İYİ BİR PROJEM VAR AMA BİR SORUN VAR FİKRİ OLAN?

polyana
08-04-2009, 19:57   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
19 mesaj

Arkadaşlar yaşım 19 Bilgisayar bölümünü geçen sene bitirdim.
Şu anda bir işe ihtiyacım var ; ben başkasının yanında çalışmak yerine kendi işimi kurmayı hedefliyorum bununla ilgilide kendimce çok güzel bir projem var ama hiç param yok bir kaynak arıyorum  sizede danışmak istedim.

Teknolojik ürünler satabileceğim bir işyeri açma hedefim var.Ama bu işyeri bildiğiniz normal bir işyeri gibi değil aslında müşterinin bana gelmesi yerine ben onlara gitmeyi hedefliyorum.İş yerimi açtığımda hedeflediğim ürünler günlük yaşantıda işe yarayabilecek teknolojik aletler mesela , modülatör(çakmaklığa takılan mp3 çalar)onun yanında flash bellek , mp3 çalarlar , mp4 çalarlar , Bilisayar satışı , web tasarım , vs. vs. gibi.

Şimdi burda esas konu açtığım iş yerine bağlı 20 civarında bir çalışan kitlesiyle ürünlerin tanıtımını ve satışını % pay ile elemanlara yaptırmak.Örneğin bir modülatörün gelişi bana 10 TL ise bunu müşteriye 17 TL ye sattırıp 4 TL elemana 3 TL yide kar olarak hesaplıyorum.

20 tane elemanın günlük 2 modülatör saattığını var sayarsak bir günde 120 TL kazancım olur.

Bunun yanında işyerindede satışlar olacak ileriye yönelik Güvenlik Kamerası Alarm sistemleri işlerinede girmeyi düşünüyorum.13 yaşından belli sürekli çalışıyorum çeşitli işlerde çalıştım ve ticarette normal derecede tecrübem var Sizce ben bu işte başarılı olurmuyum arkadaşlar görüşleriniz neler.?

Birde esas konu bu işyerini açabilecek krediyi nerden bulabilirim Devletin bu konularda gençlere sağladığı krediler kaynaklar felan varmı.
Şimdi bana bazı arkadaşlar tepkide gösterebilir bu yaşta ne iş yeri felan diye belkide gülenler bile olabilir ama
Genç Bir girişimciyim ama bundan çekinmiyorum yaşıtlarım gibi baba parası yemektense kendi işimi kurmayı düşünüyorum bu bile büyük bir başarıdır öyle değilmi.Gülümseme

Yorumlarınızı bekliyorum iyi çalışmalar...

piRe_
08-04-2009, 20:12   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,183 mesaj
...Örneğin bir modülatörün gelişi bana 10 TL ise bunu müşteriye 17 TL ye sattırıp...
Sorun da burada zaten?
1- İthalatçı
2- Toptancı
3- Bayi
4- Alt bayi
5- Müşteri
Siz bu eksenin neresindesiniz.? İlk üçünde olma ihtimaliniz % 0 olduğuna göre bir ürünü 10 tl ye alamayacağınızı kabul edersek, diyelim ki aldınız;
Aynı ürünü aynı paraya yeri-yurdu, belgesi, teminatı, garantisi vb. imkanları olan başka bir firma dururken vatandaş neden sizin ''pazarlama mantığınızla hareket eden'' elemanlarınızdan alsın.? Hadi sattınız, ya sonrası?

Düşüncenizi baltalamış gibi olmayayım ama anladığım kadarıyla sizin bu iş için iyi bir yerde henüz pişmeniz gerekiyor. Ve sanırım ileride bu işin üstesinden gelebilecek kaabiliyete sahipsiniz. Oysa henüz erken olduğu kanısındayım. Size başarılar dilerim.

DaRWeLL
08-04-2009, 20:13   |  #3  
Yıllanmış Üye
1,851 mesaj

fikir aslında mantıklı ama kaynak olmaması ve türkiye şartlarında böyle şeylerin tam yaygınlaşmaması nedeniyle işin yürüyeceğini sanmıyorum.ayrıca @jadex inde dediği gibi işçilerin vergisi sigortası bilmem ne sana çoık pahalı olur.o verdikleri kredinin adıda mikrokrediydi galiba.ama bu kadar küçük bir bütçeyle 20 işçi çalıştırmak biraz zor olsa gerek.
         eğer yeterli bütçe yoksa bu iş bir hayal gibi.

polyana
08-04-2009, 20:13   |  #4  
OP Taze Üye
19 mesaj
JADEX
adı tam aklıma gelmiyor ama bir ara devlet senin gibi girimçilere iş yeri açma kredisi veriyordu bunu bir araştır.

ikinci olarakta elemanlara prim usulümü maaş vereceksin yani sattığı mal üzerinden mi para ödeyeceksin?+işçilerin sigorta ve vergi ödemelerini hesaplamamışsın.

