İşlemci Sıcaklığı 80-90 Derece

night_brk
27-10-2009, 21:43   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

Merhabalar,

Sizlere bir sorunumdan bahsedeceğim. İki-üç gün önce bilgisayarımı temizlemek amaçlı kasayı açtım. Temizliğimi güzelce yaptım fanları sildim thermaltake bakır soğutucumu fanıyla beraber temizledim termal macun sürdüm incecik, taktım parçaları yerine kapattım kasayı.<
Bilgisayarı açtım açılışta bir gariplik vardı, acayip bir yavaşlık söz konusuydu allah allah dedim, Bir iş var bu işte..
Neyse windows açıldı ama sorun hala devam ediyordu Pentium D 2.8 işlemcim PIII gibi çalışıyordu ve kasılma inanılmazdı.. işlemciden olabileceğini düşündüm ve speedfan ı indirdim.
kurdum ve programı açtım. Şok oldum Cpu sıcaklığı 95 dereceydi. Hemen kapattım geri açtım kasayı. Acaba dedim soğutucunun ayaklarını mı tam oturtamadım :S Ama yok kasanın içinde her şey normaldi.
Gün içinde danıştığım kişiler işlemcinin yavaş yavaş ömrünü doldurduğunu falan söylediler ama pek inanmadım. Çünkü işlemci yıllarca dayanabilecek bir donanımdır. 3 senede ömrü bitmez diye düşündüm. Ne yapacağımı bilmiyorum ve yardımlarınızı bekliyorum.
Teşekkür ederim şimdiden.

Süleyman.
27-10-2009, 21:46   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

İşlemci soğutucuyu oturtamamışsınızdır. Oturmuş gibi görünmesi aldatıcı olabiliyor, dikkatli kontrol edin.

Egoist Okan
27-10-2009, 21:47   |  #3  
Yıllanmış Üye
170 mesaj

Temizlikte kullandığın araçlar neydi?

night_brk
27-10-2009, 21:52   |  #4  
OP Taze Üye
4 mesaj
Alıntı: Süleyman.  
İşlemci soğutucuyu oturtamamışsınızdır. Oturmuş gibi görünmesi aldatıcı olabiliyor, dikkatli kontrol edin.
<
Ondan ben de şüphe ettim. şimdi tekrar kontrol ettim. ama yukarı doğru çektiğimde sağlam ve oturmuş görünüyor.

Egoist Okan
27-10-2009, 21:53   |  #5  
Yıllanmış Üye
170 mesaj

Bir öneri bir dahaki temizliğinde saç kurutma makinası kullan.
Şaka değil.
Ama sıcaklığını soğuğa ayarlaki oemler zarar görmesin .
tozları havaya kaldıracağı için tozlarda çıkacaktır.
Parçalarıda sökersen tek tek süper olur.
Bütün parçaları sök sadece kasa kalsın onuda ISLAK MENDİLLE sil.
Fanlarıda arttırmada fayda var

Mustafa@PC
27-10-2009, 21:53   |  #6  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

İşlemciniz çok ısınan türden bir işlemci zaten ama yinede bu sıcaklıklarda çalışacağı anlamına gelmez.

Bencede fanı tam oturduğundan emin olun. Termal macunu sizde belirtmişsiniz ama incecik sürmeliydiniz.

Diğer yandan işlemci ömrü bitiyor diye işlemci aşırı ısınmaz.

İşlemci ömrü işlemci sizin ve günümüz için yetersiz geldiği anda biter...

night_brk
27-10-2009, 21:54   |  #7  
OP Taze Üye
4 mesaj
Alıntı: Egoist Okan  
Temizlikte kullandığın araçlar neydi?
İşte kasanın içini elektrikli süpürge ile tozlarını falan aldım. Sonra işlemcinin üzerini ve soğutucunun cpuya temas eden kısmını kolonya ve peçete ile temizledim. Eski termal macunu çıkardım tertemiz olmuştu ve yeni macunu sürdüm.<

Egoist Okan
27-10-2009, 21:56   |  #8  
Yıllanmış Üye
170 mesaj

Ayrıca Kullandığım İşlemci Pentium 4 ve Everest Ultimate Edition 43 Derece gösteriyor.
Pentium D sonra çıkan bi işlemci

ömür sizin kullanımınıza bağlıdır.

Egoist Okan
27-10-2009, 22:03   |  #9  
Yıllanmış Üye
170 mesaj
Alıntı: night_brk  
İşte kasanın içini elektrikli süpürge ile tozlarını falan aldım. Sonra işlemcinin üzerini ve soğutucunun cpuya temas eden kısmını kolonya ve peçete ile temizledim. Eski termal macunu çıkardım tertemiz olmuştu ve yeni macunu sürdüm.<
Kolonyalı Peçeteyi umarım nemliyken sürmüşsünüzdür.
Çünkü kolonya yakıcı bir madde oldugundan
OEMLERE Rahatlıkla yakar ve zarar verebilir.
Hele ıslak ıslak sürdüyseniz ısınması normal . :(

night_brk
27-10-2009, 22:12   |  #10  
OP Taze Üye
4 mesaj

Kolonyalı mendil içindeki devrelere hiç temas etmedi ki ama? üstündeki plakayı temizledim sadece :(

Ahmet_79
27-10-2009, 22:34   |  #11  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
11,538 mesaj

Fanı söküp yeniden tak, silikon vida olduğundan bazen böyle olabiliyor
tam oturmuş gibi görünsede vidalardan birindeki en ufak esneme bile işlemcinin aşırı ısınmasına  yol açıyor

Emre Kaan Çamlıca
28-10-2009, 10:32   |  #12  
Yıllanmış Üye
400 mesaj

Evet özellikle LGA775 işlemci fanlarını takarken zaten insanın çok dikkatli olması lazım. Klipsler tam oturmuş gibi görünür ama bastırıkça iner aşağı doğru..

xmenevren
26-07-2011, 03:09   |  #13  
xmenevren avatarı
Yıllanmış Üye
916 mesaj

soğutucuyu takarken iyice yerine oturmamış olabilir.takarken çapraz olarak bastır ikisinede.ikincisi ise termal macun fazla gelmiş olabilir.incecik demişssin az daha temizle onu ve nokt şeklinde bırak takarken dağılır zaten