ismek 2013 branş yarışmaları yakında başlıyor

webmasteryolcu
17-01-2013, 16:55   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 1
66 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Eki 2010

İsmek 2013 branş yarışmalarıOn  altı yıldan bu yana verdiği ücretsiz sanat eğitimlerinin yanı sıra  gerçekleştirdiği çeşitli etkinliklerle de sanat üretimlerini destekleyen  İSMEK, büyük bir yarışma düzenliyor.  'İstanbul ve Sanat' konulu  yarışma; hat, tezhip, ebru, minyatür, çini, makine nakışı, resim ve  fotoğraf branşlarında gerçekleştirecek. Eser sahiplerinin, çalışmalarına  İstanbul'u İstanbul yapan değerleri yansıtmasının hedeflendiği  yarışmaya, İSMEK'in yanı sıra hayat boyu öğrenme kapsamında yaygın  eğitim veren diğer kurumlar ile usta ve sanatkârlardan eğitim almış veya  almaya devam eden kursiyerler ile üniversite öğrencileri katılabilecek.

 İstanbul ve Sanat Konusu Ele Alınacak
İsmek
,  düzenlediği yarışma ile, İstanbul sınırları içerisinde ikamet eden  sanatçı adaylarının, 'yaşadıkları şehrin tarihi, kültürel ve sanatsal  zenginliğinin farkına vararak düşüncelerini sanat yoluyla  yansıtmalarını, bilgi, beceri ve yeteneklerini geliştirerek kültürel,  sanatsal ve eğitsel çalışmalarını ortaya çıkarmalarını ve başarılı  bulunan eser sahiplerinin ödüllendirilmesi'ni hedefliyor.
Yarışmacıların, İstanbul'un tarihini, kültürünü ve sanatsal zenginliğini  merkeze alan 'İstanbul ve Sanat' konulu eserleriyle katılabilecekleri  yarışmada dereceye giren eserlere toplam 99 bin TL ödül verilecek.  Yarışmada hat, tezhip, minyatür, çini, ebru branşlarında; 1.'lik ödülü  5000 TL,  2.'lik ödülü 4000 TL, 3.'lük ödülü 3000 TL, mansiyon ödülü ise  1500 TL olacak. Resim, makine nakışı ve fotoğraf dallarında ise 1.'ye  4000 TL,  2.'ye 3000 TL, 3.'ye ise 2000 TL ödül verilecek. Yarışmada  mansiyon ödülü almaya hak kazananlar ise 1500 TL ödülün sahibi olacak.

 Eserleri, Sanatında Duayen İsimler Değerlendirecek
Profesyonel olarak eğitim veren sanatçılara ve İSMEK personeline kapalı  olan yarışmaların jüri üyeleri ise, icra ettiği sanat dalında duayen  olarak bilinen usta isimlerden oluşuyor. Yarışmanın hat branşında  Hüseyin Kutlu, Davut Bektaş ve Yrd. Doç. Ali Rıza Özcan, tezhip  branşında Prof. Çiçek Derman ile Mamure Öz, çini branşında Prof. Sitare  Turan Bakır ile Prof. Selçuk Mülayim, minyatür branşında Gülbün Mesara  ile Prof. Faruk Taşkale, ebru branşında Hikmet Barutçugil ile Mahmut  Peşteli, fotoğraf branşında Ufuk Duygun ile Serkan Turaç, makine nakışı  branşında Prof. Şerife Atılgan ile Yrd. Doç. Yakude Develioğlu, resim  branşında ise Prof. Kemal İskender ile Yrd. Doç. Devabil Kara jüri üyesi  olacak.

 Yarışmanın Genel Katılım Şartları
Yarışmayla ilgili genel katılım Şartları İSMEK web sitesinden  indirilebiliyor. Buna göre yarışmaya, İstanbul genelinde İSMEK ya da  Hayat Boyu Öğrenme kapsamındaki diğer kurum ve kuruluşlarda, ayrıca  çevresince bilinen usta ve sanatkârlarda eğitim almış veya almaya devam  eden kursiyerler ve üniversite öğrencileri katılabilecek. Yarışmalara  katılım kurumsal değil, bireysel olarak gerçekleşecek. Yarışmalara  alanında profesyonel olan akademisyen, usta öğretici, ilgili branşta  eğitim veren vb. kişiler katılamayacak. Yabancı uyruklu kursiyerler ise  oturma iznini ibraz ederek yarışmaya katılabilecek. Her yarışmacı, en  fazla iki kategoride birer eserle yarışabilecek. Yarışmaya katılan  eserlerin daha önceden herhangi bir yarışmaya katılarak derece almış ve  sergilenmiş olmaması gerekiyor. Yarışmada ilk üçe giren ve mansiyon alan  ürünler yarışmacıya teslim edilmeyecek, eser bütün telif hakları ile  birlikte İSMEK'e ait olacak. Yarışmalara jüri üyeleri ve birinci  dereceden yakınları, İSMEK çalışanları ve yöneticilerin birinci  dereceden yakınları katılamayacaklar.

 İSMEK Branş Yarışmalarına  müracaatlar, 05.04.2013 – 10.04.2013 tarihleri arasında mesai bitimine  kadar yapılacak. Yarışacak eserler, Anadolu yakasında İSMEK Bağlarbaşı  Türk İslam Sanatları İhtisas Merkezi'ne (0216 334 91 28), Avrupa  yakasında İSMEK Fatih Çukurbostan Atölye'ye (0212 534 08 30) eser  sahipleri tarafında elden teslim edilecek. Yarışmaya gönderilen ve  dereceye giremeyen ürünler 01-05-2013 / 10-05-2013 tarihleri arasında  aynı merkezlerden geri alınabilecek.

 Kaynak: http://www.ismekkurs.com   -  http://ismek.ibb.gov.tr/bransyarismasi2013