İnternet Explorer ve Temp Dosyaları

HPQ-User
18-05-2010, 07:37   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

Hasan Mertli sormuş:
İnternet Explorer 7 kullanıyorum.İnternet Explorer'a sağ tıklıyorum.Oradan Gözatma Geçmişi olan bölüme geliyorum orada sil--ayarlar diye seçenek var.Ayarlara giriyorum orda çıkan seçeneklerden dosyaları görüntüleyi seçiyorum Temporay İnternet Files bölümü çıkıyor..Bu dosyanın içinde silinmeyen cookie (aşağıdaki örnekteki gibi)var ve silinmiyor.Bunları silmek ve bilgisayarı hızlandırmak için hangi proğram ve yöntemlere başvurmalıyım?

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows 7
Sistem Özellikleri:
Pentium 4 İşlemci
1,50 GB RAM
Widows XP Professional Versiyon 2002 SP3

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 8.0; Windows NT 5.1; Trident/4.0; GTB6.5; .NET CLR 2.0.50727; .NET CLR 3.0.4506.2152; .NET CLR 3.5.30729; .NET CLR 1.1.4322; InfoPath.1)

Netron
18-05-2010, 13:16   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
468 mesaj

IE SiLEMiYORSA ?UNU YAP.

C:\Documents and Settings\KULLANICI ADINI YAZ \Local Settings\Temporary Internet Files

Klasörunu ac icine gir Klayveden "CTRL+A" basip hepsini sec Sonra klayveden "Shift+Del" Tuslarina basip hepsini sil.

C:\Documents and Settings\KULLANICI ADINI YAZ \Local
Settings\Temporary Internet Files\Content.IE5

Content.IE5 iciNE girip yukarida yaptigimiz islemi bunu icinde tekrarla.

Ayrica burayı oku bilgisayari hizlandirmak icin.
https://www.chip.com.tr/blog/half ... stem-Care_2760.html

indirme linki :

Son Düzenleme: Netron ~ 18 Mayıs 2010 13:19
mr_salieri
18-05-2010, 22:53   |  #3  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
12 mesaj

Cookies'ler Gezdiğin internet sayfalarının bıraktığı çerezlerdir buna örnek olarak;

Bu foruma girerken yazdığın kullanıcı adın ve parolan bir cookie dir ve bu sayfada gezebilmeni sağlar, eğer bu cookies ler olmazsa hiçbir sayfaya login olamazsın, öte yandan da cookies ler ziyaret ettiğin web sayfalarının sunucuları tarafından sistemine bırakılırlar, bu sayede o internet sitesi senin kim olduğunu anlar. Cookies ler yani çerezler Text dosyalarıdır ve boyutları da çok küçüktür. ve bilgisayarını asla yavaşlatmazlar.

Gelelim sorunun kaynağına;

Isletım sistemlerininde maalesef ömürleri miyatlı. Program yükleyip kaldırmaktan zamanla Registry ve sistem dosyaları kirlenebiliryor ve zamanla sistem ağırlaşıyor. (tabi sistemin kasılmasının ısı , PSU voltajının yetersizliği hibi gibi donanımsal sebepleri de bulunabiliyor.) Her nekadar Registry mechanic PC doctor, Windows Care gibi programlar sorunu çözdüğünü iddia etsede genel anlamda istenilen başarıyı yakalayamayabiliyorlar. Problemin en etkili çözüm yollarından birisi de Windows unu yeniden kurmaktır.

Not;
Pentium 4 gibi eski sistemler zamanın gereksinimlerini karşılayamayabiliyorlar artık. 3-4 sene önce gayet rahat işini görüyordu çünkü internet sitelerinde bukadar çok flash vs. yoktu. Internet siteleride artık çok ağır grafikler kullanmaya başladığından sisteminde bunlar karşısında yetersiz kalacaktır. En basit bir haber sitesi bile aynı anda 7-8 tane flash oynatmaya çalışıyor bir yandan java çalışıyor biryandan açılır pencereler vs. ve sistem ister istemez yoruluyor.

Kolay gelsin...