İnternetteki herşey doğru değildir...

mcafee23 ayrılmıştır
20-10-2010, 16:42   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj

İnternette doğru bilginin varlığı kadar eline klavye alanın birşeyler yazdığı ve benim bilgi kirliliği dediğim yanlış bilgilerde var işte bir sitede makale okurken yazılmış bir yorum dikkatimi çekti.
İşi bilmeyen biri olsaydım buna inanır yanlış şeyler öğrenirdim.Bir de mühendis gibi yazmış bir de lanet olası
Aynen yapıştırıyorum

Evlerimize gelen hatlar mesela 1024K ücreti ödüyoruz.Peki neden sn. de 1024K yani 1 mb indiremiyoruz...10 da 1 oranında download yapabiliyoruz...

Bu altyapı ile alakalıdır.Herkes ortak bir havuzdan dağıldığı için kullanıcılara sabit bir hız gitmez.
Oysa lease line, frame relay, metro ethernet, g.shdsl gibi sabit hız alınan genelde kurumsal veya fabrikaların kullandığı hatlar bu havuzdan ayrılır ve static ip veya static ip'siz bir hat ile sabit simetri bir hız verilir...Bu daha sağlıklıdır.Lakin aylık fiyatları daha yüksektir.

Burada yapılacak tekşey mahküm edildiğimiz bu hatların daha da yüksek geniş bantlara çıkartılmasını ve evlere gelen 2 uç bakır kablo modeli artık fiberlere dönüştürülmesini beklemektir.Superonline bunu yapıyor olmasına rağmen daha önünü açacak ve rant kavgalarını aşabilecek bir politikaları olduğunu hiç sanmıyorum...

O yüzden herkesin eli kolu telekom'a mahküm maalesef...

2009'da mesela bir proje vardı.Elektrik kablosu üzerinden yüksek bant radyo, tv, internet götürülecekti.Herkesin evinde elektrik var.Ayrıca herkese kablotv veya fiber de götürülemiyor ama elektrik gidiyor.O zaman altyapın hazır.Ve bakıyorum Türkiye'de elektrik kabloları zaten toprağa da gömülüyor...Eeeee yapın faaliyete geçirin...

Şimdi,yazarımız

a- 1mbit'in (1024kbit) daha saniye de 122 kb ettiğini bilmiyor.Bu altyapı ile değil matematik ile ilgilidir.
1 mbit=1.000.000 bit ise
8 bit 1 byte ise
1.000.000 bit/8=125.000byte
125.000 byte/1024=122,070 kbyte eder

b- 10mbit fiber internete geçince saniye de 10 mb indireceğini zannediyor.
c- Herkesin internetinin ortak bir havuzdan geldiğini zannediyor.O zaman bir kaç milyon insan download yaparken diğer birkaç milyon insan sıra beklemeliydi
d- Elektrik kablolarıyla internet gelmesi şu an için bir hayal.Evdeki prizlere gerekli donanım taklıarak ağ kurulabiliyor ama o an o hat üzerinden başka bir alet elektrik kullanırsa parazit meydana geliyor.O zaman siz eve gelen ana hattı sadece internet için kullanmalısınız ki bu da mümkün değil.Mümkün olsaydı TEDAŞ enyi mi,çoktan bu ISS furyasına katılırdı.
Neden internet için telefon hattı kullanıldığını biliyormusunuz.Üzerinden çok düşük frekansta elektrik sinyali geçtiği ve bu geçen elektriğin splitter gibi küçük bir alet ile ayrışmasının kolay olduğu için.220 volt ile gelen veriyi ayıramaz aksine kaybedersiniz.(Bu konu daha detaylı bir konu ama girmiyor yüzeysel geçiyorum)

Sonuçta; 
İnternetteki herşey doğru değildir...
Sonuçta interneti her türlü insan kullanıyor
Bilen de yazar,bilmeyende
Hiçbirimizde bilmediğimizi kabul etmeyiz.Her konuyu biliriz :)
Şimdi sorsan otomobil desen "difransiyel" "aks" diye başlar çünkü 15 sene sanayide çalışmıştır :)

Son Düzenleme: mcafee23 ayrılmıştır ~ 20 Ekim 2010 17:04
Erşah
20-10-2010, 16:52   |  #2  
Erşah avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 11
2,183 mesaj

Haklısınız.Onay İnsanların az da olsa okumuş olması hiçbir şeyi değiştirmiyor.okuma yazma bilipte olmuyor.Daha neler neler var internette.Okuduğum zaman gülmekten öldüğüm makaleler var.Beğendim

Kapalı Hesap (153535)
20-10-2010, 17:20   |  #3  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 27
2,297 mesaj

Gerçekten yazı için teşekkürler.Peki internette doğru ve güvenilir olan kaynaklar da yok mu?Basit bir google aramasıyla bu tür kaynaklara ulaşamaz mıyız?

mcafee23 ayrılmıştır
20-10-2010, 17:28   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
3,717 mesaj

mesela şu an güvenilir bir kaynaktasınız.
Bize de değil Chip online editörlerine ve yazarlarına güvenin
Ve bu tür sitelere.(Gerçi İnternetin yarısı buradan haber alıyor)

Chip Online'da tavsiyem bilişim magazini şeklinde haberlerin yanında bu tür makaleler de yazması
Örn:Dergide bi aralar Nasıl çalışır diye bir bölüm vardı ve çok ilgimi çekerdi.(Chip'temiydi tam hatırlamıyorum.Yanlışım varsa özür)

