işlemci sorunum bi bakarmısınız !2.el pc düşünenle

by_keles
31-05-2012, 23:09   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
78 mesaj

arkadaşlar arkadaşımın laptopu arızalanmıştı. bilgisayarcılar 300 tl gibi bir rakam söylemişer. anakart işlemci falan yanmış dediler. bilgisayar acer.5520g  hani açma tusuna basarsınız yeşil ışık yanarya evet o o ışık yanıp sönüyordu. 3 yıl sonra yine aynı sorun hala devam ediyordu...
ve ben fön makinesiyle işlemciyi ısıtarak bilgisayarı açmayı başardım. ekran falan herşey geliyor...
ama windows açılamıyordu. harddiskte sorun vardır dedim aynı tür bilgisayara hardiski taktım çalıstı. ama bunda mavi ekran hatası veriyordu.. acaba sorun sistemdenmi yoksa donanımsalmı?
eğer donanımsal ise bilgisayarı elimizden çıkarmak isityorum...
bilgisayar acer 5520g dediğim soru dışında hiçbir sorunu yok . ve harici ekran kartını veremeyeceğiz. fiyatıda ona göre düşüreceğiz. zaten pek iyi bir kart değil nvida 128 mb ekran kartı (oyunlarda iyi performans sağlamaz)
veya bu makinenin parçalarını isteyen varsa bizimle irtibata geçsin...
ram+harddisk+tuş takımı+wireless+vs vs....(ayrıca peformans bakımından düşük masaüstü pc de vardır)
irtibata geçmek için cevap kısmına msn verin veya telefon

ama bu makinenin sorununu daha bilmiyoruz... aşağıya sorunun resmini koydum bi bakın sistemsel veya donanımsal bir sorun oldugunu söyleyin. harddiskten kaynaklanan bir sorun değil bu bir kesin bilgi olsun resim:

Son Düzenleme: by_keles ~ 31 Mayıs 2012 23:17
by_keles
31-05-2012, 23:20   |  #2  
OP Üye
78 mesaj

resimi yükleyemedim ama mavi ekranda şunlar yazıyor :
a problem has been detected and windows has been shut.......................
2 saniye sonra windows rest atıyor. ama güvenli modda pc açılailiyor ...

İzmirlifare
31-05-2012, 23:29   |  #3  
İzmirlifare avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 37
1,391 mesaj

öncelikle o harddiskke güzel bir format at bak sorun devam edecekmi ? mavi ekranların %80i ramlerden kaynaklanır bunu unutmayın. o bilgisayarcı kazıklamaya calısmıs. anakart yanar tamam ama işlemciyi yakmak özel çaba ister. benzin dökmediğin sürece pentinium 2ler bile yanmaz

by_keles
01-06-2012, 07:33   |  #4  
OP Üye
78 mesaj

kardeş harddiskten kayaklanan bir sorun oldugunu yani formatla alakalı bir durum oldugunu düşünmüorum. çünkü aynı harddiski başka pc ye taktık çalıstı...
2 tane harddisk taktık ikisindede hata verdi...

İzmirlifare
01-06-2012, 10:22   |  #5  
İzmirlifare avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 37
1,391 mesaj

o zaman harddisk hatalı %90.
badsektör taraması yapınız hdd'de bölge bulunmazsa hasarlı o zaman baska bir sorun vardır.

leventizmir
01-06-2012, 22:21   |  #6  
Yeni Üye
26 mesaj

hd değiştirdiğin zaman üzerinde işletim sistemi olsa dahi mavi ekran verir yeniden bir işletim sistemi yüklemen gerekiyor takdığın hd kendinin olmadığı için bunu yapar dene göreceksin bendede oldu aynısı