işletim sistemleri ve sorunlari.

Kapalı Hesap (153334)
17-11-2012, 15:13   |  #1  
OP Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 187
6,419 mesaj

Konuya düşük sistemlerden başlamak istiyorum.Windows vista kesinlikle önermiyorum.Windows 7 önermiyorum.Windows 8 çaşiyorsa, güzel fakat hdd yi çok tariyor, bilgisayari arada sırada kasıyor fakat win7 den 1 kat vistadan 2 kat iyidir.Pardus 2011 önermiyorum fakat donanim tanıma konusunda ubuntuyu 2 ye katlar.Ubuntu kesinlikle tavsiye ediyorum fakat bazi donanımlarda sorun cıkarıyor özelikle sahipli ati sürücülerinde.Windows xp sp2 veya 2010 sp3 fazlalıkları alınmış"perfect xp 2009 veya diplomat xp" varsa orjinal da olur fakat güncellemeler kapali.Kesinlikle xp lider düşük makina performansında, fakat guvenlikte ubuntu ve wine yi mükemmel kullanan pardus 2011.

bugune kadar yaşadıgım sorunlar.sorunlar

windows  me =xp den 2 kat hızlıydı fakat mavi sayfa sorunu ve stabil degildi ama xp sp1 kadar iyiydi.

windows xp=windows 7 vista ve win 8 de yaşadıgım sorunları xpde yaşamadım fakat guvenlik konusu hariç xp rakipsiz ne hdd bos yere çalışıyor nede ramlar daha iyisi yok(yeni sistemlere sözüm yok)

windows vista=ilk çıktıgında kullandım, fazla dayanamadım.Fakat vista bazı guncellemeler yüklenmediğinde windows 7 den bile hızlı.

windows 7=İlk çıktıgından beri kullandım, fakat hızı her geçengün düşüyor, kasılmalar oluyor, format basıyorum, 2 ay sonra aynı.

windows 8=win 7 den bile çok çok hızlı fakat düşük sistemlerde bir ubuntu xp performansı vermiyor.Anlamadıgım konu hdd yi surekli tarıyor, herşey kapalı, rami windows 7 kadar yoruyor, ekran kartına çok yükleniyor, ses kartında xp den sonra en iyi hafiflik konusunda seste lider.Bu arada full hd video izlemede windows 8 wmp12 de kesinlikle rakipsiz.tabi ekran kartınız desteklemesi gerekli.

ubuntu=kesinlikle stabilitede lider virus derdin yok, ama ati kartlara alerjisi var.

pardus 2011=gelmiş geçmiş en iyi linux dagıtımı herşey mükemmel fakat düşük makinelerde, bir xp bir ubuntu çevikligi yok ama windows 8 9 temeli bu sistemden alıntıdır.Çogu özelligi windows 8 benziyor.Yada win8 ona benziyor desek çok dogru olur.Dünyanın en sorunsuz wine si pardusdadır.İşini bilen bütün oyunları oynar.Sanal klavye performansı çok kötü xpde dahil ubuntu sanal klavyede rakipsiz çok seri.

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (153334) ~ 17 Kasım 2012 15:41
Kapalı Hesap (153334)
17-11-2012, 16:01   |  #2  
OP Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 187
6,419 mesaj

Ama şunu belirtmek isterim,windows8 hem windows 7 yı hem vistayı hemde windows xp yi unutturucak muazzam performansa sahip.Oyüzden düşük sistemlerde çalışmıyor çalışanlardada gayet iyi.Özelikle ses ve video işleme konusunda rakipsiz.(xp driverları tam tanıyor oyuzden xp bende rakipsiz.)

black_flood
17-11-2012, 19:28   |  #3  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

güçlü makinalarda merak etme harddiski gram yorup kullanmıyor Windows 8 düşük sistemlerin acizliğinden kaynaklı bir durum eğer öyle değilse neden benim x6 da disk kullanımı %3 ila % 0 arasında her zaman. intelin atom sistemine kurdum ondada diski çok kurcalıyor ama performansı iyiydi.