İran'da TOR kullanımı yükseliyor

CHIP Online
29-07-2009, 19:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

İran'nın uyguladığı daraltıcı internet politikası, halkı neleri yapmaya zorluyor? Cevaplar burada.

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/iran ... kseliyor_14260.html

Resimlerle: İnternetin karanlık yüzü

Associated Press'e bir İran vatandaşının attığı e-postadan yapılan alıntı: "Bu konuda gerçekten endişeliyiz. Kendimi korumak için mesajlarımı sadece sosyal ağlarda yapıyorum. Kişisel blog'umun bazı kısımlarını silip kendim sansürledim." İran devleti ne kadar güçlü olursa olsun halkının bu kadar baskı altında olmasının yanlışlığı bütün dünyada vurgulanıyor. Acaba İran interneti sansürlediğinde kendisi mi karlı çıkıyor yoksa düşmanları mı?

İran'daki olaylar sadece sokaklarda olmuyor. Facebook, Twitter, YouTube üzerinde de protestolar sürüyor. Dünya İran'da olan bazı şeyleri internet sayesinde öğrenebiliyor. İranlılar da dünyayı internetten öğreniyor. İran yabancı baskılarına ve telkinlerine boyun eğmese de kendi içerisinde bir çatışma yaşıyor.

Bunun ne kadarı yabancılar tarafından kışkırtılıyor, ne kadarı halkın hükümet baskısına tepkisi ölçmek imkansız. Ancak İran hükümeti interneti de adım adım sansürlemeyi, buradan dünyaya yayılan sesleri kesmeyi öğreniyor. İranlılar da ya boyun eğiyor ya engelleri aşmanın yollarını öğreniyor.

Facebook, Twitter, YouTube gibi siteler hala engelli. Kullanıcılar Proxy üzerinden yasadışı kullanıyor. Takip edildikleri için tutuklanıp hapse atılmaktan, baskı ve işkence görmekten korkuyorlar. Muhalefet liderinin internet siteleri kapatılıyor. Ardından yenileri açılıyor ve bu sürüp gidiyor.

İran hükümetinin çıkarlarına uysun uymasın ortada bir sorun var. İran halkı dünyaya kendi kendini anlatmazsa bunu anlatmak kime düşecek?


Tüm konu: İran'da TOR kullanımı yükseliyor

Resimlerle: İnternetin karanlık yüzü


Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: İnterneti sansürlemek doğru mu?

ParanoiD
29-07-2009, 20:20   |  #2  
ParanoiD avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,900 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Nis 2009

Tabi ki degil..

Toxic
29-07-2009, 21:25   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3,600 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Tem 2008

bazen doğru bazen yanlış sansürlenecek şey vardır sansürlenmeyecek şey vardır