Istanbul kod adlı yeni AMD işlemciler yakında

CHIP Online
20-02-2009, 16:45   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

AMD'nin altı çekirdekli ve Istanbul kod adlı yeni işlemcisi nihayet gün yüzüne çıktı. İşte detaylar.

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Ista ... -yakinda_11060.html

AMD Istanbul kod adlı  yeni Opteron işlemcisinin çalışan ilk örneğini bugün görücüye çıkardı. Altı çekirdekli olan işlemci 45 nm üretim teknolojisi ile üretiliyor. Yeni işlemciler var olan "Shangai" kod adlı Opteron'ların yerine geçmiş olacak.

"Istanbul" işlemciler 6 MB L2 ön belleğe sahip olacakken HyperTransport ve soket başına çift kanal DDR2 bellek desteğine sahip olacak. Soket F sunucu anakartlar ile uyumlu olacak olan bu işlemcilerin ilk çalışan örnekleri iki adet sunucu sistemi üzerinde gösterildi. Sunuculardan bir tanesi dört Istanbul ile çalışırken (toplamda 24 çekirdek) diğer sunucuda da iki adet Istanbul (toplamda 12 çekirdek) kullanıldı.

AMD'nin 2009'un ikinci döneminde  altı çekirdekli Opteron işlemcilerin tamamını piyasaya sürmesi beklenirken bunlar arasında düşük güç tüketimli HE modelleri, ve yüksek performans sunan SE modelleri de mevcut.

Tüm konu: Istanbul kod adlı yeni AMD işlemciler yakında

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: AMD, Istanbul ile yeni bir atak yapabilir mi?

Kapalı Hesap (53751)
20-02-2009, 16:58   |  #2  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 0
3,036 mesaj

Eyvah diyorum:))

frozen
20-02-2009, 19:08   |  #3  
frozen avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
776 mesaj

6 çekirdek.. Göze ve kulağa hoş geliyor. Gel gelelim ki bahsedilen çok çekirdekli işlemcilerin doğuracağı sorunları yaşamaya başlayabilmemiz söz konusu. Umarım işe yarar AMD teknolojiyi bir kez daha bir adım öne taşıyan firma olur. Beklentilerim büyük.

Fattur
21-02-2009, 00:10   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj

Istanbul'u dinliyorum gözlerim kapalı
Kahkaha

Herhalde bilgisayarın sesi bize böyle çağrışımlar yaptıracak Kahkaha