İşletim sistemi çok yavaş

catetik
09-01-2010, 01:38   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
279 mesaj

Bilgisayar ve işletim sistemlerinden anlamayan birisi değilim. Ama son günlerde aklımın almadığı ve çözemediğim bazı olaylar yaşıyorum.
478 pin DDR 400 (2 Gb.) destekli ve P4 3.0, 800 FSB işlemcili bir ve LGA 775 DDR2 800 (4 Gb.) destekli P4 E 7400 işlemcili bir olmak üzere iki makine kullanıyorum. 478 pin makinede XP kurulu, fakat makine olması gerektiğinden çok yavaş çalışıyor. Virüs koruyucu olarak ESET kullanıyorum, makineye virüs taraması yaptım, ama önemli bir şey bulamadı. Bundan 1 ay kadar önce kendini devamlı C ye, D ye E ye taşıyan bir virüs bulup silmişti. Zaten diyebilirimki; sistemdeki bu yavaşlama bu virüsten sonra başladı. C ye format atıp XP yi yeniden kurdum, ama değişen bir şey olmadı. İşin garibi, XP nin kurulumu da eskiden yarım saatte falan biterken, şimdi 45 dakikayı aştı.
LGA makineye gelince, çalışmasında gözle görülür bir terslik yok. Ama eskiden bu makineye Windows 7 kurarken sistem şıkır şıkır kurulurdu, şimdi son 1 aydır, pencereden pencereye geçerken neredeyse 10-15 dakika bekliyorum. Örneğin Windows dosyaları yükledi, dil seçeneği sayfası açılacak, en az 10 dakika bekliyorum.
Bu yavaşlama olayı da, 478 makineyle beraber başladı. Çünkü iki makine arasında veri transferi yapıyorum.
Arkadaşlar, böyle bir olay yaşayan oldumu acaba içinizde.
Ben bu işin bir virüs işi olduğunu sanıyorum.

_eFeKenTLi_
09-01-2010, 01:51   |  #2  
_eFeKenTLi_ avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
716 mesaj

onemlı verılerını harıcı bır dıske kopyala . kokten format at pc ye . yada format atmadan once kıll dısk ıle yada bılıyorsan low lewel formar hdd yı kokten temızle bad sektorlerı duzelt .  sonra ısletım sıstemını kur ve yedeklerını gerı yukle . o zaman bellı olur . eger hdd sorun varsa bellı olur zaten bad sektorler .  gecen gun mesela bendede aynı sorun vardı . format cekeyım dedım hdd elımde kaldı . pc komsunun ıdı .

black_flood
09-01-2010, 10:05   |  #3  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

benim çıkartabildiğim tek sonuç donanımların hakkı rahmetine kavuşmaya hazırlanıyor yıpranmış gitmiş kül olmuş gibi birşey ama tabiki kasa içleri bakımlı toz yoksa ve donanım ısıları normal ise eğer pislik çöl çöp doluysa normal bu hatalar genel bir bakım ardından temiz format iş çözülür.