İNTEL yalancı AMD barcelonayı %50 farkla geçti

kuruwa
11-06-2007, 15:06   |  #76  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,438 mesaj

X2 5600+ , Core 2 Duo E6300'ü tokatladı    http://www.techno-labs.com/content_screen.asp?YID=758

iddiayı geç lutfen oku pls  ben bır sey ıddıa etmıyorum buldıklarımı ve bildiklerımı paylasıyorum

Son Düzenleme: kuruwa ~ 11 Haziran 2007 15:07
asimileci
11-06-2007, 15:17   |  #77  
OP Yıllanmış Üye
1,996 mesaj

dediğin işlemci AMD x2 64 5600+ 195 USD
intel core2duo 6300 ise 165 USD
30 USD*1.18*1.35=47 YTL fark var fiyatta

aynı seviye işlemci değiller
+
ben AMD 5600 ün kötü bir işlemci oldugunu söylemedim

sınıfındaki 6420 ile testine ne dersin aynı fiyat
6420 5600 le aynı hızda performanslarıda aynı
6420 ama daha az ısınıyor.

kuruwa
11-06-2007, 15:18   |  #78  
Yıllanmış Üye
2,438 mesaj

bu ısının az olmasını sebebı termal yapıdan kaynaklanmakta sadece termal yapının iyi olması intelin p4 lerdekı termal yapı amd lerle aynı watt cekmesıne ragmen cok ısınıyordu ıntel termal yapıyı ancak yenı mıkro mımarı ile oturttu tam eskıden amd de cok ısınıyordu hatta 462 pinler yanan işlemcı dıye un saldı ama onlardada aynı watt ceken intele gore cok ısınıyordu
şimidede barcelonaya bak tam yukte 32 derece watt cekımı elbette cok ısı yayması gereklı cunku transıstorler ısınıyor cunku güç tuketıyor güç tuketen transıstorler her zaman ısınır ıntel bu yuzden tansıtor yapısını degıstırmeye gıdecek ama zamanı tam hatırlamıyorum okuyalı cok oldu ve bu sekılde termal yapıyı amd den daha ılerıye goturecek ama amd tansıtor yapısını degıstırmeden  ısınmayı olayını bıraz daha dusurdu ama amd de ıntelın benzerı bır yolla tansıtor metarıalını degıstırmeye gıdecek

Son Düzenleme: kuruwa ~ 11 Haziran 2007 15:44
asimileci
11-06-2007, 15:20   |  #79  
OP Yıllanmış Üye
1,996 mesaj

e6300 amd de 4600 4800 işlemciye eşit bir kere

asimileci
11-06-2007, 15:52   |  #80  
OP Yıllanmış Üye
1,996 mesaj

fiyat/performasn kralı olan bir kere orta sınıfın kralı core2duo e4400 hemde oc kralı hemde ısınmama kralı
benim core2duo 4300 bile tam yükte 45 derece sadece

gökhan19
11-06-2007, 16:00   |  #81  
Yıllanmış Üye
997 mesaj

testi intel satıcısının yapıp seni kandırmadığı ne malum.
Ben  kendi gözlemlerimle test ettim ve donanımcılarda bunu destekliyor zaten.

Barip
11-06-2007, 16:07   |  #82  
Yıllanmış Üye
233 mesaj

hemde  e6300 ocla core 2 extremede geçiyor.5600+ neki hatırlatırım e6300 giriş seviyesi 5600 üst seviyelerden http://www.thgtr.com/cpu/20070201/index.html bakabilirsin üstelik amd de bu kadar oc potansiyelide yok

kuruwa
11-06-2007, 16:19   |  #83  
Yıllanmış Üye
2,438 mesaj

bu arada yenı bır sey daha yakaladım amd nın core 2 duolara gore fazla watt tuketmesı normal olarak soylenıyor ve okuyunca bende hak verdım butun amd lerde su anda kuzey koprusu işlemcım içinde buda extra güç tüketimi ve tabiki biraz daha ısı olarak cıkacak ortayakı helal olsun amd ye barcelona kuzey koprusu ıcındeyken bile 32 derece

kuruwa
11-06-2007, 16:54   |  #84  
Yıllanmış Üye
2,438 mesaj

Başka bir deyişle: AMD hala mükemmel sonuçlar veren ürünlere sahip ancak bu durum özellikle orta seviye işlemciler için geçerli. Bu sonuç özellikle de toptan alış yapacakları da yakından ilgilendirebilir. AMD ile yaptığımız deneylerin sonucunda açıkça şunu gördük: Bu işlemciler daha az enerji harcıyorlar, özellikle de boştayken (idle) enerji tüketimleri belirgin bir biçimden daha düşük (58W'a karşı Intel'in 84W'ı). Çokluortam (mutimedia) amaçlı veya ofis kullanımı için kurulan PC'ler genelde boşta veya neredeyse boşta çalışırlar ve bundan dolayıdır ki bu alanda eskimiş olmalarına rağmen hala AMD'nin 90nm işlemcilerinin borusu ötüyor.

