Internet Explorer 6 için ölüm fermanı çıktı

CHIP Online
25-02-2009, 00:03   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

İnanılması güç ama 8 yıllık IE6 hala yoğun olarak kullanılıyor. Ama birileri buna dur demeye kararlı

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Inte ... ni-cikti_11119.html

Resimlerle: Microsoft Internet Explorer 8 (RC1)

Türkiye'de siyaset arenasında koltuğunu bırakmak istemeyen liderlere alışığız. Yıllarca aynı liderleri görmek bizde bu konuda bir alışkanlığa yol açmış olsa da, batılı ülkelerde değişim, ilerlemenin bir göstergesi. Buna Microsoft gibi bir dev bile karşı koymakta zorlanıyor. Tam 8 yıl önce çıkmış olan Internet Explorer 6'nın hala piyasada olmasından artık iyiden iyiye rahatsız olmaya başlayan internet kullanıcıları, .net'in de desteğiyle  başlattıkları bir kampanya ile internetin gelişimi ve standartların oturması amacıyla Microsoft'un artık IE 6'yı desteklememesini ve hatta zorunlu güncellemeler ile kelimenin tam anlamıyla öldürmesini istiyorlar.

Yazılım geliştiricileri Internet Explorer 6'nın artık antika bir tarayıcı olduğunu ve günümüzde yerleşmiş pek çok web standardının çok gerisinde kaldığını söylüyor ama IE 6 varlığını sürdürdüğü sürece, onun dayattığı eski teknolojileri göz ardı etmelerinin zor olduğunu da ekliyorlar. Günümüzde özellikle şirketler hala Windows 2000 kullanıyorlar ve IE 7 veya IE 8'in desteklenmediği bu işletim sisteminde pek çok kullanıcı halen IE 6'yı kullanıyor. Uzmanlar bunun firmaların %20'si civarında kurumsal kullanıcıya denk geldiğini söylüyorlar. Onlar işletim sistemlerini değiştirmeyecekler ama eğer Microsoft, Windows 2000'de IE 7 desteği sağlayacak olursa web standartları konusunda önemli bir adım atılmış olacak.

Tüm konu: Internet Explorer 6 için ölüm fermanı çıktı

İzleyin: Explorer 8 ve gizlilik

Resimlerle: Microsoft Internet Explorer 8 (RC1)

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce de IE 6'nın fişini çekmenin zamanı gelmedi mi?

frozen
25-02-2009, 00:47   |  #2  
frozen avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
776 mesaj

ah... ah..
Her bir siteyi yapmaya başlarken, ilk küfür ettiğim neden kokuşmuş IE versiyonları.. IE 6'nın fişini çekmeyi bir kenara bırak, hafızalardan kazımak gerekiyor...

Banned
25-02-2009, 01:28   |  #3  
Banlandı
347 mesaj

microsoft ie6 yı kaldırmak isteyipte kaldıramıyorsa suçu kendisinde arasın başkasında değil..adam xp kullanıyorken sırf onun yüzünden güncellemeleri açacak o uyduruk doğruluk aracını sisteme kuacak 2 saat ve 15 20 mb kota harcayıp ie7 yi indirecek ve sonra ie7 kurulmak yerine sistem dosyalarını da bozarak kişinin bildiği bütün küfürleri şartsız şurtsuz kabul edecek...sonra kullanıcı firefox ve opera kullanmaya başlayıp bunların aslında gerçekten ne kadar güzel olduğunu farkedip ie yi falan unutunca microsoft uyduruk tarayıcısını eline alıp bakakalacak ve yakınmaya başlayacak...kullanıcı hergün ie yüzünden sorun yaşayanların haberleri ile tebessüm edip bir sürü extra özellik ve güvenlik ile yoluna devam ederken microfot kara kara düşünecek ne hata yaptım diye...kullanıcı tam da ie ye sadece hotmail için ihtiyaç duyarken google mail ve ötesini de keşfedince microsoft ta tarayıcısını da işletim sistemini eline almak zorunda kalacak....açık kaynak birilerinin fazlaca kalkmış birtarafları yüzünden bir deve dönüşecek ve artık durdurulamaz hale gelmeye başlayacak...mutlu son...

ismailmazi
25-02-2009, 03:10   |  #4  
Yıllanmış Üye
368 mesaj

bende explorer 8 yüklü.ben çıktığından beri firefox kullanıyorum.ben internet exploreri sadece bazı siteler özellikle explorer tarayıcı istediği için kullanıyorum.yani istemese kullancağım yok.zaten güvenlik açığınıda yakaladılar.microsoft sırf güvenlik açığından dolayı kurduruyor.hem explorer 8 kurdurmak hemde lisanssız windowsu yakalamak için.

