İnternet filtresine sert darbe!

CHIP Online
24-11-2011, 16:45   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

İnternete uygulanan zorunlu filtrelere bugüne kadar vurulan en sert darbe vuruldu: İzin vermiyoruz!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/inte ... rt-darbe_30501.html

Resimlerle: YouTube'u sevmeyen ülkeler

Türkiye’de zaten uzunca bir süredir, “sansür yok” söylemlerine rağmen devam eden site yasaklama uygulaması, aslında tüm dünyanın gündemindeki bir konu. İşte bu konuda, “zorunlu internet filtresi” konusunda en ciddi karar, Avrupa Adalet Divanı’ndan geldi.

Konu Belçika merkezli... Belçika Besteciler Derneği, ya da kısa adıyla SABAM, bir süre önce, Scarlet Extended adındaki bir internet sağlayıcıya dava açmıştı. Davanın konusu ise, Scarlet Extended abonelerinin, SABAM’ın telif haklarına sahip olduğu eserleri indirmesi idi. Dava sonucunda mahkeme, servis sağlayıcının, abonelerinin bu eserlerini indirmelerine imkan bırakmayacak şekilde bir filtre uygulamasına hükmetti. Yani kararla birlikte, Scarlet Extended, birçok siteye erişimi engellemek zorunda kaldı.

Ama servis sağlayıcı bunu kabul etmedi ve konuyu temyize taşıdı. Temyiz mahkemesi ise, AB Adalet Divanı’na danışarak kararın AB hukukuna uygun olup olmadığını sordu. AB’den gelen karar ise aynen şu şekilde oldu: Uygulama AB hukukuna aykırıdır, izin veremeyiz.

Kısacası internet sitelerine erişimin, mahkeme kararı ile bile olsa, AB hukukuna aykırı olduğu kanıtlanmış oldu. Bu kararın, diğer AB ülkelerine ve hatta Türkiye gibi yüzlerce sitenin, mahkeme kararı bile olmadan engellendiği bir ülkeyi nasıl etkileyeceğini ise zaman gösterecek.


Tüm konu: İnternet filtresine sert darbe!

Resimlerle: YouTube'u sevmeyen ülkeler

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce de filtre istemeyene her şey serbest olmalı mı?

erkan1994
25-11-2011, 08:20   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
355 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Kas 2011

aynen öle öyle evet dediğiniz gibi olmalı olmalıdır da zaten....