asimileci
12-06-2007, 08:24   |  #85  
OP Yıllanmış Üye
1,996 mesaj

Core 2 Duo, watt başına düşen başarım yani güç tüketimi açısından bakıldığında da çok mükemmel sonuçlar veriyor. Bu işlemcilerin tümü en fazla 65 Watt'lık güç tüketirken AMD hala 89 Watt'lık işlemciler üretmekte. Ancak Core 2 Duo'nun, DDR2 bellek denetleyicilerini dahil etmemesi ve AMD64 işlemcilerinin tümünde bu denetleyicinin tümleşik olması güç tüketiminin artmasına neden olduğunu hemen belirtelim. Bu durum göz önüne alındığında AMD o kadarda kötü sayılmaz - tüm platformu karşılaştırırsanız eğer, Intel'in güç tüketimi yarışında kesinlikle galip geleceğini söylemek mümkün değil. Son olarak, hem Intel hem de AMD tarafından yapılan fiyat kırma politikaları güç dengelerini tekrardan tepe taklak etmekle kalmayıp aynı zamanda ciddi şekilde karışıklık yarattı.

not: o bir kere intel için söyleniyor intel daha az yakıyor deniyor..İNTEL 65 nm core2duo ların borusu AMD 64 x2 lere ötüyor...

alıntı: http://www.thgtr.com/cpu/20070610/index.html

kuruwa
12-06-2007, 11:51   |  #86  
Yıllanmış Üye
2,438 mesaj

AMD ile yaptığımız deneylerin sonucunda açıkça şunu gördük: Bu işlemciler daha az enerji harcıyorlar, özellikle de boştayken (idle) enerji tüketimleri belirgin bir biçimden daha düşük (58W'a karşı Intel'in 84W'ı). Çokluortam (mutimedia) amaçlı veya ofis kullanımı için kurulan PC'ler genelde boşta veya neredeyse boşta çalışırlar ve bundan dolayıdır ki bu alanda eskimiş olmalarına rağmen hala AMD'nin 90nm işlemcilerinin borusu ötüyor.Testi yapan kişi böyle bir ifade kullanmış ve aynen kopyaladım o bölümü

Barip
12-06-2007, 11:59   |  #87  
Yıllanmış Üye
233 mesaj

tamam orda amdnin boştayken daha az çalışırkende intelin az harcadığı yazıyor.Bunun normal olduğu amdnin 90nmolduğu içinmiş.Ama amdnin 65nm olan işlemcileride var onlarda fazla harcıyor.

kuruwa
12-06-2007, 12:09   |  #88  
Yıllanmış Üye
2,438 mesaj

orda fazla harcamalarının sebebininde altını çizmiş zaten aynı intel işlemcı ile bile daha fazla harcar diyor testı  yapan ama eklıyor amd nın içinde kuzey koprusu var yanı  normalde ıntel de ram ve işlemcı haberleşmesı anakart üzerınde ama amd bunu işlemcının içine tasıdı kısacası amd ramlerle dırek haberlesıyor buda intele gore bıraz daha watt tuketımı ve bıraz daha ısı diyor kı barcelonada da aynı bu ram kontrolculerı işlemcı içinde ve buda yıne extra watt tuketımını ve ısınmayı getırmesı gereklı ama barcelona tam yukte 32 derece olarak belirtıldı amd ısınmayı yenı mıkromımarı ile dahada aşagı çektiki barce 4 cekırdek bu da yuksek o.c demek core 2 dularda termal yapıyı oturttugu için güzel o.c yapılıyor eskı p4 lerde bu zordu hem intel çarpan kilitlerıyle cıkartıyor kı mecburdu yuksek o.c de işlemcılerı yanabılıyordu dusun 60 derecede işlemcıye o.c yapınca tam yukte kaç derece olurdu

ve extra teste tabı tutlına işlemcıler zamanında p4 ler rın karsısına cıkmak için hazırlanmış olanlar core 2 duolar için değil core 2 duolara için amd 6000 ve fx-70 ve 74 yapıldıkı bunlar eskı mıkro mımarı li idi her şeyı ile pin yapısı hariç tek degısklı pin yapısı gerısı 90 nm lık fx lerle aynı ama yınede 65 nm dekı ıntelın 4 cekırdeklısı ile çekişti yuzde yuz olmasada bazı konularda geçtiki o zaman bile testın yapan vista olsa amd yı secerım dedı

Son Düzenleme: kuruwa ~ 12 Haziran 2007 12:13
asimileci
12-06-2007, 14:25   |  #89  
OP Yıllanmış Üye
1,996 mesaj

intel daha az yakıyor denilmiş daha sen konuşuyorsun ya
full kullanımda wattlarda AMD uçuyor bariz fark atmışşşş

ısınma problemi olmayan core2duo ların orta sınıfta lider oldugu yazıyor....

