İnternet Altyapısı Çökebilir

Mea
28-03-2007, 01:22   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
318 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Mar 2007

Uluslararası danışmanlık ve denetim şirketi Deloitte Tohmatsu Touche'nin (DTT) raporuna göre, internet trafiğindeki hızlı artış 2007'de internet omurgalarından bazılarını altüst edebilir.

Ancak buna rağmen telekom şirketleri veya internet servis sağlayıcısı (ISP) şirketler, bu sorunun aşılması için gereken yatırımı yapmak konusunda istekli değiller. Dünyadaki 5 bin üst düzey yöneticiyle yapılan araştırmaya göre, 2006'da 1 milyar rakamını aşan internet kullanıcılarının toplam nüfusunun 2007 boyunca artmaya devam etmesi bekleniyor.

Rapora göre, bilgisayar gerektirmeden internete doğrudan giren e-posta cihazları ve medya oynatıcıları gibi küçük, basit ve ucuz cihazlar internet kullanımında önemli bir büyüme başlatacak. Teknoloji şirketleri internet radyo alıcıları, alışveriş terminalleri, el ansiklopedileri ve dijital mesajlaşma cihazları gibi, PC'lerin maliyet ve karmaşıklığından uzak araçlarda fırsatlar yakalayabilir. Raporda "Geniş bant çılgınlığına rağmen, asıl kâr, kolay indirilebilen en küçük dosyalara ve en dar bant genişliğine dayanan SMS mesajları ve cep telefonu melodileri gibi hizmetlerden gelecek. Ücreti ortalama 20 cent olan SMS mesajlarının 1 megabaytı 1,400 dolar, film satışları ise megabayt başına ancak 13 centlik bir gelir üretiyor. Küresel cep telefonu melodisi pazarı da 4,5 milyar dolarla tüm dijital müzik pazarından daha fazla gelir üretiyor." denildi. 2007'de pek çok ülkede internet üzerinden TV hizmetinin (IPTV) başlayacağı belirtilirken, "Sabit telekomünikasyon operatörlerinin pek çoğu bu uygulamayı destekleyecektir. Operatörler, ses kullanımında beklenen düşüşü hesaba katarak, IPTV'yi gelir artırıcı bir unsur olarak piyasaya süreceklerdir. Son olarak, teknoloji ve medya pazarlarında, 2007 telekomünikasyon hizmetlerinin ücretsiz sunulduğu bir yıl olabilir. Mobil telefonlar ve geniş bant, her ne kadar gittikçe artan birçok koşula bağlı olsalar da ücretsiz verilebilecek iki hizmet olmaktadırlar." tespiti aktarıldı.

ozgur_v
29-03-2007, 03:38   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
285 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Mar 2006

Bilgilendirdiğin için sagol