İnternetten bulaşmayan virüs

CHIP Online
11-06-2012, 00:01   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

ESET, internet ortamından bulaşmayan bu virüs hakkında önemli bilgiler verdi

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/int ... an-virus_34080.html

Gecen haftalarda özellikle çeşitli Ortadoğu ülkelerinde ortaya çıkan ve casus amaçlı olduğu belirtilen "Flame" (Alev) adlı zararlı yazılım tüm dünyada büyük yankı yarattı. Başta İran olmak üzere çeşitli ülkelerdeki enerjı tesislerinden bilgi toplamayı amaçladığı belirtilen Flame ile ilgili haberler,  pek çok kişi ve kurumda tedirginliğe neden oldu. Konuyu değerlendiren ESET Kıdemli Güvenlik Uzmanı Stephen Cobb, ESET tarafından "Win32/Flamer.A" adıyla etiketlenen bu zararlı yazılımla ilgili bazı konuların doğru bilinmesi gerektiğine dikkat çekti.


İnternetten bulaşmıyor


"Eğer bir Ortadoğu hükümeti için silah araştırmaları üzerine resmi olarak çalışan biri değilseniz, Flame'in olası hedefi değilsiniz" bilgisini paylaşan Stephen Cobb, şunları söyledi: "Şu anki haliyle Flame, ülkeden ülkeye yayılan, internet üzerinde bulunan bir zararlı değildir. Outlook'ta Gelen Kutusu'nda bulunan herhangi bir e-postanın ekinde bulunması da olası bir durum değildir. Bu zararlı yazılımın USB flash diskler yoluyla bulaşmış olma olasılığı oldukça fazla. Ancak eğer iyi bir antivirüs kullanıyorsanız, Flame zararlısından korunabilirsiniz. Büyük antivirüs kuruluşları, veritabanlarını Flame ve diğer türevlerinin algılanması için hızlıca güncellediler."


Basit önlemlerle güvenlik açıklarının %90'ı önlenebilir


Kurumların özellikle uç nokta güvenliğini sağlaması gerektiğini aktaran ESET Kıdemli Güvenlik Uzmanı Stephen Cobb, "Yapılan araştırmalar güvenlik açıklarının %90'ının basit, ucuz ve ara tedbirlerle önlenebileceği ortaya koyuyor. Öncelikle USB flash sürücülerinden gelen zararlı yazılımları önlemek için cihaz kontrolleri yapılmalı, antivirüs ürünleri ise güncel tutulmalıdır" diye konuştu.

Tüm Konu: İnternetten bulaşmayan virüs

Kaynak: www.chip.com.tr