ıp nedir ne değildir

ECHELON_
21-08-2009, 13:57   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,644 mesaj

arkadaşlar ıp ile ilgili bir kaç sorum var çok aradaım yeteri kadar bilgi bulamadım

1. ıp dediğimiz şeyin ana kartla bir ilgisi var mı, bir kaç yerde ıp nin ana karta tahsis edilmiş bir numara olduğu söyleniyor.. kısaca ıp donanımla mı ilgili bu demek oluyor ki ana kart değişince ıp kökten değişir mi

2. ıp değiştirmek tor vb. programlar dışında mümkün müdür, bir ıp ile bilgileri -logları siteler- ve ttnet gibi servis sağlayıcılar ne kadar tutar yani süre olarak kaç yıl

3. ve eğer ıp miz hiç bir zaman değişmiyorsa format attıkltan sonra 100 günlük bir kampanyada aldığımız bir programın formattan önce 100 günlük süresi dolmuş olmasına rağmen formattan sonra tekrar aynı pcye tekrar 100 günlük aktivasyon almamız neyle açıklanır-yani hani formatın ıp yi değiştirmyeceği söylenir ya-

sorularımın altında başka anlamlar aramamanız dileğiyle vereceğiniz cevaplar için teşekkürler

Son Düzenleme: ECHELON_ ~ 21 Ağustos 2009 13:58
Feel Good
21-08-2009, 14:03   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,688 mesaj

1- IP dediğimiz şeyin anakartla herhangi bir ilgisi yoktur.
2- IP değiştirmek thor vb. programlar dışında da elbette mümkündür ama ben bilmiyorum =)
3- Herhangi bir program yüklenirken IP'ye bakılmaz, IP internet ile alakalı ve internet ile ilgili şeylerde bakılır. Örneğin; bir foruma aynı IP'den 2 defa üye olamzsınız gibi (Tabii hepsinde geçerli değildir.) Program yüklenirken, windowsun kurulurken oluşturduğu bir koda bakılıyor sanırım ben de tam emin değilim ama IP'ye bakılmadığını biliyorum.

PcMaKeR
21-08-2009, 14:04   |  #3  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

IP yi ISS verir.

ISS: Internet Servis Sağlayıcı.

IP internetteki bir nevi tanımlayıcı kimliktir.

internete bağlanan her bilgisayara servis sağlayıcı ip verir. anakartla şöyle alakası olur ethernet ile internete çıkıyorsan ip adresi ethernet aracılığıyla işletim sistemine gösterilir.

Anlamadığım birşey var koca internette ip adresini tamn detaylı anlatan biryer bulamadın mı.

http://www.ip-numaram.com/ipadresi.html
http://www.ipnedir.com/

bu iki site yeterli açıklama sunuyor sana.

Son Düzenleme: PcMaKeR ~ 21 Ağustos 2009 14:05
ECHELON_
21-08-2009, 20:04   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
1,644 mesaj
Alıntı: PcMaKeR  
IP yi ISS verir.

ISS: Internet Servis Sağlayıcı.

IP internetteki bir nevi tanımlayıcı kimliktir.

internete bağlanan her bilgisayara servis sağlayıcı ip verir. anakartla şöyle alakası olur ethernet ile internete çıkıyorsan ip adresi ethernet aracılığıyla işletim sistemine gösterilir.

Anlamadığım birşey var koca internette ip adresini tamn detaylı anlatan biryer bulamadın mı.

http://www.ip-numaram.com/ipadresi.html
http://www.ipnedir.com/

bu iki site yeterli açıklama sunuyor sana.

aslında verdiğin linktekileri bu konuyu açmadan önce okudum ama sanırım benim bakış açımı karşılayacak cinsten değildi oradaki açıklamalar,ben log olayına takıldım şimdi statik ıp ıp pcnin hiç değişmeyen ıpsiydi dinamik olan servis sağlayıcının nete her bağlandığımızda bize tahsis ettiği ıp, internet siteleri galiba 2007 den beri log tutuyor ve ttnette öyle peki bunları ne kadar sisteminde barındırıyor mesela ıp si bilinen bir pc nin kaç yıl geriye gidlerek logları incelenebilir...

ethernetle internete çıkıyorsan demişin benim eski 1996 intel coleronumda ethernet kartım vardı şimdiki pclerde ethernet kartı yokmu -yani benim bildiğim kadarıyla tüm pclerde hala ethernet kartı  var- ethernet kartı olmasa nete çıkamayız sanırım şimdinin modemleri eskiden 1996 model pcimdeki ethernet kartımın görevini mi görüyor yani eskisi gibi pcyi direkt telefona bağlayıp -hala 146 var mı bilmiyorum- 146 dan nete çıkılmıyor mu

sorucağım daha çok şey vardı ama toparlayamadım
cevapların için teşekkürler

PcMaKeR
21-08-2009, 20:38   |  #5  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

şuan çoğu anakartta 2003ten beri(asus ankartımdan biliyorum) çakılı ethernet var. 10/100 mbitsti o zamanlar.