ISINMAYAN KRAL
OVERCLOCK KRALI
PERFORMANS KRALI
FİYAT/PERFORMANS KRALI

kuruwa
12-06-2007, 15:22   |  #90  
Yıllanmış Üye
2,438 mesaj

sen bılgısayardan anlıyorsun değilmi o kadar yazmama ragmen anlamıyormusun gıbı dewam etmektesın amd nın anakart uzerındekı kuzey koprusu içinde ama ıntelde kuzey koprusu anakart uzerınde buda amd ye ekstra güç ve ısı olrak gerı donuyor ama genel pc watt tuketımıne bakınca amd dıyor performans intelde kı oylede olmalı yenı mıkro mımarı ama düşük güç tüketımı ve az ısınma amd aynı yerlerde yazdık senınle ama sen tam okumamıssın bende tam okumusum

asimileci
12-06-2007, 15:57   |  #91  
OP Yıllanmış Üye
1,996 mesaj

Core 2 Duo, watt başına düşen başarım yani güç tüketimi açısından bakıldığında da çok mükemmel sonuçlar veriyor. Bu işlemcilerin tümü en fazla 65 Watt'lık güç tüketirken AMD hala 89 Watt'lık işlemciler üretmekte.

89 wattlık işlemci 65 wattlık işlemciden daha az mı ısınacak yani???
geçecen core2duo E4400 fiyat/performans kralı
ısınmama kralı diyorum ben ona.
sen anladın onu....

Barip
12-06-2007, 19:46   |  #92  
Yıllanmış Üye
233 mesaj

tamam yaa hep aynı şeyleri söylemeyelim şu an akbul edelimki c2dlar amdX2lerden daha fazla başarım gösteriyor oc potansiyelleri kat kat fazla bu inkar edilemez ve daha az güç harcıyorlar çalışırken ki(kimse bilgisayarı açıpta boş boş beklemez o değeri katmıyorum)

kuruwa
12-06-2007, 19:51   |  #93  
Yıllanmış Üye
2,438 mesaj

barip sende asimilecılesme sende pc basında iş yapmaya baslayınca senın kuzey koprunde watt cekıp amper yakmaya baslayınca amd işlemcıyı gecıyorsun enerjı tuketımınde al bıde burdan yak sadrazamı ikram oldu senınkı kısacası amd işlemcı ıcındekı kuzey koprusunde cekıyor ıntelde anakart ustundekı kuzey köprüsünden senın iş ha anam oldu öksüz kaldım ha babam öldü öksüz kaldım yan her şekilde öksüz kaldım ::)) sonucta bı watt tuketımı war buda sana yansıyor ha işlemcı dısında ha işlemcı içinde

Son Düzenleme: kuruwa ~ 12 Haziran 2007 19:54
Barip
12-06-2007, 19:54   |  #94  
Yıllanmış Üye
233 mesaj

ama yalanmı?Ben bilgisayarda işlemciyi sıklıkla kullanıyorum hiç boşta durmuyor.Bu yüzden bana az harcayan çok performans veren işlemci lazım bence herkes böyle düşünür.Saygılarımla!!!

kuruwa
12-06-2007, 19:55   |  #95  
Yıllanmış Üye
2,438 mesaj

barip sende asimilecılesme sende pc basında iş yapmaya baslayınca senın kuzey koprunde watt cekıp amper yakmaya baslayınca amd işlemcıyı gecıyorsun enerjı tuketımınde al bıde burdan yak sadrazamı ikram oldu senınkı kısacası amd işlemcı ıcındekı kuzey koprusunde cekıyor ıntelde anakart ustundekı kuzey köprüsünden senın iş ha anam oldu öksüz kaldım ha babam öldü öksüz kaldım yan her şekilde öksüz kaldım ::)) sonucta bı watt tuketımı war buda sana yansıyor ha işlemcı dısında ha işlemcı içinde

