İŞLEMCİDEMİ PROBLEM

HPQ-User
16-08-2008, 09:02   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

harun55 sormuş:
Arkadaşlar daha önceleride sizi sık sık rahatsız ettim.Ama inanın elimden bir şey gelmiyor.artık kafayı yemek üzereyim size son şekliyle detaylı bir kere anlatayım olayı bilgisayarda bir uyumsuzluk var ama bir türlü çözemiyorlar alalı bir ay olmadı neredeyse teknik servis bütün parçalarını değiştirdi.ama sorun çözülmedi bi ağabeyimiz vardı belediyede bilgi işlemde çalışıyor.onunla dün gece neredeyse sabaha kadar uğraştık bütün parçaları neredeyse değiştirdik sadece işlemci ve anakart hariç sorunun ya anakartta yada işlemcide olduğu kanısına vardık.Bu kanıya nasıl vardık sizede anlatayım ben tam olarak anlamam bilgisayar parçalarından ama bilgi işlemci ağabeynin söylediğini aynen aktarıyorum size.Normal word sayfasını açtı ve bir tuşa basılı tutup aynı kelimeyi sayfayı doldurana kadar yazmayı denedi ve yazmadı 10 harf kadar yazdı ve durdu tekrar parmağını kaldırınca yazmaya devam etti tekrar bastı bir tuşa yine 10 harf yazdı 10 harf sonra yine kitlendi ve oda buradan işlemcide problem olduğu kanısına vardı işlemci ardışık işlem yapamıyor birbirini takip eden işlemleri hızlı yapamıyor kilitleniyor dedi.Sizcede anlattığım hadisede işlemci problemimi var.Birde anakartta aşırı derecede ısınma var kasanın kapağını açıp anakarta dokunamıyoruz bile aşırı ısınıyor nedendir.Daha önce bu makineda M2A anakart vardı uyumsuzluk var dediler M3A ile değiştirdiler.Dha önce forumda birkaç arkadaşımız güç kaynağını 500 w olarak değiştir dediler.Ama onuda yaptık olmadı elektriksel bir problem kesinlikle yok bundanda emin oldukpeki sizcede bizim düşündüğümüz doğrumu artık düşünecek bir şey kalmadı ya anakart ya işlemci hangisi sizce sorun olan?

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
İşlemci AC760AMD26 AMD ATHLON 64 X2 DUAL 6000+ (3.0GHz)2MB 940p
Anakart ASUS M3A AM2 AMD770 DDR2 1066MHz
Bellek AB642KIN00 2X2 GB DDR2 DUALKİT 800 MHz (KINGSTON) 2 Adet
Ekran Kartı AE741ASU16 ASUSTEK EAH3450(128Bit)512MB 16X
Sabit Disk AD250SAM32 250 SAMSUNG 7200 SATA2 8MB
Kasa AK112ASU19 ASUSTEK TA 9A1 ATX KASA SİYAH 350W
Disket Sürücü AB970COD02 CODEGEN 23-1 SİYAH DAHİLİ KART OKUYUCU
DVD Yazıcı KR505GOL16 LG GSA H20-N 20X8X20X DVD-RW 20X DVDRAM SATA SIYAH
Monitör CE141SAM29 19 SAMSUNG 920NW LCD 5 MS SİYAH

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 5.1; Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1) ; .NET CLR 1.1.4322; .NET CLR 2.0.50727)

Reborn91
16-08-2008, 09:07   |  #2  
Reborn91 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
3,307 mesaj

Aklıma son sorun olarak yazılımsal bir problem geliyor. Yazılımsal olarak birşeyler yaptınızmı? Birde sorun sadece word sayfasındamı meydana geliyor. Hazır donanımları değiştirmişken , PC ye xpsp3 entergeli bir cd ile format atmanızı öneririm.

Daha sonra herşeyi baştan kurun , driverleri , officeyi herşeyi. Tekrar deneyin. Gerçekten paradox olmus sizin olay ama sanıyorum ki donanımsal birşey değil. Bu arada da işlemcinin ardışık işlemleri yapamadığını ilk defa sizden duyuyorum. Eğer dediğim format yöntemi ile olursa , bence ilk değiştirmeniz gereken bilgisayarcınızdır haberiniz ola Göz kırpma

harun55
16-08-2008, 09:21   |  #3  
Üye
Teşekkür Sayısı: 0
55 mesaj
Reborn91
Aklıma son sorun olarak yazılımsal bir problem geliyor. Yazılımsal olarak birşeyler yaptınızmı? Birde sorun sadece word sayfasındamı meydana geliyor. Hazır donanımları değiştirmişken , PC ye xpsp3 entergeli bir cd ile format atmanızı öneririm.

