Işık hızıyla giderken...

Selçuk İslamoğlu
11-01-2007, 03:40   |  #26  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 73
4,133 mesaj

Bence ışık görünmez, keza bizim ışık dediğimiz aslında fotonlardır ve ışık fotonları "ışık hızı" diye tabir edilen 300,000 km/saniyeden daha yavaş hareket ederler.

Başka bir deyişle ışık 300,000 km ile giden bir cisimden çıkıyorsa eğer, cismin arkasında kuyruk gibi görülecektir.

Der Rote BaroN
11-01-2007, 22:01   |  #27  
Der Rote BaroN avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,531 mesaj

Gerçekten çok ilginç yorumlar var ve her biri kendi açısından haklı gibi görünüyor. Shehsuvar'ın önerisini Google için yaptım ve 'ışık hızında giden' kriterini arattım. Sanırım Türk internetinde yanıtını verebilen yok. Veya doğru yanıt bunlardan biri ama aklımız karışmış durumda:P

make-believe
11-01-2007, 23:13   |  #28  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,836 mesaj
kickshaw
Gerçekten çok ilginç yorumlar var ve her biri kendi açısından haklı gibi görünüyor. Shehsuvar'ın önerisini Google için yaptım ve 'ışık hızında giden' kriterini arattım. Sanırım Türk internetinde yanıtını verebilen yok. Veya doğru yanıt bunlardan biri ama aklımız karışmış durumda:
Verilen linkden ingilizcesini de okudum. Bu sorunun kesin bir yanıtı olmadığı, verilen yanıtların da kuramsal olmaktan öteye gidemeyeceğinden sözediyor. İçiniz rahat olsun.

Banned
11-01-2007, 23:44   |  #29  
Banlandı
40 mesaj

çok basiiit...lanet olsun.tabiki gözlerime inanamazdım...

Banned
11-01-2007, 23:46   |  #30  
Banlandı
40 mesaj

hee bişey daha bu konu chip forum kurallarından daha çok ilgi çekmiş...e benziyoo gibi geliyor bana yoksa şüpen mi var kartel bir numara en.....ne diyorum ben!

BOOMFUNKMCS
12-01-2007, 00:30   |  #31  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 11
3,373 mesaj

bence arkadaşlar,bu hız insanoğlunun tespit edebildiği belirleyebildiği gözlemlere ve deneylere dayalı en yüksek hız ama sizce bu kadarmı?
eğer bu kadar ise bu hızdaki cisim bence enerjiye dönüşür.

AMA yok bu kadar değil de diyorum çünkü UFO lara inanan biriyim,onların dahada yüksek hızda hareket ettiklerini düşünüyorum.o zamanda bir ufo görmem gerek ki sorunun yanıtını vereyim :)

Banned
12-01-2007, 00:44   |  #32  
Banlandı
40 mesaj

20. yüzyılın büyük fizik alimi Albert Einstein’ın (1879-1955) “Enerji (E) = kütle (m) x ışık hızının (c) karesi” formülü dahil, görecelik kuramlarının da değişebileceği belirtiliyor.
       Dünya’nın ve Güneş Sistemi’nin de üyesi bulunduğu Samanyolu Gökadası’nın bir ucundan bir ucuna ışık, 1 yılda kat ettiği 9,5 trilyon kilometreyle 110 bin yılda gidiyor. Fizikçi Paul Davies, “Işık hızı sabiti ve elektron yükü sabiti değişecek olursa, gerçekten büyük soruna girmiş olacağız” dedi.
       Işık hızı gerçekten sabit değilse, modern fizikte, termodinamiğin “en dokunulmaz” sayılan yasalarında değişiklik olabileceği belirtiliyor. Fizikçiler, bir yıl önce doğanın temel kanunlarının, evren yaşlandıkça değişebileceğini öne sürmüştü.
       Avustralyalı, Amerikalı ve İngiliz araştırmacıların, doğanın kanunlarının değişebileceğine ilişkin buluşunun evrende başka boyutlar olabileceği gibi, yeni teorileri de destekleyebileceği belirtiliyordu.
       Bilim adamlarının buluşlarının, Hawaii’deki Keck teleskopuyla 14 milyar ışık yılı uzaklıkta bulunan bir kuasardan gelen ve kozmik gaz bulutu içinden geçen ışıkla ilgili gözleme dayandığı kaydedilmişti.
       Gaz bulutu içinde var olan ve kuasarın ışığını emmiş magnezyum, çinko ve hidrojen gibi elementlerin tayfını alan araştırmacılar, daha sonra bu tayfı Dünya’da yaratılan diğer tayf modeliyle karşılaştırdılar ve açıklanamayacak küçük farklılıklar buldular. Bu farklılıklarla ışık hızının Dünya’ya ulaştığı zamanda değişmiş olabileceği öne sürüldü.
ve son olarak avustralyada bir üniversit tarafından yapılan açıklamada ışk hızının sn 300bin km olarak deişmez bir hız olmadığını ve gittikçe yavaşladığını öne sürdüler
  yani senin şu arabanı bir kaç yüz yıl sonra yavaş yavaş giderken rahaça görebiliriz ee ozmn yorum yaparız...

tolga2207
12-01-2007, 23:25   |  #33  
Yıllanmış Üye
793 mesaj

Bunu gibi ve ışık hızıyla ilgili sorular kuramsal sorulardır. O yüzden kesin cevapları yoktur. Ancak biz yorum yaparken bazı kabullerde bulunarak yorum yaptık. Işık hızının, diğer değişkenlerin sabit olduğu kabulü yaparak belli varsayımlarda bulunduk. Ancak hiçbir kabul yapmadan konunun detayına inersek, yani tüm değişkenlerin ve sonuçların göreceli olduğunu düşünürsek, ışık hızına çıkan cisimler yapısal özelliklerini koruyamayacaklarından ortada ne far kalır, ne araba kalır, ne şöför kalır.

0120042
16-01-2007, 22:20   |  #34  
Taze Üye
15 mesaj

tolga arkadaşımızın söyledikleri bir yerde doğru çünkü gözlemcinin yönünü belirtmemiş.Eğer gözlemci arabanın 10 metre önünde ise sorun yok dediklerine katılıyorum.Fakat eğer gözlemci arabanın 10 metre yanında ise işler değişecektir.çünkü aynı doğrultuda olacaklar ama gidiş yönleri farklı olduğundan sanki ikisi de duruyormuş gibi olacaktır ve farın düz bir doğrultuda ışık vermediği düşünülürse ikisi arasında kalan bölgedeki ışık yine gözlemciye ışık hızıyla gelecektir.(çünkü ikisi arasında hız farkı yoktur)
eğer 3.cü bir gözlemci duruyor ve onları izliyorsa,duran gözlemci hiç far ışığı görmeyecektir. çünkü 3.cü gözlemciye göre; araba ve 2. ci gözlemci arasındaki mesafe de ışık hızıyla hareket edecektir.yani 3.cü gözlemciye göre araba farından hiçbir yönde ışık çıkmayacak ve 3.cü gözlemci araba farının açık olup olmadığını kesinlikle anlayamıyacaktır..