İşlem Merkezi Güvenlik Sorunu

Kal-El
20-11-2009, 13:31   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
816 mesaj

Biraz önce bilgisayarımı açınca Tune Up ve İşlem Merkezi uyarı verdi. Antivirüs ve Firewall kapalı dedi. Halbuki KIS çalışıyor, Firewall da neden kapandı anlamadım. Anlık bir sorundur dedim. Kapatıp açtım, yine verdi. Virüs imzaları güncel. Virüs mü girmiştir? Haftada bir kez düzenli olarak taratıyorum Quick Scan, Full Scan v.s. hepsinden.

OSMAN BAĞÇEVAN
20-11-2009, 16:44   |  #2  
Denetmen
Teşekkür Sayısı: 5
6,606 mesaj

virüsss.. %90...

büyük bir olasılık da trojan..Bilgisayarınıza girdi ve sisteme dağıldı anlaşılan..Yapmanız gerekenler
1.savaşıcaksınız virüsle..
kis ile güvenli modda bilgisayarı açıp , taratın..defender la da yapın o arada belkim faydası olur..ayrıca virüs bulursanız eğer ,hangi dosya adında geçiyorsa virüs yazarsanız iyi olur..bunların yanında bir sürü trojan temizleme programları var..Windows 7 ile uyumlu olanları indirin , kurun,taratın ve silin :)
2.uğraşmayıp , çekeceksiniz formatı.(önerilen :))

Kal-El
20-11-2009, 18:39   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
816 mesaj

Valla siz mesajı yazmadan ben formatı bastım :) Şu ekran kartı sürücüsünün verdiği sorun da baya sabrımı taşırmıştı. Sonunda formatı yedi elimden Windows 7 :)

İşin ilginç yanı ekran kartı sürücüsünün sorun çıkarması tersine döndü. Hatırlarsanız önceden Chess Titans gibi ağır programlarda donardı, şimdi Firefox'tayken veya masa üstünde boş boş dururken donuyor 2-3 el satranç oynarsam bana mısın demiyor. Dalga geçiyor sanırım...

OSMAN BAĞÇEVAN
20-11-2009, 19:12   |  #4  
Denetmen
6,606 mesaj

Kal-El , ne kadar da iyi bir işletim sistemi olsa görüyorum(uz) ki virüsler windows 7 yi de 7 :)
bende virüs yüzünden format atmıştım ama o tamamen benim çabamla soktuğum bir virüsdü :)

anlamadım şimdi ekran kartı sorun mu çıkartıyor ?
tam tersine dondu dediniz(yani düzeldi) , sonrada masaüstünde boş boş dururken donuyor diyorsunuz ? :)

Eğer sorun çıkartıyorsa ,ekran kartınızın markasını /modelini ?
anakartınızı ?
32bit 64bit ?
aygıt tanınlanmıyor diye birşey varsa aygıt yöneticisinde , donanım kimliklerini söler misiniz ?

Kal-El
20-11-2009, 19:26   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
816 mesaj

Tersine dönüyor derken demek istediğim şuydu:

Formattan önce 3D ağırlıklı işlemlerde ekran kartı yetersiz kalıyordu sanırım veya sürücü ile ilgili bir durumdu, donuyordu kilitleniyordu bilgisayar. Ama masaüstünü aç bırak saatlerce ya da saatlerce Firefox'ta gezin, donma olmuyordu. Ne zaman Chess Titans açayım anında donuyordu veya WMP açtım, MSN açmaya yeltenirken donuyordu gibi.

Formattan sonra durum tersine döndü gibi. Şöyle ki 2-3 el Chess Titans oynadım, hiç sorun çıkarmadı. Ancak 3 kere donma yaptı ikisinde masaüstünde klasörlerdeydim, birinde Firefox'ta tek sekme ile forum okuyordum.

Sistemim eski biliyorsunuz.
Anakart: Biostar U8668-D
Ekran kartı: GeForce FX 5200
32 Bit
Aygıt Yöneticisinde hiçbir sorun yok. Tüm aygıtların sürücüleri kurulu. Ekran kartı sürücüsü en günceli. Zaten Kurulumla gelen sürücüde kalırsam Aero çalışmıyor.

