İşlemci ısısı ?

reaper12
09-02-2013, 22:37   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

Selamun aleyküm arkadaşlar 1 ,2 gündür pc kendi kendine reset atıyordu nadiren, bende sorunun islemciden kaynaklandıgını düsünerek core temp ,everest gibi programlar yükledim evet 60 dan 55 den inmiyordu ve bi oyun veya video acınca 70 ve üstüne çıkabiliyordu işlemci fanıın 1 ayağı yoktu ama önceden kapanma yapmıyordu ayaklarından biri daha düşmüş ve hepsini takmadan önce macuna bakıyım dedim baktım eksikti orayı temizledim ve yeni sürdüm ilk pcyi açtım 38 di şimdi iste 44 bir çok konu açılmış işlemci ısısı hakkında ama kesin cevaplar alınmamış sizce normalmidir ? ve 1 ayak eksik  ona göre bi değerlendirme yaparsanız sevinirim

mertilgin
09-02-2013, 22:53   |  #2  
mertilgin avatarı
Üye
Teşekkür Sayısı: 4
62 mesaj

Eğer soğutucun stok ise yani işlemci ile birlikte gelen bir soğutucu ise değiştirmeni öneririm sana. İşlemcinin modelini yazarsan sana bir soğutucu önerebilirim. Sıcaklık değerleri için de 70 santigrata kadar bir riski yok ama ne kadar düşük sıcaklıkta çalışırsa da performansı ve ömrü o kadar fazla olur bunun sebebi ise sıcaklık arttıkça maddelerin elektrik iletkenlikleri azalır yani dirençleri artar.

DiamondMines
09-02-2013, 23:20   |  #3  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 988
10,394 mesaj
Alıntı: reaper12  
Selamun aleyküm arkadaşlar 1 ,2 gündür pc kendi kendine reset atıyordu nadiren, bende sorunun islemciden kaynaklandıgını düsünerek core temp ,everest gibi programlar yükledim evet 60 dan 55 den inmiyordu ve bi oyun veya video acınca 70 ve üstüne çıkabiliyordu işlemci fanıın 1 ayağı yoktu ama önceden kapanma yapmıyordu ayaklarından biri daha düşmüş ve hepsini takmadan önce macuna bakıyım dedim baktım eksikti orayı temizledim ve yeni sürdüm ilk pcyi açtım 38 di şimdi iste 44 bir çok konu açılmış işlemci ısısı hakkında ama kesin cevaplar alınmamış sizce normalmidir ? ve 1 ayak eksik  ona göre bi değerlendirme yaparsanız
İşlemci fanının ayağı kırık ise ucuz bir işlemci soğutucu al derhal. Yükte oyun oynarsın felan ne olur ne olmaz yakarsın işlemciyi. Termal macunu anlayan birine sürdür.

ultimate_ms
10-02-2013, 00:34   |  #4  
ultimate_ms avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 21
357 mesaj

70 derece işlemci için pek önerilen değer değil  overclock yapmıyorsan http://www.hepsiburada.com/liste ... fh_refview%3dlister bunu öneririm son derece sessiz ve soğutması yeterli tabi soketleri bu değerler ise tavsiyem

mertilgin
10-02-2013, 04:08   |  #5  
mertilgin avatarı
Üye
62 mesaj

Bence o değerlerdir. Çünkü ayağı kırılan başka bir soğutucu tipi bilmiyorum ben Ha?

reaper12
10-02-2013, 20:58   |  #6  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

yorumlarınız için teşekkür ederim ancak sorun çözüldü galiba oyun oynarken 55 lere kadar düştü bir ayağı kırık olmasına rağmen bence güzel bi derece :D boştayken 41 bu arada

mertilgin
15-02-2013, 01:23   |  #7  
mertilgin avatarı
Üye
62 mesaj

Şimdilik öyle. Ayaklardan biri boşluk yapar da heatsink boşta kalırsaa işlemcin 300'ü görür. Bu sefer hem anakartından hem işlemcinden olursun 40 liralık şey için değiştir o soğutucuyu dinle beni