Daha sonra herşeyi baştan kurun , driverleri , officeyi herşeyi. Tekrar deneyin. Gerçekten paradox olmus sizin olay ama sanıyorum ki donanımsal birşey değil. Bu arada da işlemcinin ardışık işlemleri yapamadığını ilk defa sizden duyuyorum. Eğer dediğim format yöntemi ile olursa , bence ilk değiştirmeniz gereken bilgisayarcınızdır haberiniz ola Göz kırpma

Kardeş formatla sorun kesinlikle çözülmüyor bunda emin ol hem ben kendim evde formta attım kaçkere hemde her teknik servise gittiğinde orda format attılar.Kesinlikle donanımsal bir sorun bu buna artık eminim birde bu sorunu sadece wordde yapmıyor sen bana güç kaynağını değiştir problemin kesnlikle çözülecek demiştin hatta 500w dedin bir kaçtanede iyi marka söyledin güç kaynağınıda değiştirdin ama yine yok nafile anakart zaten yeni geldi sadece işlemci kaldı ve kasaya bakan abide bu işten bayağı anlıyor kesinlikle işlemci dedi ardışık demekle yani normalde işlemci wordde yazı yazmaya çalıştığın zaman ayni ayni harfi peşpeşe yazdığını düşün bunu yapamıyor kasıyor kendini duruyor 30 saniye kadar sonra devam ediyor bazen duruyor hiç yazmıyor ben aynı şeyi işyerindeki ve başka bilgisayarlarda denedim canavar gibi bir harfle hiç durmadan bütün sayfayı dolduruyor wordde o abimiz bunda işlemci sorunu olduğunu wordde anladı bendede aynı kilitlenme sorunun SOLİDWORSK diye bir program var onda çalışırken yapıyor çizgi çizmeye çalışıyorum pat kilitleniyor programı açıyorum ilk başlagıçda normal gibi ama 1 dakina sonra falan bırak çizgi çizmeyi mausu bile yerinden oynatamıyorum.Başka media player ile bir film izlerkende yapıyor aynı sorunu film kilitleniyor belli bir yerden sonra bunu gibi bir sürü sorun

Reborn91
16-08-2008, 10:23   |  #4  
Reborn91 avatarı
Yıllanmış Üye
3,307 mesaj

Öyle bir mevzu ki buda içinden çıkılmaz yani.. Isınmadan olabilir diyeceğim ama harf yazarkende işlemci ısınmaz ki.. Öncelikle şunu belirteyim buradan problemleri çözüp anlamak gerçekten çok zor. Bir önceki sorduğunda bana sorun PSU dan gibi gelmişti. Galiba sorun ondan değilmiş. Eğer extra harcama yaptırdığım için kızdıysan affola ( çünkü bu forumda ilk kez başıma geliyor ). Ama üzülecek birşey yok zaten bu sisteme bir adet PSU gerekirdi. İlerki zamanlarda ekran kartını upgrade edeceksen işe yarar.

Vallahi sorunun cevabını ben bulamadım. Sorunun donanımsal oldugundan eminsen yapabileceğin tek birşey var. Bir arkadaşından anakartınla uyumlu bir işlemci rica et. Onu tak sistemine ve aynı hatayı verip vermediğini kontrol et. Öncelikle sorunun asıl kaynağını öğrenmen lazım ki buda deneme yanılma yöntemi ile oluyor malesef. PSU konusunda tekrar özür. Ama uzaktan sorun çözmek inanki kolay değil..

Bu arada da ardışık işlemlerde hata yapan işlemciyi ilk defa senle duydum haberin olsun :)

Son Düzenleme: Reborn91 ~ 16 Ağustos 2008 10:24
harun55
16-08-2008, 10:58   |  #5  
Üye
55 mesaj
Reborn91
Öyle bir mevzu ki buda içinden çıkılmaz yani.. Isınmadan olabilir diyeceğim ama harf yazarkende işlemci ısınmaz ki.. Öncelikle şunu belirteyim buradan problemleri çözüp anlamak gerçekten çok zor. Bir önceki sorduğunda bana sorun PSU dan gibi gelmişti. Galiba sorun ondan değilmiş. Eğer extra harcama yaptırdığım için kızdıysan affola ( çünkü bu forumda ilk kez başıma geliyor ). Ama üzülecek birşey yok zaten bu sisteme bir adet PSU gerekirdi. İlerki zamanlarda ekran kartını upgrade edeceksen işe yarar.

