Intel pentium D 805 sorunu için yardım..

hobostyle
29-05-2008, 19:25   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
5 mesaj

şimdi arkadaşlar bende anlamadığım bir sorun var. bilgisayar donanımlarından pek anlıyabildiğimi söyliyemem. ama kendi capımda az da olsa bi bilgimizde yok değil. sorunum sanırım işlemcim....

Gördüğünüz gibi "pentium(R) 5 cpu yazıyor. bilgisayarımda bios yapmalımıyım ? yapılması gerekiyorsa bana bu konuda yardımlarınızı yaparsanız sevınırım. yanlız bios üzerinden işlemci adına o/c ile ilgili hiç bir seçenek yok. sanırım kilitli gibi birşey olsa gerek. cunku bulamadım ayrıca cpu sıcaklığı, 50 ve 55 derece arasında geziniyor sürekli. bu normalmi intel pentium d 805 için ? oyunlarda takılmalar oluyor. benim sistemimden daha kötü sistemler benden daha iyi sonuçlar alabiliyor oyunda. bu konuda detaylı yardımlarınızı bekliyorum. şimdiden herkese teşekkurler...

sistem

msi ms 7210 anakart
pentium d 805 işlemci 2.66ghz
geforce 8600gt 512mb ddr2 ekran kartı
1gb kingston ddr2 ram

Z1mBaBwE
29-05-2008, 22:22   |  #2  
Yıllanmış Üye
2,674 mesaj

Bazı anakartlar pentıum D yi pentıum 5 olarak görüyorki gerçektede kod adı pentıum 5 diye geçiyor bu işlemciler sıcaklık ise orta ama yüklendikçe sisteme sıcaklık 60-65 dereceye kadar çıkacaktır yaz sıcaklığını hesaba katarsan 70-75 derecelere çıkacaktır buda tehlike çanları demek.Oyunlardaki kasılmalar sıcaklıktan dolayı kaynaklanıyor olabilir.İşlemci aşırı ısındığı zaman işlem yapamaz hale gelir yani sapıtır Kahkaha yada ram yetersiz kalıyordur gereksiz programlar var ise kullanmadığın altta çalışan bunları kaldır.

hobostyle
29-05-2008, 23:19   |  #3  
OP Taze Üye
5 mesaj

hiç bir sitede "pentium(R) 5 cpu" diye bir kaynak bulamadım. kos koca google'da bile en ufak bir yazıya bile rastlamadım. diyelim ki bu normal birşey. peki bunu geçelim ve oyun performansına gelelim. şimdi benim sıkıntm tam olarak şudur...
online oynadığım bir oyun var "counter strike 1.6" steam üzerinden giriyorum oyuna. ve gayet herşey iyi...aldığım fps, sabit olarak "100" ama şöyle karşıma 2 veya 3 adam çıkıp bana ateş ettiğinde. fps değerim düşüyor. ekran kartından olcağını sanmıyorum cunku daha once 6200tc ekran kartında aynı sorun vardı. şuan ise 8600gt 512mb kullanıyorum. değişen hıc bırsey yok. fps dusme olayına gelınce. o sırada cpu fanı tahmın edemıceğın kadar hızlı donmeye baslıyor. mesela fps dusuyor 40 a ve donmeye baslayınc 100 tekrar gelıyo. olay bitince fan yavaşlıyor..ve yıne herşey bole devam edıyo. demek ıstedıgım karşıma bırı gelıyor ve kasılıyor fan donuyor. 10 sanıye sonra fan yavaşlıyor. sonra yıne ve yıne bole devam edıyo :d ayrıca ramlerim 2 adet 512lık kingston ddr2 ram bu oyun okadar ramde almıyor. altta çalışan programlar ise

mirc.exe ve bazen msn 8.5 değişen birşey yok sonuç aynı. sanırım bios um ile ilgili...msi live programı ıle windows uzerinden bios update yapmıyor. bios update ını buluyor bılgısayara yukluyor. ama windows uzerınden bios.. secenegı kapalı oluyor. disket sürücüsünden olanı acık sadce. bide kendi bios ayarlasında o/c ıle ılgılı hıc bır seçenek yok. snırım kılıtlı. ama daha 2 gün once bios u default yaptım pili cıkararak. ne yapcağımı bılmıyorum :(

hobostyle
30-05-2008, 06:25   |  #4  
OP Taze Üye
5 mesaj

sorun sanırım ekran kartın ısınmasından oluyor. 55 dereceye gelince oyunlarda takılmalar oluyor. ekran kartı henüz yeni. kasanın kapağını açtım ve gayet soğuk. hatta ekran kartının fan ını ıptal edıp ustune daha büyük bir fan taktim. oyunları çalıştırmadan ki sıcaklığı 45 derece. nasıl iştir anlamıyorum :/

Z1mBaBwE
30-05-2008, 09:11   |  #5  
Yıllanmış Üye
2,674 mesaj
hobostyle
hiç bir sitede "pentium(R) 5 cpu" diye bir kaynak bulamadım. kos koca google'da bile en ufak bir yazıya bile rastlamadım. diyelim ki bu normal birşey. peki bunu geçelim ve oyun performansına gelelim. şimdi benim sıkıntm tam olarak şudur...
online oynadığım bir oyun var "counter strike 1.6" steam üzerinden giriyorum oyuna. ve gayet herşey iyi...aldığım fps, sabit olarak "100" ama şöyle karşıma 2 veya 3 adam çıkıp bana ateş ettiğinde. fps değerim düşüyor. ekran kartından olcağını sanmıyorum cunku daha once 6200tc ekran kartında aynı sorun vardı. şuan ise 8600gt 512mb kullanıyorum. değişen hıc bırsey yok. fps dusme olayına gelınce. o sırada cpu fanı tahmın edemıceğın kadar hızlı donmeye baslıyor. mesela fps dusuyor 40 a ve donmeye baslayınc 100 tekrar gelıyo. olay bitince fan yavaşlıyor..ve yıne herşey bole devam edıyo. demek ıstedıgım karşıma bırı gelıyor ve kasılıyor fan donuyor. 10 sanıye sonra fan yavaşlıyor. sonra yıne ve yıne bole devam edıyo :d ayrıca ramlerim 2 adet 512lık kingston ddr2 ram bu oyun okadar ramde almıyor. altta çalışan programlar ise

mirc.exe ve bazen msn 8.5 değişen birşey yok sonuç aynı. sanırım bios um ile ilgili...msi live programı ıle windows uzerinden bios update yapmıyor. bios update ını buluyor bılgısayara yukluyor. ama windows uzerınden bios.. secenegı kapalı oluyor. disket sürücüsünden olanı acık sadce. bide kendi bios ayarlasında o/c ıle ılgılı hıc bır seçenek yok. snırım kılıtlı. ama daha 2 gün once bios u default yaptım pili cıkararak. ne yapcağımı bılmıyorum :(

Kusura bakmayın biraz yanlışlık oldu işte pentıum 5 ilr ilgili bilgiler burada https://www.chip.com.tr/forum/Pentium-5_t36214.html

hobostyle
30-05-2008, 17:15   |  #6  
OP Taze Üye
5 mesaj

bunun 5 çekirdekli olcağını sanmıyorum :) bence bi anormallik var. 64bit desteklediğini yazmışlar fln fln. sağlam bir kaynak gerekli bunun için. ki olduki var bole birşey diyelim. bu işlemci neden bukadar yavaş peki ? bios default yaptım. yapmam gereken + ayarlarmı var ? bu performans çok kötü cunku...