Intel İşlemcilerin %80'i 65nm Olacak

asimileci
02-04-2007, 16:19   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,996 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Şub 2006


Bilişim firmaları arasındaki en önemli rekabet kollarından biri de yeni teknolojilerin keşfedilmesi ve kullanılmasında sektöre öncülük edebilmek. Bu açıdan değerlendirildiğinde performans rekabeti dışında bir süredir AMD ve Intel arasında üretim teknolojilerine dönük yarışında da giderek ısındığını görmekteyiz.

Bu açıdan baktığımızda Intel AMD'den nereydese 1-1,5 sene önce 65nm üretim teknolojisine adapte olmayı ve ürünlerine yeni tekniği yansıtmayı başardı. Bilindiği gibi 65nm üretim teknolojilerini AMD ilk defa geçtiğimiz Aralık ayında duyurmuştu. Intel ise Core 2 Duo "Conroe" işlemcilerden de önce Pentium D sınıfı çift çekirdekli modelleri ile 65nm sürecine geçiş yapabilmişti.

Yapılan projeskiyonlar göre, Intel'in bu yılın özellikle ilk iki çeyreği içerisinde 65nm üretim teknolojisine sahip işlemcilerinin toplam işlemci üretiminin %80'nin oluşturması bekleniyor. Yine gelen bilgilere göre 65nm'de ulaşılan yüksk verim ve sonrasında planlanan 45 ve 32nm işlemcilerin yanısıra "ChipZilla" Intel'in en azından bir süre daha sınırlı sayıda da olsa 90nm işlemci üretimine devam edebileceği belirtiliyor.

AMD tarafına baktığımızda, geçtiğimiz Aralık ayında işlemcilerini (iddialı modeller hala 90nm üretiliyor) 65nm üretim sürecine geçiren firma bu alanda asıl önemli adımı K8L tabanlı yeni nesil işlemcileri ile atacak. AMD'ye yakın kaynaklardan gelen bilgilere göre ise bu yılı sonuna kadar firmanın 65nm üretim sürecine geçiş operasyonunun tamamlanması bekleniyor.

alıntı: www.donanimhaber.com