Vallahi sorunun cevabını ben bulamadım. Sorunun donanımsal oldugundan eminsen yapabileceğin tek birşey var. Bir arkadaşından anakartınla uyumlu bir işlemci rica et. Onu tak sistemine ve aynı hatayı verip vermediğini kontrol et. Öncelikle sorunun asıl kaynağını öğrenmen lazım ki buda deneme yanılma yöntemi ile oluyor malesef. PSU konusunda tekrar özür. Ama uzaktan sorun çözmek inanki kolay değil..

Bu arada da ardışık işlemlerde hata yapan işlemciyi ilk defa senle duydum haberin olsun :)

Kardeş birinci olay ekran kartını zaten dün akşam hd 3850 takarak denedik düşün yani hd3850 gibi bir ekran kartı taktım ve sorun hala devam etti ekran kartını ilerki zamanlarda tabiki değiştireceğim kesilikle ikinci bir mevzuda zaten ben psu değiştirmedim teknik servis denedi belki psu dan olabilir diye problem ve aynı hatayı yine verince dursun dedim madem taktınız sökmeyin dedim.Bir diğer konuda zaten bugün öğleden sonra kesinlikle teknik servise kendim götürecem ve yanımda başka bir işlemci takıp deneyeceğim hep bugüne kadar bilgisayarı gönderdiğimde gidipte bende bakmadım kasanın yanında bizzat sorunu göstermedim onlarda kendilerine göre tahmin yürüterek baktılar bir sürü parça değiştiler.Ama bugün mutlaka çözeceğim bu mevzuyu kendi gözümle işlemciyi değiştirdiklerini görecem ve deniyecem başkada yapacak birşey yok ve büyük bir ihtimalle çalışacağına inanıyorum.İnşalalh.Senin bu konuda bir tavsiyen varsa söylersen memnun olurum teknik servise götürecem bugün teknik

Ahmet_79
16-08-2008, 11:16   |  #6  
Yıllanmış Üye
11,538 mesaj

zaten seninde dediğin değişmediğin bi işlemci kalmış sana önerim eğer deneme imkanın varsa başka bi işlemci tak ve dene eğer sorun düzelirse sende direk işlemciye yönelirsin

Reborn91
16-08-2008, 11:47   |  #7  
Reborn91 avatarı
Yıllanmış Üye
3,307 mesaj
harun55
Kardeş birinci olay ekran kartını zaten dün akşam hd 3850 takarak denedik düşün yani hd3850 gibi bir ekran kartı taktım ve sorun hala devam etti ekran kartını ilerki zamanlarda tabiki değiştireceğim kesilikle ikinci bir mevzuda zaten ben psu değiştirmedim teknik servis denedi belki psu dan olabilir diye problem ve aynı hatayı yine verince dursun dedim madem taktınız sökmeyin dedim.Bir diğer konuda zaten bugün öğleden sonra kesinlikle teknik servise kendim götürecem ve yanımda başka bir işlemci takıp deneyeceğim hep bugüne kadar bilgisayarı gönderdiğimde gidipte bende bakmadım kasanın yanında bizzat sorunu göstermedim onlarda kendilerine göre tahmin yürüterek baktılar bir sürü parça değiştiler.Ama bugün mutlaka çözeceğim bu mevzuyu kendi gözümle işlemciyi değiştirdiklerini görecem ve deniyecem başkada yapacak birşey yok ve büyük bir ihtimalle çalışacağına inanıyorum.İnşalalh.Senin bu konuda bir tavsiyen varsa söylersen memnun olurum teknik servise götürecem bugün
Sorunu çözerlerken kendi PCnin başından ayrılmaman en iyisi dediğin gibi kardeş ;) Önemli olan zaten sorunun kaynağını bulmaları. Ondan sonrası kolay. Kolay gelsin sana iyi şanslar dilerim. Umarım en kısa sürede hallolur.

