İşletim sistemleri çakışması

HPQ-User
15-07-2010, 20:08   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

kaplan sormuş:
Bilgisayara ilk önce xp daha sonra  win 7 ve en son olarak da Vistayı kurduk.Bilgisayarı yeniden başlattığımızda ilk açılış aşaması geldi  masaüstüne bile ulaşamadık.Siyah ekran olarak kaldı.Nedenini bulamadık.Teşşekürler.

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
1 gb Ram,intel pentium(R) D 3,00 ghz işlemci.100 gb harddisk,128 mb ekran kartı...

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 5.1; GTB6.5; .NET CLR 2.0.50727; .NET CLR 3.0.04506.648; .NET CLR 3.5.21022; .NET CLR 1.1.4322)

PCKoLiK BeRKaY
15-07-2010, 20:34   |  #2  
PCKoLiK BeRKaY avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
542 mesaj

Bu bilgisayara Windows 7 ve XP ' yi birlikte kurmak mı ? Bence sen o bilgisayarın XP ' yi kaldırdığına şükret .  .  .

VOY
15-07-2010, 21:42   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
922 mesaj
Alıntı: PCKoLiK BeRKaY  
Bu bilgisayara Windows 7 ve XP ' yi birlikte kurmak mı ? Bence sen o bilgisayarın XP ' yi kaldırdığına şükret .  .  .
Öncelikle @PCKoLiK BeRKaY  Windows XP Professional için en düşük donanım gereksinimleri şunlardır:

* Pentium 233 megahertz (MHz) veya daha hızlı bir işlemci (300 MHz önerilir)
    * En az 64 megabayt (MB) RAM (128 MB önerilir)
    * En az 1,5 gigabayt (GB) kullanılabilir sabit disk alanı
    * CD-ROM veya DVD-ROM sürücü
    * Klavye ve bir Microsoft Fare veya uyumlu başka bir işaretçi aygıtı
    * Süper VGA (800 x 600) veya daha yüksek çözünürlüklü bir ekran bağdaştırıcısı ve monitör
    * Ses kartı
    * Hoparlörler veya

XP'yi kaldırdığına şükretmene  gerek yok. Yalnız bu 3 sistemi bir arada kurmak hiç mantıklı değil. Windows Sistem Yükleme aracı ile ilgili bir sorun olduğundan dolayı sisteminiz açılmıyor olabilir. Sana tavsiyem bunlarla uğraşma. Doğru düzgün bilgisayar kullanmak istiyorsan XP'ye devam et. İlla farklı Windows sürümlerini PC'me kurmak istiyorum diyorsan Virtual Box ile sanal bir makine oluşturup sistemleri dene. Ama bunun için donanımsal desteğinin daha yüksek olması gerekir (RAM v.b.). Farklı bir işletim sistemi kullanmak istiyorsan Linux dağıtımlarından birini kur ve Windows XP nin yanında farklı bir işletim sistemi öğrenmiş olursun. Ve Linux dağıtımlarının çoğunu yüksek özellikteki donanımlara sahip olmadanda kullanabilirsin. Linux hakkında internette çok döküman var. Linux hakkında bilgi bulmakta fazla zorluk çekmezsin.

noleafclover
15-07-2010, 21:46   |  #4  
Yıllanmış Üye
311 mesaj

çünkü xp-vista-7 sırasını izlemeniz gerekiyordu
vista windows 7 yi tanımadığı için boot loader ını silmiştir
easybcd ile onarmanız gerekiyor.Ama sonuç olarak en kötü ihtimalle vista ve xp nin açılıyor olması gerekiyor.
önce xp yi kurun kurulum sırasında diski 3 e bölün ardından vistayı ardından 7 yi kurun sorunsuzca çalışması lazım

oguzhan432
16-07-2010, 21:31   |  #5  
Üye
86 mesaj

aynen easy bcd ile düzeltebilirsini,z