OSMAN BAĞÇEVAN
20-11-2009, 19:37   |  #6  
Denetmen
6,606 mesaj

sizin bu aero yadan çektiğiniz nedir böle..Daha ekran kartını almadan önce bir başka konuda aero yu açmaya çalışmıştık sanırım :)

Windows update yi açın, tüm güncelleştirmeleri yükleyin..Chipset, ses kartı  bu iki sürücünüz eğer windows 7 ile uyumlu ise kurun..Araştırın google den bu iki sürücüyü...
Masaüstündeyken donması v.s , bunlar windows 7 yi kullandıkça ,windows 7 nin performansının arttığını görüceksiniz..

Kal-El
20-11-2009, 20:09   |  #7  
OP Yıllanmış Üye
816 mesaj

Yaptım, yapmaz mıyım :) Güncelleştirmeleri 3-4 ker kontrol ettim, bir daha edeyim. Bu donma sorunu çok yaygınmış.

haftalarca sürmüş başlık bugüne kadar. Hala da bi çözüm yok.

OSMAN BAĞÇEVAN
21-11-2009, 08:20   |  #8  
Denetmen
6,606 mesaj

ingilizcem iyi olmadığı için oradan sölenenleri bana sölemenizi istiyeceğim , tabi önemli yerlerini ?zahmet olcak da artık ....
ingilizcemle bu yazıları , türkçem gibi okuyamam da :)

donma sorunu bana biraz da virüs var diyor..Sisteminizde virüs varmıdır ?
format attıktan sonra hep aynı virüs programlarını , hep aynı programları , hep aynı sürücüleri mi kuruyorsunuz ?

Kal-El
21-11-2009, 10:49   |  #9  
OP Yıllanmış Üye
816 mesaj

Bundan önceki kurulumda nispeten daha farklı programlar vardı. Ama evet hep KIS 2010 ve genel olarak aynı sürücüleri kuruyorum. Defalarda virüs taraması yaptım gerek Güvenli Kipte, gerek çevrimiçi Bitdefender sitesinden v.s. Bir şey bulmuyor. Virüs olsa sanırım ekran kartı sürücüne göre aktive olmuyordur? Öteki sürücüye dönünce düzeliyor çünkü her şey.

Verdiğim linkte tam bir curcuna var. Kiminde nVidia yonga setleri yüzünden, kiminde ATI sürücüleri, kiminde Asus anakartlar neden oluyor denilmiş. Kimisi güç ayarlarında uyku moduyla ayarlamalar yapınca düzeldi demiş, sonra tekrar bozulmuş (bende olduğu gibi), kimisi AVG'yi neden göstermiş. Bazısı sadece sürücüleri son Forceware'e güncelleyince düzeldi demiş. Kimisi USB'lerle ilgili güç sorununa çıkarılan MS güncellemesi ile kurtarmış...

OSMAN BAĞÇEVAN
21-11-2009, 11:04   |  #10  
Denetmen
6,606 mesaj

ilginç bu sorun..
nereden çeksem oraya uzanır yani :)

bu sorunun kaynağı vista sürücüsünün bile olmadığı anakartız olabilir(ondan sonra ekran kartı)..Ne chipset var ne başka birşey , tabiki donmalar olacak..Siz dua edin ki anakartınızın xp sürücüsü olan ethernet i , windows 7 tanımış ve yüklemiş..Ya yüklemeseydi ne olcaktı ?
İnternete bağlanamayacaktınız o olcaktı :)

sizin sisteme ilk başta kis yüklenmez..Kis biraz önce güncelleştirme yaparken bile , benim sistemim kasıyordu(sizin sistem çok düşük , benim ki sizin sisteme göre süper :)),
aynı şekilde tarama v.s yaparken de kasıyor..

öncelikle kis i kaldırmanızı , avira yüklemenizi isticem sizden...

Tabiki sizin dediğiniz gibi bir virüs olamaz..sizin durum yukarı tükürsem bıyık , aşağıya tükürsem sakal gibi birşey olmuş :)

peki önerdiğim program ,ekran kartınızın sürücüsünü ne buldu ?

Kal-El
21-11-2009, 11:24   |  #11  
OP Yıllanmış Üye
816 mesaj

Burdan devam edelim o zaman, tek başlıktan gidelim. :)