ısı problemi

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
hacmany
14-06-2005, 00:20   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
15 mesaj

Ben bilgisayarı sabah akşam açık tutup film indirerek bilgisayarımın ömrünü kısaltmaya çalışan biriyim ve amacıma ulaşıyom sanırım çünkü bir anda bilgisayar restart yapıp disk taramasına geçiyo ve yeniden başlıyo. Bir kaç kişiye sordum işlemcinin ısısının yükselmesi olabilir dediler. Sorunu umarım net anlatabilmişimdir. Zira yardımsız ben bu işi bilemem bilgisayarın iç aksamı konusunda pek bilgim olduğu söylenemez. Bu arada işlemci Athlon xp 2500. Internette de bu işlemcinin bir dezavantajının ısıyla ilgili olduğu söleniyodu. Bi yardım lütfen.

hasansancar
14-06-2005, 11:48   |  #2  
Yıllanmış Üye
417 mesaj

bios tan sıcaklığını öğren kaç derece?

hacmany
14-06-2005, 23:56   |  #3  
OP Taze Üye
15 mesaj

Sıcaklık 42 dereceydi ama tabi 20 dakika çalıştırıp baktım sıcaklığa. Bi de ben de Azureus adlı bi paylaşım programı var. Daha unun çalıştırıp görmem  mi gerekir bilemiyom. Sanırsam hep o  açık olduğu zaman bu sorun ortaya çıkıyo. Şu an 3 saattir açık bi problem olmadı.

hasansancar
15-06-2005, 08:39   |  #4  
Yıllanmış Üye
417 mesaj

benimki 45 derecedir bende anlamadım neden böyle oldu

fredopps
15-06-2005, 14:33   |  #5  
Yeni Üye
40 mesaj

sıcaklığın, özellikle CRU sıcakığının fazla olması sistemin kendine restart atmasının nedenidir. pcyi biraz dinlendirerek bu sorundan kurtulabilirsiniz.

jaina
16-06-2005, 19:17   |  #6  
Yıllanmış Üye
1,406 mesaj

Anakartını yanından gelen programlar ile işlemci sıcaklıgına bakabilirsin masa üstünde.
(speedfan da bunu sana saglar. )

Ayrıca işlemcinin o kadarda ısınacagını zannetmiyorum.
Ayrıca bir fikrin varmı ama biosdan tehlike sıcaklıgına bakabilirsin.
Eger 50 gibi bir degerse, işlemci o sıcaklıga geldiginde anakart koruma sistemi ile reset atar.
Buna bir bak.
Tam olarak sistemini yazarsan daha daha saglam bilgi verebiliriz.
( everest home edition ile bakabilirsin.)

Banned
17-06-2005, 20:06   |  #7  
Banlandı
1,157 mesaj

Arkadaşım sistemin aşırı ısıdan reset atması için 75C gibi sıcaklıkalrı vurması lazım.Jainanın da dediği gibi anakartının koruma sıcaklığını biraz daha yükselmen gerekebilir.

Ayrıca,Eğer daha önce overclock denemesi filan yaptıysan fsb hızın fazla olabilir veya cpu core voltajında azlık olabilir...

Bu sorun PSU'dan da kaynaklanabilir.Eğer uzun süre çalışıyorsa ısınıp güçte tolerans oluşturabilir.Başka bir PSU da denemende fayda var.Tabii bu dandik 300W psular için geçerli diyebilirim.Bize PSU markanı da söylesen iyi olur.