Iron Man gerçek oldu!

CHIP Online
24-10-2012, 00:02   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Efsane süper kahraman Iron Man gerçek oluyor... Hem de bakın hangi amaç uğruna...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/iron-man-gercek-oldu_36603.html

NASA'nın üzerinde çalıştığı yeni bir proje, Iron Man filmini hatırlattı.


"Exoskeleton" giyilebilir metal robotik giysiler, Japon'ların uzun süredir üstünde çalıştığı bir konseptti. Ardından ABD ordusu, bu giyilebilir robotlar sayesinde, insanların çok az kas gücü kullanarak çok ağır işleri yapabileceklerini fark edip, ordu için kendi modellerini tasarlamaya başladı. Basının önüne çıkarılmasa da, ABD ordusunun bu Exoskeleton çalışmalarını tamamlayıp prototipleri cephede denemeye başladığı da dedikoduların arasında dile getirilmeye başlandı.


Şimdi ise NASA'nın kendi Exoskeleton'unun geliştirmeye başladığı anlaşıldı. NASA çalışanlarının ağır yükleri kaldırması, daha aza enerji harcayarak çalışması ve elbette olası sakatlıklardan da korunması için geliştirilen Exoskeleton aynı zamanda, şu anda hareket kabiliyeti çok kısıtlı olan ancak uzay istasyonunda görev yapan robot astronot Robonot'un hareket kabiliyetini arttırmak için de kullanılabilecek.


X1 isimi verilen prototip Exoskeleton'un testleri devam ederken, cihazın teknik özellikleri de ortaya çıkmaya başladı.


Ayak tabanına, dize, bel ve omuzlara sabitlenen motorlu metal iskelet, sahip olduğu motor sayesinde, kullanıcısnın çok az güç sarfederek çok büyük ağırlıkları kaldırmasına yardımcı oluyor. Aynı zamanda bir robot gibi yapay zekaya da sahip olan kıyafet, kullanıcısının hareketlerini de tahmin ediyor. Ayağını kaldırmak isteyen kullanıcının ayak bileğindeki hareketlenmeyi fark edip hareket analizi yapan araç, kullanıcının ayağını kaldırması için güç sarf etmesine gerek kalmadan, ayağını motor gücüyle yukarı çekip bırakarak yürümek, merdiven çıkmak, yük kaldırmak gibi hareketleri tamamlamasını sağlıyor.


Cihazın ikinci bir kullanım alanı ise, antrenman. Uzayda astronotların sürekli antrenman yaparak kaslarını çalıştırması gerekiyor. Bunun için de X1'e, antrenman programı eklenmiş. Böylece astronot, özel antrenman odasına gidip ağırlık kaldırmak, zorunda kalmadan, X1'in hareket etmeyi zorlaştıran modunda, uzuvlarını hareket ettirerek kaslarını da otomatik olarak çalıştırmış oluyor. Bu sayede astronotların çalışma anlarında bile antrenman yapabilmeleri ve ayrıca antrenman saatlerinden kurtulmaları planlanıyor.


Ayrıca, Exoskeletonların başarıyla hizmete girmesinden sonra, aynı geçmiş yıllardaki diğer uzay teknolojilerinde olduğu gibi, seri üretim imkanı bulacağı ve fiyatının makul seviyelere geleceği, böylece yürüme zorlukları çeken engelli insanlar için baston veya koltukdeğneği yerine, onları ayağa kaldırıp yürütebilecek tıbbi exoskeletonların tasarlanabileceği hesaplanıyor. Bu sayede, yaşlı, engelli, tek başına hareket edemeyen kişilerin, temel ihtiyaçları için rahatça hareket edebilmesinin yanında sosyal hayata da yeniden adapte olabilmesi sağlanacak.

Tüm Konu: Iron Man gerçek oldu!

Kaynak: www.chip.com.tr