şimdi 2007 den bu yana 100 /1000 mbps ethernet var.

oyuncu anakartlarında belki 2 -4 tane ethernet olabiliyor.

loglamayı bilmiyorum ama şuan datacenterların verikapasitesi eskiye oranla arttı. tutulmuyor demek yanlış olur.

statik ip yi de servis sağlayıcı verir dinamiğide.,,dinamik ip sen modemi açıp kapattığında değişir. her bağlantıda yeni bir rastgele ip verilir. ip ler bloklar halinde iss ler tarafından satın alınır.

mesela atıyorum: 1.1.255.255 li blok halinde alınırsa toplam: 1*1*255*255 tane bilgisara ip dağıtılabilir.

IP yi dağıtan makinalara DHCP serverlar denir. http://tr.wikipedia.org/wiki/DHCP

Şu telekomun portları varya işte senin port bu makinalara yönleniyor kabaca. DHCP serverlar ip leri kontrol eder. mesela bildirirsin şu şu ip aralığıdaki ipleri al otomatik paylaş(dinamik için geçerli) statikte dhcp karışamaz. Sebebi dhcp dinamik olarak dağıtım yapar.

senin şuan ilgilendiğin IP sistemine ipv4 deniliyor. şuan maksimum 255*255*255*255 tane pc ye ip dağıtılır.

buda = 4.228.250.625 tane ip demektir.

daha soracaın çok soru olacak. ya bu ipler yetmezse diyeceksin.

o zamanda ipv6 ya bakacaksın.
obirazdaha karmaşık. ama trilyonlarca bilgisayara ip dağıtabilirsin.

ECHELON_
21-08-2009, 21:42   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
1,644 mesaj
şuan çoğu anakartta 2003ten beri(asus ankartımdan biliyorum) çakılı ethernet var. 10/100 mbitsti o zamanlar.

şimdi 2007 den bu yana 100 /1000 mbps ethernet var.

oyuncu anakartlarında belki 2 -4 tane ethernet olabiliyor.

loglamayı bilmiyorum ama şuan datacenterların verikapasitesi eskiye oranla arttı. tutulmuyor demek yanlış olur.

statik ip yi de servis sağlayıcı verir dinamiğide.,,dinamik ip sen modemi açıp kapattığında değişir. her bağlantıda yeni bir rastgele ip verilir. ip ler bloklar halinde iss ler tarafından satın alınır.

mesela atıyorum: 1.1.255.255 li blok halinde alınırsa toplam: 1*1*255*255 tane bilgisara ip dağıtılabilir.

IP yi dağıtan makinalara DHCP serverlar denir. http://tr.wikipedia.org/wiki/DHCP

Şu telekomun portları varya işte senin port bu makinalara yönleniyor kabaca. DHCP serverlar ip leri kontrol eder. mesela bildirirsin şu şu ip aralığıdaki ipleri al otomatik paylaş(dinamik için geçerli) statikte dhcp karışamaz. Sebebi dhcp dinamik olarak dağıtım yapar.

senin şuan ilgilendiğin IP sistemine ipv4 deniliyor. şuan maksimum 255*255*255*255 tane pc ye ip dağıtılır.

buda = 4.228.250.625 tane ip demektir.

daha soracaın çok soru olacak. ya bu ipler yetmezse diyeceksin.

o zamanda ipv6 ya bakacaksın.
obirazdaha karmaşık. ama trilyonlarca bilgisayara ip dağıtabilirsin.

valla bir makale yazılsa ancak bu kadar olurdu açıklaman için teşekkürler emeğine sağlık oldukça açıklayıcı olmuş

BeğendimAlkış

OnlyMann
21-08-2009, 21:50   |  #7  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
2,779 mesaj

PcMaKeR ek olarak ipnin ethernet kartı ile alakası şu şekilde olmasıdır. Eğer ethernet kartı anakartla tümleşik şekilde ise ilişkilidir. bu arada bilinmesi gereken ip bilgisi bizlerin bildiği bir numaralandırma sistemidir. bir anlamda adrestir. bunu makina ile ilişkilendirmek ise ethernet kartı ile ilgilidir. üretilen her ethernet kartının bir de gerçek adresi vardır ki bu MAC adresi olarak bilinir. her ethernet kartının sadece dünyada bir tane MAC adresi mevcuttur. tüm işlemler aslında mac adresine göre yapılmakla birlikte ip bu adresle bire bir eşleşmektedir.  yani alınan ip adresi mac ile eşleştikten sonra farklı yönlendirmelerle istenilen adreslere ulaşılmaktadır.

ip adresinin değişmesi ise ISS tarafından veriliyor olmasına karşılık ISS tarafından söz konusu üyenin hangi saatlerde hangi ip bilgisini aldığı tutulmaktadır. örneğin çalınmış bir bilgisayara ulaşmak aslında kolay bir işlemdir. Bunu ISS veya DNS tarafından  bulunabilir. alınan ip bilgisinin hangi mac adresine atandığı sorgulandığında yerleşkesinin bulunması ki bu dünyanın neresinde olursa olsun bulunabilir. yine haberlerde ip adresinden yeri bulunan diye başlayan haberleri duymuşsunuzdur.

