İnternette çok farklı bir harita!

CHIP Online
08-12-2009, 20:15   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Bu dünya haritası, hangi ülkelerin daha popüler olduğunu gösteriyor: Peki Türkiye'nin durumu ne?

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/inte ... r-harita_16906.html

Resimlerle: Google Earth ile kapsamlı bir Türkiye turu!

Dünyanın en büyük açık ansiklopedisi Wikipedia'da hangi ülke daha aktif, hangi ülkeye dair daha fazla bilgi var? Bu sorunun yanıtını vermek için bir harita oluşturuldu. Hazırlanan dünya haritası üzerinden hangi ülkenin Wikipedia üzerinde daha yaygın bir şekilde temsil edildiği görülebiliyor.

Haritadaki mavi renkler ne kadar koyuysa, o ülkeye dair daha fazla başlığın yer aldığı anlaşılabiliyor. Tahmin edebileceğiniz gibi en çok başlık ABD'ye ait. Ama bu şaşırtıcı değil, esas sürpriz Antartika'nın aynı koyu mavi renge sahip olması. Bu soğuk ve uzak yer ilginç bir şekilde hakkında en çok makale yazılan bölgelerden birisi.

Yaklaşık 500 milyon Wikipedia makalesinin incelenmesi sonucunda ortaya çıkartılan bu haritaya göre en az bahsi geçen ülke ise Porto Riko'nun doğunsunda yer alan Anguilla. Türkiye ise orta sıralarda yer alıyor.

Sayfadaki resme tıklayarak büyük halini açabilir ve tüm ülkelerin Wikipedia'daki temsil edilme oranlarını karşılaştırmalı olarak görebilirsiniz.


Tüm konu: İnternette çok farklı bir harita!

İzleyin: Google Earth harikası: Ships

Resimlerle: Google Earth ile kapsamlı bir Türkiye turu!

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce Türkiye Wikipedia'da yeterince temsil edilebiliyor mu?

Blackinred
09-12-2009, 00:09   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
356 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: May 2008

"esas sürpriz Antartika'nın aynı koyu mavi renge sahip olması" mı? ABD'nin eyaleti olan Alaska ile karıştırıyor olmayasın sevgili editör. Bu haberin düzeltilmesini istiyorum sizden. Ve bir dünya haritası linki koyup bilgilendirimizi tazelemeye ya da öğrenmeye davet ediyorum.