Tuncay_Sukan
16-08-2008, 12:06   |  #8  
Yıllanmış Üye
255 mesaj

Kardeş  Biosdan  İşlemci Isısıan Bak HARD..  Monitör  Yazar  ordan  ısı  kontrol  et  Büyük  Bi İhtimal  İşlemcin  Çok Isınıyor Anakartın  Üzerinde  Sogutucu  varmı   Anakarta  monta edilmiş metal  sogutucu  varsa  anakartın ondan  ısınıyor  olabilir

harun55
17-08-2008, 12:14   |  #9  
Üye
55 mesaj
Reborn91
Sorunu çözerlerken kendi PCnin başından ayrılmaman en iyisi dediğin gibi kardeş ;) Önemli olan zaten sorunun kaynağını bulmaları. Ondan sonrası kolay. Kolay gelsin sana iyi şanslar dilerim. Umarım en kısa sürede hallolur.
Kardeş dün pc yi götürdüm valla varya adamlarda ilk defa böyle bir iş gördük diyorlar gözümün önünde işlemciyide değiştirdiler aynı hataları saydığım aynı hataları verdi wordde kendileride ardışık aynı harfi yazmayı denediler kendileride hayretler içinde kaldılar.Artık işlemciyide değiştirdiklerine göre tek bir çare kaldı anakartı 2. kere değiştirecekler zaten ilk topladığımda üzerindeki anakart M2A idi Bunu M3A ile değştirdiler.Bakalım şimdi ne yapmayıdüşünüyorlar anakartı tekrar değiştireceğiz diyorlar ama aynı M3A nın yenisinimi takacaklar yoksa başka bir model anakartlamı değiştirecekler bilemiyorum inan varya dün teknik servisde 3 kişi baktı akıl erdiremedi tabi ilk kafada bakanlar mavi ekranıda gördüğü için hemen ram dediler ama tabi diğerleride rami zaten değiştirdik deyince onlarda ne yapacaklarını tamamen şaşırdılar bakalım en son olarak dediğim gibi anakartı tekrar değiştireceğiz dediler birde reborn kardeşim benim bir yakınım var bilgi işlemci kendisi geçen gün kasayı inceledide anakart ve akran kartı çok ısınıyor  dedi ekran akrtı asus x1550 ve akran kartının üzerinde fan yok ama soğutucu var inan varya üzerine el dokunamazsın ateş atıyor.Onun demesine göre anakart fazla elektrik üretiyor denegesiz elektrik dağıtıyor ve bu hem kendisinin sısnmasına hemde üzerindeki bileşenlerin aşırı ısınmasına neden oluyor dedi.O zaten ilk bakışta işlemci hatası demişti ama eminim oda işlemcide bir sorun olmadığını duyunca şok olacak artık tek neden olarak anakart kaldı bakalım onude değiştirsinler şimdi verecekmi bu hatayı artık yine hata verirse ben komple bilgisayarı değiştirin diyeceğim çünki ürünü alalı 1 ayı geçti ve üründen hiç faydalanamadım ve kullanamadım haklı olarak yepyeni bür kasa toplatma hakkına sahip olduğumu düşünüyorum.Peki reborn kardeşim senin bu konuda tavsiyen ne şimdi bunlar anakartı tekrar değiştireceklerya aynı model ile değiştirmelerinimi tavsiye edersin yoksa başka bir model varmı senin önerebileceğin şu modelide denesinler diyebileceğin bir anakrt modeli varmı aklında.Buzaman kadar verdiğin fikirler için gerçekten çok teşekkür ediyorum.Belkide kasayı bizzat görmüş olsan eminim bir çözüm yolu üretebilecektin ama seninde dediğin gibi uzaktan ancak bukadar oluyor ama yinede çok teşekkür ediyorum her soru yazdığıumda fikirlerini eksik etmedin.

orion964
21-08-2008, 17:36   |  #10  
Taze Üye
2 mesaj

amd 6000+ işlemcide M3A anakart seçimi yanlış bence chipseti eski bir model aynı anakartı 5200+ işlemciyle denediğimde hiçbir sorun yoktu, M2A-MVP anakartla 6000+ denediğim de ne kasma nede başka bişey gayet iyi çalışıyor. 6000+ işlemci alan arkadaşlar chipseti iyi bir anakart seçerse verimliliği daha iyi olur fazlada aşırıya kaçmadan powersup. da unutmamak gerek iyi bi model alınmalı

orion964
21-08-2008, 17:38   |  #11  
Taze Üye
2 mesaj

6000+ işlemciler sıkıştıklarında voltajı yüksek çekiyor ısınmada geçekleşiyor stok fan kullanmayın özellikle yaz dönemlerinde