Işlemcim yanmış olabilir mi?

mcobalak
09-06-2020, 01:59   |  #1  
mcobalak avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

Merhaba arkadaşlar , yaklaşık 4 gün önce prime95 programı ile cpuyu test ettim ve çok sıcak değerler ile karşılaştım 98 dereceye kadar çıkıyordu ve hemen 10 saniye içinde kapattım programı ve termal macun sipariş verdim. Bugün termal macunu sürüp bilgisayarı temizledim ve açtım sonrasında witcher 3 oynarken cpu ısısını kontrol ettim ve önceki değerlere göre 20-25 derece bir soğuma vardı (95 derece oluyordu eskiden). Sonra prime 95 testini birdaha yapmak istedim görmek için ve en düşük değerde testi başlattım ancak başlatır baslatmaz bilgisayar kapandı ve bidaha açmaya çalıştığım da fanlar dönüp 1 saniye sonra kapandı. Açılmıyor suan. Işlemciyi söküp açtığımda iste fanlar dönüyor ışık yanıyor acaba işlemcim mi yandı? Bu sorun neden kaynaklanıyor olabilir , işlemci mi anakart mı? Çünkü power tuşunu kırdım bugün ve reset tuşunu powere bagladim burdan bir kisa devre ile anakarta zarar vermiş olabilirmiyim?
Sistemim
Işlemci : i7 4790
Anakart: intel h81
Ekran kartı:amd rtx 580
Ram: 8gb
Şimdiden teşekkür ederim.

excel_mustafa
09-06-2020, 12:37   |  #2  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,446 mesaj

Power tuşuyla ilgili olduğunu sanmam çünkü reset tuşuyla aynı fonksiyona sahip. Biosu sıfırlayıp farklı bir psu ile çalıştır. Eğer çalışmazsa anakart arızalıdır. İşlemci arızasında bipleme gelmesi lazım.

Si Destek
09-06-2020, 15:01   |  #3  
Si Destek avatarı
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 5
23 mesaj

Tam net bir şey söylemek zor, bazen biri bazende ikisi de gitmiş olabiliyor. Geri iadesi olacak şekilde parça siparişi verin deneyin.