iOS'ta uygulamaları kapatmak işe yarıyor mu?

CHIP Online
10-04-2014, 15:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

iPhone veya iPad'inizde pil ömrünüzü uzatmak için bunu yapıyorsanız, bizce vazgeçin!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/ios ... riyor-mu_46448.html

Resimlerle: Büyüleyen iPhone 6 konseptleri!

iPhone'unuzun pili hızlı tükendiğinde arka plandaki uygulamaları kapatmanın bu sorunu çözeceği düşünülür. Bu yol, bilgisayarlar için doğru olsa da iOS'lu cihazlarda durum biraz farklı.


iPhone'da "arka planda" duran uygulamaları kapatmanız, pil ömrünü uzatmadığı gibi kısaltabilir de. Bunun nedeni, bir uygulamayı kapattığınızda onu RAM'den kaldırıyor olmanız. Yapmak istediğiniz tam da bu olabilir, ancak uygulamayı RAM'den kaldırmanız, onu tekrar açtığınızda telefonunuza daha çok yük bindirecektir. Dahası cihazınız daha fazla belleğe ihtiyaç duyduğunda arka plan uygulamalarını zaten otomatik olarak kapatır.


Önemli olan nokta, iOS'un aslında gerçek anlamda çoklu görev yapmadığı: Arka planda çalıştığını düşündüğünüz uygulamalar, aslında dondurularak bekletilir ve işlemciyi kullanmazlar. "Arka planda uygulama yenileme" ("Background App Refresh") işlevini etkin hale getirmediyseniz, müzik, konum hizmetleri,  ses kaydı, VOIP aramaları (örnek: Skype) gibi işlevler dışındaki hiçbir işlem arka planda çalışmaz. Arka planda çalışan uygulamalar, pil simgesinin yanında kendi simgesini göstererek sizi bilgilendirecektir.


Dolayısıyla iOS'lu cihazınızda arka plan uygulamalarını kapatmakla zaman kaybetmenize genellikle gerek yok. Amacınız iPhone'unuzun pil ömrünü artırmaksa, buna yönelik genel ipuçlarına göz atabilirsiniz.


En uzun pil ömrüne sahip cepleri sıraladık!

Tüm Konu: iOS'ta uygulamaları kapatmak işe yarıyor mu?

Resimlerle: Büyüleyen iPhone 6 konseptleri!

Kaynak: www.chip.com.tr