iOS 7'deki gizli iPhone ipuçları!

CHIP Online
28-06-2013, 11:15   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

iOS 7, bize gelecek nesil iPhone ve iPad'ler hakkında pek çok ipucu veriyor. İşte o ipuçları...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/ios ... ipuclari_41168.html

Resimlerle: İşte tasarımı baştan aşağı yenilenen iOS 7!

Apple, mobil işletim sistemi ailesinin son üyesi iOS 7'nin tanıtımını geçtiğimiz günlerde yaptı. Tanıtım etkinliğinden ve firmadan sızan diğer bilgilerden yeni sistemin neye benzeyeceği konusunda öğrenilmesi gereken ne varsa öğrendik. Peki, yeni sistem bizlere Apple'ın bundan sonra üreteceği cihazlarla ilgili ne gibi ipuçları veriyor? iOS 7'ye bakarak bir sonraki iPhone ya da iPad için neler söyleyebiliriz?


Arabirimde fizik motoru desteği: iOS 7'nin en dikkat çekici özelliklerinden biri de kullanıcı arabirimindeki paralaks etkisi. Bu özellik sayesinde telefon, ivmeölçerden gelen verileri yorumlayarak çok daha etkileyici bir kullanıcı deneyimi sunuyor. Kimi uzmanlar Apple'ın kendi uygulaması olan paralaks etkisinin sadece işin görülen kısmı olduğunu, karşımızda yepyeni bir tasarım dili bulunduğunu ve uygulama geliştiricilerin zaman içinde bu dilin sınırlarını keşfe çıkacaklarını iddia ediyor. Bu yöndeki çabaların etkisi hissedilmeye başlanınca karşımıza fizik motoruyla arabirim ve ivmeölçerin daha önce hiç düşünülmemiş karışımları çıkabilir. Örneğin ivmeölçer aracılığıyla arabada seyahat ettiğinizi ya da bisiklet kullanmakta olduğunuzu tespit eden cihaz, arabirim temasını ve davranışlarını ortama ve kullanıcı ihtiyaçlarına uyacak şekilde değiştirebilir.


Renk ve kişiselleştirme: iOS 7'de belirli bazı arabirim unsurları, arka planı süsleyen görüntünün rengiyle uyumlu bir şekilde değişim gösteriyor. Uygulamalar bile ortama ve ana uyacak şekilde renk şemasında değişiklik yapabiliyor. Bu durumda neden kullanıcıların değiştirebileceği ve telefonun arabirimi uyumlu hale getireceği renkli kapaklar kullanılmasın ki? Apple'ın "kişiselleştirme" konusuna yaklaşımını hepimiz biliyoruz. Ama hangi arabirim renginin hangi ortam rengiyle uyumlu olduğuna neden kullanıcı kendisi karar vermesin ki?


Tüm Konu: iOS 7'deki gizli iPhone ipuçları!

Resimlerle: İşte tasarımı baştan aşağı yenilenen iOS 7!

Kaynak: www.chip.com.tr