MAC adresi içerisinde üretici firma, firmanın kaçıncı ethernet kartı olduğu ve ISS tarafından verilen sayısal bilgi (yerleşkenin bulunmasını) sağlar.

Kısacası her makinanın 1 tane mac adresi var ve bu adrese atanan birbirlerine yönlendirilmiş ip adres bilgileri vardır.

Son Düzenleme: OnlyMann ~ 21 Ağustos 2009 21:54
ECHELON_
22-08-2009, 13:12   |  #8  
OP Yıllanmış Üye
1,644 mesaj
Alıntı: OnlyMann  
PcMaKeR ek olarak ipnin ethernet kartı ile alakası şu şekilde olmasıdır. Eğer ethernet kartı anakartla tümleşik şekilde ise ilişkilidir. bu arada bilinmesi gereken ip bilgisi bizlerin bildiği bir numaralandırma sistemidir. bir anlamda adrestir. bunu makina ile ilişkilendirmek ise ethernet kartı ile ilgilidir. üretilen her ethernet kartının bir de gerçek adresi vardır ki bu MAC adresi olarak bilinir. her ethernet kartının sadece dünyada bir tane MAC adresi mevcuttur. tüm işlemler aslında mac adresine göre yapılmakla birlikte ip bu adresle bire bir eşleşmektedir.  yani alınan ip adresi mac ile eşleştikten sonra farklı yönlendirmelerle istenilen adreslere ulaşılmaktadır.

ip adresinin değişmesi ise ISS tarafından veriliyor olmasına karşılık ISS tarafından söz konusu üyenin hangi saatlerde hangi ip bilgisini aldığı tutulmaktadır. örneğin çalınmış bir bilgisayara ulaşmak aslında kolay bir işlemdir. Bunu ISS veya DNS tarafından  bulunabilir. alınan ip bilgisinin hangi mac adresine atandığı sorgulandığında yerleşkesinin bulunması ki bu dünyanın neresinde olursa olsun bulunabilir. yine haberlerde ip adresinden yeri bulunan diye başlayan haberleri duymuşsunuzdur.

MAC adresi içerisinde üretici firma, firmanın kaçıncı ethernet kartı olduğu ve ISS tarafından verilen sayısal bilgi (yerleşkenin bulunmasını) sağlar.

Kısacası her makinanın 1 tane mac adresi var ve bu adrese atanan birbirlerine yönlendirilmiş ip adres bilgileri vardır.

yani buda demektir ki ıp bir pcnin robot resmi mac adreside kimlik kartı oluyor yani bir pcnin nette servis sağlayıcıdan aldığı her ıp yine aynı kapıya o pcye ait mac adresine çıkmakta bu halde önemli olan ıp den ziyade o mac adresi...peki bir pcde hem ana kartta tümleşik olarak bulunan bir ethernet haricinde harici olarak bir ethernet kartı takılırsa yani aynı anda hem tümleşik hem harici ethernet kartı kullanılırsa servis sağlayıcı hangi ethernete hangi ıp verecek harici ethernet takılınca dahili olan otomatik kendini kapatacak mı eğer kapatılıyorsa komut sisteminden her iki ethernet kartını aktif hale getirirsek net bağlantısı kopar mı

cevap için teşekkürler

Son Düzenleme: ECHELON_ ~ 22 Ağustos 2009 13:13
PcMaKeR
22-08-2009, 14:43   |  #9  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

ip sadece senin gecici kimliğindir.
ip ile veri tutulmaz. veriyi tutan yer iss yada datacenter dır.

verinin kime ait olduğunu söyleyen ipdir. TC kimlik gibi düşün.

Aslında IP Adresini nete ne ile bağlanıyorsan onun mac adresini alır.
sen cep telefonu ile 3g ye bağlan cep telefonunun mac keyi ile ip adresi geçerli bilgisayarın değil.

ECHELON_
23-08-2009, 14:11   |  #10  
OP Yıllanmış Üye
1,644 mesaj
ip sadece senin gecici kimliğindir.
ip ile veri tutulmaz. veriyi tutan yer iss yada datacenter dır.

verinin kime ait olduğunu söyleyen ipdir. TC kimlik gibi düşün.

Aslında IP Adresini nete ne ile bağlanıyorsan onun mac adresini alır.
sen cep telefonu ile 3g ye bağlan cep telefonunun mac keyi ile ip adresi geçerli bilgisayarın değil.

peki sayenizde anlamış oldum konuyu teşekkürler