işlemci soğutucusundan gelen fan sesi artarsa ?

Kapalı Hesap (236590)
08-06-2012, 00:11   |  #1  
OP Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 0
82 mesaj

evet arkadaşlar işlemci soğutucusundan gelen fan sesinde bir artış oldu :) bilgisayar boşta iken az miktarda rahatsız edici özelliği bulunmayan bir ses var iken bir an sonra o seste bir artış oldu ?

tozlanma sorunu ise soğutucu daha yepyeni içi de pırıl pırıl ( h80 Corsair ) ... pek zannetmiyorum

fanın yağlanması / ya da benzer mekanik sebepler olduğunu da zannetmiyorum ...

somon vidaların gevşemiş olması ihtimali ve işlemcinin üzerine tam oturmama ... yok abi bu da olamaz montaj gayet sağlıklı

artan sıcaklıklar mı ? olabilirmi bu kasa içi hava sirkülasyonunu fan hızını arttıracak kadar etkilermi ?

virüsten mi ama sık sık nod 32 ile taratıyorum sonuç : 0 etkilenen dosya ... bilgisayarda virüs falan da yok ...

donanımsal ya da programsal bir neden mi ? belki veri tabanında farklı bir şey mi çalıştırıyor o sırada ? bir şeyleri açık mı unuttum ? aslında değişen bir şey yok ... değiştirdiğim hiç bir şey yok ... azar azar da artmadı bir açtım ses daha fazla gelmeye başladı ... şuan standart devam ediyor ... hani mantıksal bir neden bulmaya çalışıyorum da ben bulamadım ?

Tekno_Loji
08-06-2012, 10:32   |  #2  
Tekno_Loji avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 35
1,677 mesaj

Ya işlemcinin üzerine fazla yük biniyor yada işlemcin ısınıyor. Bu yüzden fan sesi artıyordur muhtemelen.

HardwareExpert
14-06-2012, 10:53   |  #3  
Taze Üye
12 mesaj

Bilgisayarı ilk açtığında hiç bir program çalıştırmadan bilgisayarının performansına bak öncelikle.Değerler normalse fanlarına özel bir jel var ondan sürebilirsin.

Kapalı Hesap (236590)
01-07-2012, 00:26   |  #4  
OP Kapalı Hesap
82 mesaj

performans kısmını biraz açabilirmisin ? performans ayarlarımı ? ram kullanımını ya da sanal bellek kullanımını değiştirmek çözüm sağlayabilirmi ?

halogonga
01-07-2012, 00:57   |  #5  
halogonga avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
886 mesaj

fazla yük=fazla ısınma=fazla ses

dabbe1
01-07-2012, 10:28   |  #6  
dabbe1 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
2,665 mesaj

ortam ısısı + güç kaynağının fanı ( egsoz fanı yoksa ) çok önemli... aslında olsada fazla fark olmaz... yazın soğutma zordur... kasayı kapalı ortamda yada duvarlara çok yakın koyma ısınma sorununa sebeb olur...

black_flood
01-07-2012, 12:24   |  #7  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

antalyada bile thermaltake' in 500 liralık kasaları bile zor kafi geliyor ısı konusuna klima yoksa gerisini siz düşünün standar 40- 46 derece arası geziniyor tüm bilgisayarlar denediğim. gölgede 44 - 45 dereceyi buluyor hava o yüzden normal karşılıyorum. intel ürünleri bile yanıyor zaten elektrik takılı değilken bile kasa içi 40 derece sıcaklık var klima yoksa güçlü bilgisayar sistemininde manası kalkıyor bu sıcaklarda.