kuruwa
12-06-2007, 20:01   |  #96  
Yıllanmış Üye
2,438 mesaj

barip ben elektronık mezunuyum iki yıl pc shopta calıstım ve su anda olursa pc de satıyorum  ve pc tamırıde yapıyorum sana da anlatamıyorum sen işlemcını kullanınca senın kuzey koprunde calısıyor ve enerjı harcıyor amd nın içinde calsıtıgı için bu işlemcıye yansıyor ama sende anakartın harcıyor  sonucata senın güç kaynagından harcanıyor degısen ne yınede güç tuketıyorsun anakatından kuzey koprunu sokup atamayacagına gore  degısen ne acıklarmısın bana ben elekronıkcıde calısırken degısık patronlarım muserılerını kazıklarlardı ama ben bunu asla taswip etmezdım ama o kadar az biligi idiki vatandaşlarımız televızyondan cıkan parcaları arana teybınden dıye yutturlardı kısacası cem yılamszın dedıgı gibi eğitim şart

Son Düzenleme: kuruwa ~ 12 Haziran 2007 20:16
kuruwa
12-06-2007, 20:08   |  #97  
Yıllanmış Üye
2,438 mesaj

kısacası barip amd de işlemcı içinden watt tuketımı anakartta kuzey koprusu olmadıgı içim anakarttan extra yok intelde ise kuzey koprusu olmadıgı için işlemcı normal watt tüketıyor ama anakart uzerınde ise kuzey koprusu oldugundan anakart cekıyor gücü belkıde bu sayede intel daha cok tuketıyor cunku bunu hiç test eden yok  yani işlemcının tuketmedıgı gücü intelde anakartın tuketıyor amd de ise işlemcı tuketıyor anakartta extra güç tükektımı kuzey koprusu olamdıgından yok işlemcını her yuke bınıdırdıgınde işlemcı artı kuzey koprusu oluyor intelde amd de yuke bınınce amd artı işlemcı içindekı kuzey koprusu ama amd buna rağmen intelın bu işlemcısıne gore az tuketıyor inşanlah bu sefer anlatabilmişimdir

Son Düzenleme: kuruwa ~ 12 Haziran 2007 21:29
asimileci
13-06-2007, 09:01   |  #98  
OP Yıllanmış Üye
1,996 mesaj

hayır ısınmada tam yükte intelin daha az yaktıgı grafikte verilmiş

bunu kabul etmemesi beni gıcık etti arada 30 watt fark var

kuruwa
13-06-2007, 12:39   |  #99  
Yıllanmış Üye
2,438 mesaj

üste kı acıklamanın yetmesı gerekırken 1 acıkalamada daha ama anlayana anlamayan cewap yazar zaten olumsuz offf asimileci sana senın gıbısı gereklı hadı amd nın cok watt tukettıgı sebebını bende testekı adamda anlattı ama nafıle sen hala bildigini okuyorsun amd cekıyor bende de dedım sebebını de acıkladım ama sen pc de anlamıyorsun duz konulara bakıyorsun teknıklere degıl eee duzgun bı test için amd nın kuzey koprusunu cıkarabılırmıyız hayır intele kuzey koprusu ekleyebılırmıyız hayır o zaman gerçek test için kı bunu gerçekten yapmak ve bilmek ısıtorsan ıntelın ankart uzerındekı kuzey koprusu watt tuketımını de ısısınıda eklemen gerekıyor ama bunu harıcınde amd gorunur tabıkı sebeplerıde ortada hadı o testı okumadın burada ben yazdım bunu okusan anlaman gereklı ıdı ama neyse uzatmaya gerek yok yapısal farklılık war işlemcıler de buda teste yansır yoksa sen test esnasında cekılen gucu ogrenmek ısıtoyrsan bu sartlarda olmalı anakartındakı kuzey koprusu tam yuke vurunca güç tuketmıyor sendekı anakartta ısınmıyormu ancak bunlar dahıl olursa adil bir test olur normal testlerde amd daha sıcak ve güç tüketır bu şartlarda yüksek cıkması normal baripte boyle bilmeden  atladı ama en azında onda anlama kapasıtesı var sende bu yok bunu ben  değil bu yazdıklarımız  okuyan herkes anladı

asimileci
13-06-2007, 19:53   |  #100  
OP Yıllanmış Üye
1,996 mesaj

hayır ısınmada tam yükte intelin daha az yaktıgı grafikte verilmiş

bunu kabul EDECEKSİN

TAM YÜKLEME OLMAZSA AMD ÖNDE

AMA DİĞER TESTTE İSE CORE2DUO 4400 AÇIK FARK ATMIŞ
ISINMAMA KRALI
OVERCLOCK KRALI
PERFORMANS KRALI