işlemciden cok tiz bi ses geliyor

HPQ-User
26-05-2007, 22:40   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

uuRcm sormuş:
laptopumu şarzdan cıkarttıgım zaman işlemciden cok tiz ve kulak tırmalayan bir ses geliyor. ama bilgisayar işlem yaparken ne bilim biseyler falan yüklerken o ses kesiliyor (sarzda deilken) işlem bitince tekrar geliyor. bundan cok rahatsız olmaya basladım çünkü çızır çızır bir ses geliyo ve bilgisayarı kırıp atasım geliyo. lütfen yardım edin. simdiden tsk ederim

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
INTEL Core2Duo 1.83Mhz
1Gb DDR Ram
120Gb HDD
nVidia GEFORCE GO 7400 ekran kartı
HP Pavilion 6185ea bilgisayarımın markası

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1; .NET CLR 1.0.3705; .NET CLR 1.1.4322; Media Center PC 4.0; ImageShack Toolbar 3.0.6)

erkanc
26-05-2007, 22:53   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,213 mesaj

büyük bir ihtimal tozlanmıştır ve yük altında değilken fanın balacesını bozuyor tozlar ve cins sesler çıkmasına sebep oluyor eğer yapabilirsen fanlarını temizle eğer daha önce yapmamışsan bir servise getiip yaptırman senin hayrına olacaktır

Koray Kocaman
27-05-2007, 02:42   |  #3  
Koray Kocaman avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,876 mesaj

Değerli üyemiz

Ürününüzde anladığım kadarı ile FAND'da sorun var.Daha önce temizleme işlemi yaptıysanın tekrarlamanız iyi olucaktır.Aksi taktirde yetkili servisine vermeniz daha sağlıklı olur.

uurcm
27-05-2007, 06:17   |  #4  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
6 mesaj

arkadaslar oncelikle ikinise de cok tsk ederim ama benim sorunum pc yi aldıgımdan beri war. o zaman farkettim ama servise götürmeye erindim. zaten teknosa dan aldım pc servise bi gidince 2 ay gelmio arkadasım gondermisti bi cuwal mazeret uydurdular o yuzden fazla ilgilenmek istemiorum. ha neden aldın derseniz pc yi alacagım zaman bi tek orda wardı bu model.

neyse arkadaslar ben baktım da fanın ordaki deliklerde toz war yalnız "ve yük altında değilken fanın balacesını bozuyor" burayı pek fazla anlayamadım daha acık yazarsanız sewinirim. cok tesekkur ederim arkadaslar tekrar yotumlarınıza.

uurcm
27-05-2007, 06:19   |  #5  
Taze Üye
6 mesaj

we farkettim de sarzdayken de cıkıyo o ses ama diğerinden daha az cıkıyo. arkadaslar kafayı yemek uzereyim. ben kıbrısta uni. okuyorum we nerdeyse haftanın 3 günü sunum derslerimiz oluo pc sınıfta acıkken oldugu gibi herkes duyuyo. millet rahatsız oluo lütfen bi yardım edn

akMurat
27-05-2007, 09:33   |  #6  
Yıllanmış Üye
585 mesaj

Bana çok tiz olması kapasitörlerden ötme sesi geliyor gibi geldi. mekanik bir sorun değil... yani işlemciden değil.

Koray Kocaman
28-05-2007, 00:54   |  #7  
Koray Kocaman avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,876 mesaj

Sorun zaten arkadaşımızın işlemcisinden değil Fan'nından gelmekte.Sizin için en iyi çözüm servisine vermek olacaktır.İçinin açılması gerektiği için bunu söylemek zorundayız.

aydın026
06-08-2008, 01:57   |  #8  
Taze Üye
1 mesaj

dostum aynı dertten bende çok çektim ama sonunda buldum çözümünü,
hp nin kendi sitesinde bu durum "high pitched noise" diye geçiyo ve işlemcinin c4 adında bi fonksiyonu bu sesin çıkmasına neden oluyo.aslında bu fonksiyon bilgisayarın düşük güç harcamasına yardımcı oluyo fakat tiz bi ses yapıyo bu da bazen çok rahatsızlık verebiliyo,
vericem linkte de hersey yazıyo(() bu linkteki bios update dosyasını indir ve yükle sonra bilgisayarını tekrar başlat bios ayarlarından system configurationdaki cpu c4 function ı enable konumdan disable konumuna getir, kaydet ve bilgisayarını tekrar başlat, ses gitmiş olacak...
yardımcı olabildiysem ne mutlu :)