iPhone'u iş için kullanmak yasak!

CHIP Online
26-08-2009, 20:15   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Apple, satışını yaptığı uygulamaların iş dünyasında kullanılmasını istemiyor. İşte ilginç nedeni...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/ipho ... ak-yasak_14839.html

Resimlerle: Tüm zamanların en popüler iPhone uygulamaları

Cep telefonları hayatımızı kolaylaştırmanın yanı sıra iş dünyası için de sayısız imkan sağlıyor. Özellikle de becerileri gelişen akıllı telefonlar artık pek çok profesyonel için ceplerinde taşıdıkları birer bilgisayar haline gelmeye başladı. Akıllı telefonlar için geliştirilen özel uygulamalar da iş yaşamına büyük fayda sağlıyor. Zaten iPhone uygulamalarının satıldığı iTunes'da Business yani iş başlığı altında tam 78 sayfa dolusu uygulama bulunması bir tesadüf değil.

Fakat Apple, ancak 78 sayfaya sığan bu uygulamaların iş için kullanılmasını istemiyor! iTunes'un satış anlaşmasında "bu uygulamalar sadece kişisel ve ticari olmayan amaçlarla kullanılabilir" ibaresinin sebebi de bu. Geçtiğimiz günlerde satın aldığı bir iPhone uygulamasını vergiden düşmek isteyen bir iş sahibi de yine aynı maddeye takıldı. Apple satılmış olan uygulamanın ticari olduğunu kabul etmedi ve alıcının vergiden düşmesi için gerekli belgeyi teslim etmeyi reddetti.

Tabii ki bu sadece bir kapris değil, ardında çok daha ilginç bir sebep yatıyor. Eğer Apple bu uygulamaların ticari kullanımına izin verirse iTunes'daki satışları, özellikle Avrupa'nın pek çok ülkesinde ayrı bir vergi hesaplamasına dahil olacak ve daha fazla vergi vermek zorunda kalacak. Görünüşe göre Apple için uygulamaların ticari kullanımını engellemek şimdilik daha karlı.

Tüm konu: iPhone'u iş için kullanmak yasak!

İzleyin: iPhone'da Windows 95 denemesi

Resimlerle: Tüm zamanların en popüler iPhone uygulamaları

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce Apple'ın bu şekilde uygulamaları kısıtlama hakkı var mı?

egesari
26-08-2009, 20:33   |  #2  
Üye
Teşekkür Sayısı: 0
64 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Haz 2005

Eğer anlaşma yapıp daha çok vergi vermesi gerekiyorsa, böyle bir tercihte bulunabilir ama Apple müşşterileri buna ne gözle bakar nekadar pazar payı kaybeder (kazanacakken kaybeder) bilemiyorum.

AkyüzCan
26-08-2009, 22:10   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
278 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: May 2009

   Uygulamayı kısıtlama yok zaten uygulamaların tümü bedeli ödendiğinden free ama business work station kapsamında tutulmuyor ve ürünü alandan baştan bu konuda yazılı akit alınıyor ticari kullanım amaçlı satın almadım diye apple neyi amaçlıyor tabiiki ticari ürün ve yazılım satışında avrupa ülkelerinde oldukça yüksek düzeydeki tax (vergi) kesintilerinden bireysel kullanıcı statüsüyle satış kapsamı diyerek sıyrılmak istiyor...Doğru mu ??? ticari kurnazlık ..."Etik"mi peki ???  o da sizlerin yorumu..!

Son Düzenleme: AkyüzCan ~ 26 Ağustos 2009 22:21
Fattur
27-08-2009, 04:40   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Tem 2008

İşte vergisini ödemekten kaçan bir firma.Aynı şeyi MS yapsa AB ve milletimizde başta olmak üzere çoğu kişi kıyameti koparır. Nedir bu MS düşmanlğı anlamıyorum...