Kapalı Hesap (153535)
20-10-2010, 17:45   |  #5  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 27
2,297 mesaj
Alıntı: mcafee23  
mesela şu an güvenilir bir kaynaktasınız.
Bize de değil Chip online editörlerine ve yazarlarına güvenin
Ve bu tür sitelere.(Gerçi İnternetin yarısı buradan haber alıyor)

Chip Online'da tavsiyem bilişim magazini şeklinde haberlerin yanında bu tür makaleler de yazması
Örn:Dergide bi aralar Nasıl çalışır diye bir bölüm vardı ve çok ilgimi çekerdi.(Chip'temiydi tam hatırlamıyorum.Yanlışım varsa özür)
O bölümde neler vardı?Program tanıtımları nasıl kullanılacağı falan mı?

mcafee23 ayrılmıştır
20-10-2010, 18:02   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
3,717 mesaj

buyrun indirip okuyunuz
Bu bölüm Chip dergisinin workshop ekindeymiş (en sonda internet nasıl çalışır)
İşte bu gibi bilgiler
http://hotfile.com/dl/77209892/540238d/Workshop.rar.html

Son Düzenleme: mcafee23 ayrılmıştır ~ 20 Ekim 2010 18:06
haltun
20-10-2010, 18:19   |  #7  
Üye
Teşekkür Sayısı: 0
98 mesaj

özgün içerik gircem diye sallamış adam :)

DoganYildiz
20-10-2010, 18:25   |  #8  
Üye
70 mesaj

Adls kullanımın ortak havuzda olması burada biraz tereddüt ettim. Yani belli bir bölgeye ait ttnet adsl kullanıcıları için doğrudan erişim mi var yoksa bu kullanıcılar için ortak bir havuz olup buradan mı besleniyorlar? Ya da akşam 8-10 arası download hızları düşük iken sabahın 5'inde kiralamış olduğum hızı download ederken daha verimli kullanabilmek bu da bana doğrudan bahsedilen kiralık hatlardaki gibi stabil bir hız verilmediğini düşündürüyor.

mcafee23 ayrılmıştır
20-10-2010, 18:42   |  #9  
OP Yıllanmış Üye
3,717 mesaj

İnternette ortak bir çıkış gücü olduğu doğru hadi biz buna havuz diyelim.
Ama bu havuzdan herkese düşen bant genişliği ayarlanmış durumda.Bunun üstünde hız alamazsınız.
Veya bağlı olduğunuz santral yoğunluğu ve kullanıcı kullanımı bu hat hızınızı (normalde) değiştirmez.

Mesela bağlı olduğunuz santral 128 gbit bağlantı hızına sahip ise.
Bağlı aboneler.1,2,4,8 mbit gibi hızlara sabitlenmişlerdir.
Yani çok kişi bağlandı ben bağlanamıyorum.
Ya da gece santrale kimse bağlı değilken ben 120gbit hızında internete bağlanırım gibi birşey sözkonusu değil.
Arkadaşın burada bahsettiği havuz böyle birşey.Ve fabrikalar kurumsal şirketler interneti çok çekerse bizim hızımız düşer iddiasında
Onun söylediği gibi bir havuz internet modeme geldikten sonraki bölümde vardır.
Modemde 1 mbit internet bağlantınız vardır.Bir ayarlama ile modeme bağlı 4 bilgisayara hızı eşit paylaştırmamışsanız.Birisi 120 kb ile dosya çekerken diğer 3'ünün hızı düşer.Download yapan bilgisayarın hızından pay almaya çalışırlar.

İşte ttnet santrallerinin yaptığı paylaştırma bunun gibi birşeydir.
Ve aslında her kullanıcıya 9000kb hat hızı gider.Bilgisayardan download komutu verildiğinde 9000 kb değilde ttnet tarafından ayarlanmış bant genişliği kadar hız alırsınız.Burada yazılımsal olarak size 1024kb gibi bir kota konulmuştur.Buna örnekde modemden gelen 1 mbit bağlantıya IDM tarafından hız sınırlaması konup bilgisayara 120 kb yerine sadece 10 kb veri indirilmesi gösterilebilir.

Tarife yükseltmek istediğinizde ttnet sizin kotanızı örn:4096 kb'a çeker bu kadar bant genişliği kullanırsınız
Akşam 8-10 arası hızın düşmesi sabah da artması sizin kişisel bağlantı noktanız ile alakalı olmayıp.Santralinize gelen bant genişliğinin düşük olması ve bağlı kullanıcılara yetmemesi ile alakalıdır.
Yani siz bağlanamazken santraldeki diğer aboneler katlamalı internet kullanıyor anlamına gelmez

Bu konu çok derin bir konu bu biz burada keselim...

Son Düzenleme: mcafee23 ayrılmıştır ~ 20 Ekim 2010 18:49
DoganYildiz
20-10-2010, 19:13   |  #10  
Üye
70 mesaj

Keselim tabiki, Bende zaten sizin dediğiniz gibi santralin hizmet verdiği kullanıcıya yetmemesi dolayısıylada bize vaad edilen 1 Mb hızında işlem yapamamızdan bahsetmek istemiştim. Ancak sizin yukarıda belirttiğiniz gibi tanımlamışsa havuzu O arkadaşı alkışlıyorum başka bir şey yapılmaz :D