Banned
25-02-2009, 03:22   |  #5  
Banlandı
347 mesaj
ismailmazi
bende explorer 8 yüklü.ben çıktığından beri firefox kullanıyorum.ben internet exploreri sadece bazı siteler özellikle explorer tarayıcı istediği için kullanıyorum.yani istemese kullancağım yok.zaten güvenlik açığınıda yakaladılar.microsoft sırf güvenlik açığından dolayı kurduruyor.hem explorer 8 kurdurmak hemde lisanssız windowsu yakalamak için.
firefox için ietab diye bir eklenti var bu sayede firefox internet explorer'ın yapabildiği herşeyi yapabiliyor...herhangibir linki sağ tıklayıp ietab ile aç diyebilir veya linki direk internet explorer'ın normal tarayıcısından açtırabilirsiniz...veya bulunduğunuz sayfayı internet explorer ile çalıştırmak istediğinizde aşağıda fare ile tıklanan sunuş motoru değiştirme seçeneklerini kullanabilirsiniz...ister yeni sekmede ister aynı sekmede değiştirebilirsiniz kolay gelsin...

ErcanErcan
25-02-2009, 07:32   |  #6  
Üye
61 mesaj

Explorer hala İnternetin en güçlü markalarından biri. Ta eskiden Netscape vardı.
Ben İnternete Netscape ve Winamp gibi markalarla başladım. Artık Chrome kullanıyorum fakat Firefox ve Thunderbird'e geçsem mi diye düşündüğüm de oluyor. Aslında Google ürünleriyle devam etmemin en mühim gerekçesi Picasa çünkü görsellerin üzerine Japonca karakterleri pratik biçimde yazma olanağı veriyor.

Halil Mollaoğlu
25-02-2009, 13:34   |  #7  
CHIP Online
373 mesaj

Geldi de geçiyor. IE 6'yı geliştirme amaçlı sistemde bulundurmaktan başka hiçbir mantıklı sebep yok. Firefox 3 varken Firefox 1.5'i kullanmaktan farklı değil. IE 8'in eli kulağında iken 2 sürüm öncesi bir tarayıcıyı kullanmak yukarda belirttiğim sebep dışında "tembellikten" başka bir şey değildir.

Microsoft tabi ki zart diye fişini çekemez çünkü sahip olduğu kullanıcı kitlesinin büyük bir kısmını kurumsal firmalar oluşturuyor ve kurumsal müşteriler yeni sürüme terfi etmemekte her zaman ısrarcıdır. Ama artık IE 6'nın savunulacak hiçbir tarafı kalmadı. Eğer seçim IE'den yana ise bu minimum 7. sürüm olmalıdır kanaatimce. Microsft'un dünya çapında hitap ettiği kurumsal müşteri sayısı azımsanacak kadar olsaydı bu tip radikal kararları çok daha çabuk verebilirdi. Bu sebeple Microsoft'un "ben IE 6'ya destek vermiyorum artık" demesi zor. Eski yükler ile yeni teknolojiler arasında verilmesi gereken zor bir karar...

Son Düzenleme: Halil Mollaoğlu ~ 25 Şubat 2009 13:35
Fattur
25-02-2009, 20:17   |  #8  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj

Bence kalsın.Güzel bir tarayıcı aslında Kahkaha

mtem
26-02-2009, 02:08   |  #9  
Taze Üye
1 mesaj

google crome kullanıyorum,çok hızlı,pratik,daha yeni çıkmış ve ilk versiyonu olmasına rağmen çok başarılı,birkaç eksiği yada fazlası var onları da bir sonraki sürümde geliştireceklerini sanıyorum

TuncaBozkurt
27-02-2009, 16:22   |  #10  
Yıllanmış Üye
4,805 mesaj

Yürüsün gitsin. ÜzülmemKahkaha
Neredeyse IE 8 çıkacak. Bu kadar eski bir programa destek vermeye devam etmek kadar saçma bir şey olamazdı bence.

PcMaKeR
22-04-2009, 18:10   |  #11  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

windows 2000 e sözüm yokta ie 6 ya çok söyleyecek sözüm var.

chip in sitesini açamıyor bazen :S

png resimlerde bozuyor.

html i kafasına göre yorumluyor...

Mustafa Can
22-04-2009, 21:31   |  #12  
Mustafa Can avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,248 mesaj
wakefield
firefox için ietab diye bir eklenti var bu sayede firefox internet explorer'ın yapabildiği herşeyi yapabiliyor...herhangibir linki sağ tıklayıp ietab ile aç diyebilir veya linki direk internet explorer'ın normal tarayıcısından açtırabilirsiniz...veya bulunduğunuz sayfayı internet explorer ile çalıştırmak istediğinizde aşağıda fare ile tıklanan sunuş motoru değiştirme seçeneklerini kullanabilirsiniz...ister yeni sekmede ister aynı sekmede değiştirebilirsiniz kolay gelsin...
ben yükledim firefox3.0.6 ile uyumlu deildir yazıyo Şaşkın