İşletim Sistemi Yazmak

Banned
01-08-2007, 00:45   |  #1  
OP Banlandı
Teşekkür Sayısı: 1
213 mesaj

1.ilk işletim sistemi nasıl yazıldı
2.yeni çıkan işletim sistemleri eskilerinin üzerine mi yazılıyor
3.eğer işletim sistemleri başatan yazılıyor ise yine ilk işletim sistemi yazıldığı gibi hiç birşeysiz sıfırdan mı yazılıyor.
4.bu konular hakkında ayrıntılı bilgiler rica ediyorum.
Anlaşılır olması tercihim.
Çok şey istedim ama olur böyle...

OBA
01-08-2007, 12:07   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3,757 mesaj

wikipedia ya bakmanı öneririm

Banned
01-08-2007, 12:43   |  #3  
OP Banlandı
213 mesaj

Bu konu hakkında bişey yazılmamış zannedersem. bulan varsa linkini yollayabilir.

uGuR.uK
01-08-2007, 13:37   |  #4  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj

bende arastırdım sen icin ama pek bisi bulamadım ama bildiim kadarıyla kısaca bisiler diim,

1- bende bilmiorm nası yazıldı ilki :)
2- yeni işletim sistemleri tabiki sıfırdan yazılır eskisinin üzerine yazmakla olmas(tabi ara veya hatasız guncel sürümler haric belki onlar oyle olabiliodur, ornegin win98>98 se, 2000 > Me vs.)
3-  2de dedim zaten sıfırdan yazılır, ama onceki sürümle benzerlik yada gelistirme olucaksa ordan alınarak yenilenir
4- bende bisi bulamadım nette tam olarak ama genelde boyle oluo zamanla edindigim bilgiler kadarıyla :)

TuncaBozkurt
01-08-2007, 19:33   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4,805 mesaj

1. Emin değilim ama sanırım MS-DOS
2. Fikrim yok ama sanırım büyük ölçüde eski işletim sistemi kullanılıyordur yenisini yazmada.
3. Doğal olarak. Sonuçta yeni ve özgün bir işletim sistemi yaratılıyor. Eski sürümü yok. Ama açık kaynak kodlu bir işletim sistemi yazılıyorsa, çekirdekte çok da fazla farklılık olmuyor. Çünkü zaten Linux çekirdeği önceden oluşturulmuş. Ama Linux dağıtımlarının çekirdeklerini kullanmak yerine yeni bir çekirdek yaratma yoluna gidilirse sıfırdan yazılmak zorunda.
4. Elimden geldiğince yardım etmeye çalıştım. Eğer bir eksiğim varsa düzeltilmesini rica ediyorum.