İşlemci soğutucusu

HPQ-User
29-10-2010, 08:47   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

sinannn23 sormuş:
Benim sorum işlemci ile ilgili olucak. Daha yeni aldığım amd phenom x6 işlemcinin soğutucusunun altındaki o yapışkan madde geçti. parçayı takarken dikkatsizliğimden dolayı dik olarak soğutucuyu masanın üstüne koydum sonra o yapışkan madde geçmiş. Şimdi bu madde geçtiği için acaba işlemci yanar mı diye korkuyorum. Ya da herhangi bir zarar gelirmi acaba ?

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows 7
Sistem Özellikleri:
Bilgisayarımın parçaları = amd phenom x6 işlemci - 8 gb corsair ram - sparkle gtx 480 ekran kartı - 1 tb harddisk - 650 watt güç kaynağı - gigabyte ud3h anakart'tır.

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 6.1; en-US) AppleWebKit/534.7 (KHTML, like Gecko) Chrome/7.0.517.41 Safari/534.7

Burak Gündüz
30-10-2010, 13:53   |  #2  
Üye
Teşekkür Sayısı: 0
83 mesaj

Soğutucunuzun altında da genellikle sürülü olarak gelen o maddeye termal macun denilmektedir. Bu maddenin içerisinde öğütülmüş bakır, alüminyum ve gümüş parçacıkları bulunmaktadır. Termal macun İşlemci ve soğutucu arasındaki çok küçük bir boşluğu doldurmak için kullanılır. Bunun sebebi ise bu maddenin ısıyı havadan daha iyi soğutucuya aktarabilmesindendir.

Bu nedenden dolayı hemen bir termal macun satın almalı ve işlemcinizin üzerine çok ince bir yapıda sürülmelidir. Fakat macunun kaliteli olmasına dikkat etmelisiniz. Termal macununuz katılaşıp kurumayan ve aşırı akıcı yapıda olmamalıdır. Uygulama esnasında çok dikkat etmelisiniz. Eğer madde anakarta akarsa kısa devreye sebep olabilir. Anakartın yanmasına yol açabilecek bu neden size pahalıya maal olur.

Termal macun uygulamasını mutlaka yapmalısınız.Bu sayede işlemciniz daha iyi soğutulacaktır. 
(Tabii ki kaliteli bir fan yardımıyla)
Yeni teknoloji işlemcilerin belirli bir ısıya geldiğinde kendini kapatma özelliği vardır. Ama bu soğutma işleminin yapılmaya ihtiyaç olmayacağı anlamına gelmez.

Son Düzenleme: Burak Gündüz ~ 30 Ekim 2010 13:54
SüRmenaJ KaOSs
30-10-2010, 13:59   |  #3  
Yıllanmış Üye
2,907 mesaj

Yapışkan madde dediğiniz termal macundur.
Sistemi öyle çalıştırsanız sistemde her hangi bir yanma olmaz.
Dışarıdan her hangi bir bilgisayarcılardan termal macunu alabilirisiniz.
yallnız sistemi götürmeyin macunu kendiniz sürün. İşlemci üzerine 2 damla damlatın sonra onu ince birşeyle yayın, ince bir tabaka olsun dikkatli olun yan taraflara gitmesin yoksa çalıştırınca yanar.
fanıda oturtunca tamamdır

black.hard.rocker
28-12-2010, 17:26   |  #4  
Taze Üye
4 mesaj

O yapışkan şey, işlemciyi daha iyi soğutmak için, soğutucu altına sürülen mağcundur. Geçti derken neyi kasdettin tam anlamadım, ama işlemci fanını çıkarttığın zaman o mağcunun çoktan kurumuş olması gerekirdi, yani akması imkansız, bunun yanı sıra eğer işlemci ve soğutucu üzerinden mağcun kalıntılarını kuru peçete ve benzeri bir maddeyle toz ve insan derisindeki yağ kalıntısı bırakmadan temizlediysen korkmana gerek yok, işlemcin biraz çabuk ısınır bunuda işlemci fanının hızlanmasından anlarsın. İşlemcin yanmaz yada ısınmadan dolayı bozulmaz ama sen bir bilgisayar onarımcısına yada donanımcısına gidip, biraz macun alıp sürebilirsin.

Erşah
28-12-2010, 20:55   |  #5  
Erşah avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 11
2,183 mesaj
Alıntı: black.hard.rocker  
O yapışkan şey, işlemciyi daha iyi soğutmak için, soğutucu altına sürülen mağcundur. Geçti derken neyi kasdettin tam anlamadım, ama işlemci fanını çıkarttığın zaman o mağcunun çoktan kurumuş olması gerekirdi, yani akması imkansız, bunun yanı sıra eğer işlemci ve soğutucu üzerinden mağcun kalıntılarını kuru peçete ve benzeri bir maddeyle toz ve insan derisindeki yağ kalıntısı bırakmadan temizlediysen korkmana gerek yok, işlemcin biraz çabuk ısınır bunuda işlemci fanının hızlanmasından anlarsın. İşlemcin yanmaz yada ısınmadan dolayı bozulmaz ama sen bir bilgisayar onarımcısına yada donanımcısına gidip, biraz macun alıp sürebilirsin.
Sn. black.hard.rocker .Forumda yeni gelmişsiniz. Hayırlı olsun ama yanıt verdiğiniz konuların tarihine bakarsanız sevinirim.2 ay öncenin konusu...

selim3361
01-01-2011, 21:41   |  #6  
Taze Üye
5 mesaj

LÜTFEN YARDIM
Arkadaşlar daha yeni kasa toplattım ve ana kartın fanından acayip şekilde ses geliyor. kasa özellikleri
İŞLEMCİ amd x6 1090 t
ANAKART gigabaytGA 890XA
EKRAN KARTI  ASUS 1GB 256BİT DDR5
BU SESİN NEDENİ VE NASIL KESECEGİMİZ HAKKINDA BİLGİ VERİRSENİZ SEVİNİRİM.