasında geçiyor.

Bu üreticilerin hepsi CPU üretmeye başlayacak. Hepsi oldukça yüksek sermayeye sahip firmalar. Neden piyasadan çekilsinler.

Bu ekran kartı bu işlemciyle nasıl, önce bunun sorunu var.. Sonra peki ya anakart..

Ama hepsi CPU üretirse, sadece en iyi performansa sahip CPU seçmemiz yeterli olacak. Anakartlar nasılsa belli standartlara sahip. Rekabet CPU üzerinde dönecek, böylece başımız fazla ağrımayacak, buda tek taraflı teknoloji olduğu için rahatlıkla gelişecek.

Mesela şimdi Ekran kartlarının performansları işlemci sınırına takılıyor. Ben en kaliteli karta sahipim ama işlemler henüz benim kartıma yetişememiş.. Ne anladım ki o halde ben o kartı tam performans kullanamayacaksam. Fiyatı gereksiz yüksek. Süper özellikler sunuyor ama kullanılmadıktan sonra...

İşler CPU üzerinde dönerse eğer, birbirini dengeleyecek. Böyle yetersizlik sorunları olmayacak. Bu yönden de bakmak lazım

Umarım demek istediğimi anlatabilmişimdir.

Fattur
06-02-2009, 16:52   |  #8  
Yıllanmış Üye
5,768 mesaj
frozen
Farkı anlatamadım. Şu anda bu 4lü kombinasyon, işlemci ve gpu arasında geçiyor.

Bu üreticilerin hepsi CPU üretmeye başlayacak. Hepsi oldukça yüksek sermayeye sahip firmalar. Neden piyasadan çekilsinler.

Bu ekran kartı bu işlemciyle nasıl, önce bunun sorunu var.. Sonra peki ya anakart..

Ama hepsi CPU üretirse, sadece en iyi performansa sahip CPU seçmemiz yeterli olacak. Anakartlar nasılsa belli standartlara sahip. Rekabet CPU üzerinde dönecek, böylece başımız fazla ağrımayacak, buda tek taraflı teknoloji olduğu için rahatlıkla gelişecek.

Mesela şimdi Ekran kartlarının performansları işlemci sınırına takılıyor. Ben en kaliteli karta sahipim ama işlemler henüz benim kartıma yetişememiş.. Ne anladım ki o halde ben o kartı tam performans kullanamayacaksam. Fiyatı gereksiz yüksek. Süper özellikler sunuyor ama kullanılmadıktan sonra...

İşler CPU üzerinde dönerse eğer, birbirini dengeleyecek. Böyle yetersizlik sorunları olmayacak. Bu yönden de bakmak lazım

Umarım demek istediğimi anlatabilmişimdir.

Bi kere Ati zaten amd nin yani en fazla 3 tane firma olur(senin dediğine göre).

Ayrıca bunlar toz pembe hayaller bence.Kimse ekran kartından aldığı kazancı bırakmak istemez.Zaten bunu da bile bile yapıyor olabilirler.Ha bir gün illede biri ölecekse bu GPU olur.Çünkü CPU: Merkezi İşlem Birimi...

frozen
06-02-2009, 17:32   |  #9  
frozen avatarı
Yıllanmış Üye
776 mesaj
Fattur
Bi kere Ati zaten amd nin yani en fazla 3 tane firma olur(senin dediğine göre).

Ayrıca bunlar toz pembe hayaller bence.Kimse ekran kartından aldığı kazancı bırakmak istemez.Zaten bunu da bile bile yapıyor olabilirler.Ha bir gün illede biri ölecekse bu GPU olur.Çünkü CPU: Merkezi İşlem Birimi...

ATI zamanında satın alındığı için marka hakları korunuyordur. Böyle bir durumda, iç rekabet ve piyasada çeşitlilik için ayrılacaktır. Şu var, ekran kartından aldığı kazancı bırakmak istesin ya da istemesin mecbur kalma durumundan bahsediyorum. Mesela Intel kalkıp bu teknolojiyi getirse, el mahkum senaryo bu olacak. Kimse bu teknolojiyi reddetmez.

Ayrıca pek toz pembe olduğunu düşünmüyorum. Burda teknolojiden bahsediyoruz. Seneler önce, 4mb Voodoo Banhsee ekran kartı piyasaya çıktığında Vay canına adam neler yapmış diyorduk. Şahsen o dönem kullandığım bilgisayarımda o kadar ram yoktu. Şimdi 512mb ram az diyoruz. O zaman birisi sana çıkıp 2gb ram içeren ekran kartı yapacağız dediğinde nerenle gülerdin ona bi düşünsene :) Hal böyle olunca, ben buna toz pembe diyemiyorum malesef. Sen diyebiliyorsan takdir senin.

Fattur
07-02-2009, 22:33   |  #10  
Yıllanmış Üye
5,768 mesaj
frozen
ATI zamanında satın alındığı için marka hakları korunuyordur. Böyle bir durumda, iç rekabet ve piyasada çeşitlilik için ayrılacaktır. Şu var, ekran kartından aldığı kazancı bırakmak istesin ya da istemesin mecbur kalma durumundan bahsediyorum. Mesela Intel kalkıp bu teknolojiyi getirse, el mahkum senaryo bu olacak. Kimse bu teknolojiyi reddetmez.

Ayrıca pek toz pembe olduğunu düşünmüyorum. Burda teknolojiden bahsediyoruz. Seneler önce, 4mb Voodoo Banhsee ekran kartı piyasaya çıktığında Vay canına adam neler yapmış diyorduk. Şahsen o dönem kullandığım bilgisayarımda o kadar ram yoktu. Şimdi 512mb ram az diyoruz. O zaman birisi sana çıkıp 2gb ram içeren ekran kartı yapacağız dediğinde nerenle gülerdin ona bi düşünsene :) Hal böyle olunca, ben buna toz pembe diyemiyorum malesef. Sen diyebiliyorsan takdir senin.

Benim toz pembe dememdeki sebep üreticilerin çıkar ilişkilerinden dolayıdır.

frozen
08-02-2009, 05:37   |  #11  
frozen avatarı
Yıllanmış Üye
776 mesaj
Fattur
Benim toz pembe dememdeki sebep üreticilerin çıkar ilişkilerinden dolayıdır.
Yanlış anlamadın umarım sözlerimi, herhangi bir ofans içermiyorlar.

Çıkar ilişkileri tabiki kaçınılmaz, ama şu var, birisi çıkar gelir piyasaya girer, iyisini yapar, herkes onun yolunu izler.

BKZ Google. çıktı, iyisini yaptı, herkes şimdi onun izinde. Yaptığı şey nedir? herşeyi bir araya toplamak. Benim bahsettiğim nedir? herşeyi bir araya toplamak. Peki fark nedir? hiç birşey. Olasılık nedir? Tamamen aynı.