Evet elemanlar sattıkları ürün üzerinden gelir elde edecekler ne kadar çok satış yaparlarsa o kadar çok gelir elde edecekler. İşin sadece yüzeyselliğini anlattım vergi sigorta gibi şeyleride düşündüm.Değişik satış ve pazarlama yöntemleride araştırdım kafamda bir çok şey var ama sermayem yok iş yerinide Mersin'de açmayı düşünüyorum.

Bahsettiğin kredi ile ilgili daha fazla detay verirsen sevinirim..

polyana
08-04-2009, 20:19   |  #5  
OP Taze Üye
19 mesaj
piRe_
Sorun da burada zaten?
1- İthalatçı
2- Toptancı
3- Bayi
4- Alt bayi
5- Müşteri
Siz bu eksenin neresindesiniz.?
Ben bu eksenin en başında olabilirim aslında Bir şeyler başarmak için bir yerlerden başlamak lazım bende böyle bir işle başlamayı düşünüyorum.
Şimdi tabiki seninde dediğin gibi neden insanlar büyük işyerleri var ken benim elemenlarıma güvenipte ürünleri alsınlar inanki aynı soruyu kendi kendimede sordum ve çözümü buldum ; açacağım işyerini marka haline getirerek insanların çok iyi bildiği güleryüzle karşılandığı ve işlerini kolaylıkla hallettiği bir iş yeri yaparak.

PcMaKeR
09-04-2009, 17:21   |  #6  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

oku yüksel.

hemen bilgisayar bölümünü bitirdim deme.

dış dünya sandığın kadar basit değil.

hiç heveslenme.

kısa ve öz.

YOKSA KAfan çok ağrır. bu ülkede bu yaşta. 20 yaşımda girişimci olayım dedim. girdiğin meslek riskli bir meslek. krediyle iş yapılmazzzz.

sakın ola. abi tavsiyesi. acı çekersin.

şimdi diyecekler niye gururunu kırıyorsun çocuğun. boşver açma. çünkü bende çok hevesliydim olmuyor.

senin o yaptığın hesaplar çarşıda tutmuyor...

husniye
09-04-2009, 19:54   |  #7  
Taze Üye
12 mesaj

evet aslinda mantikli ama bosluklar var

Gone
09-04-2009, 20:09   |  #8  
Yıllanmış Üye
346 mesaj

Cok ilginc hesaplamalar .....

Modülatörün girisi 10 TL, satisi 17 TL, kar 7 TL ....
Vergi? Sigorta? Kira? Yemek giderleri? vs??????

20 Eleman x 2 Modülatör / Eleman x 3 TL BenimKar / Modülatör = 120 TL BenimKar

Eleman: 2 Modülatör x 4 TL Kazanc / Modülatör = 8 TL Kazanc (Dogal olarak Eleman baska ürünlerde satacak .... satabilirse)

Elemanin "temel" geliri yok anlasilan. Kimse calismaz, calisan durmaz. Müsteri, Elemani sürekli degisen bir sirketten hoslasmaz.

polyana
09-04-2009, 22:04   |  #9  
OP Taze Üye
19 mesaj

ya arkadaşlar siz bu modülatör işi ve 10 Tl ye girişini baya abarttınız ama yani  ben onu örnek olarak söyledim yahu.

TBCMagic kardeşim bu zamanda çalışmayana ekmek yok oda 2 modülatör satıp yatmayacak yani günde en az 10 ürün satmalı ee sonuçta para kazanıyor oyun oynamıyor , kira yemek vs. gibi şeylerde bu ufak hesabın içine dahil değil tabiki dediğim gibi bu sadece ufak hesap...

Gone
09-04-2009, 22:38   |  #10  
Yıllanmış Üye
346 mesaj
polyana
ya arkadaşlar siz bu modülatör işi ve 10 Tl ye girişini baya abarttınız ama yani  ben onu örnek olarak söyledim yahu.

TBCMagic kardeşim bu zamanda çalışmayana ekmek yok oda 2 modülatör satıp yatmayacak yani günde en az 10 ürün satmalı ee sonuçta para kazanıyor oyun oynamıyor , kira yemek vs. gibi şeylerde bu ufak hesabın içine dahil değil tabiki dediğim gibi bu sadece ufak hesap...

Yeni kurulan sirketlerin basta "problemler" yasadiklarini unuttma. Eleman sap diye günde 10-20 ürün satacak hali yok. Sanirim maas ödemelerini tahsilat karsiligi yaparsin. Faturalarin ödeme vadesi genelde 30 gündür. Piyasada bu 45-60 güne cikar. (Tabi tahsil edebilirsen / bu sefer bu parayi elemandan keseceksin) Yani eleman ilk ay ac kaldi. Is garantisi yok. Bunu ancak asiri derecede zor durumda kalan birisi yapar. Ne kadar dayanir, bilemem.

CapanQGLU
09-04-2009, 22:58   |  #11  
CapanQGLU avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,511 mesaj

Bunun İçin Biraz Sermaye ve Ürünleri Koyacak Bir Dükkan Şart...

Elçin bahar
10-04-2009, 21:22   |  #12  
Yıllanmış Üye
260 mesaj

Bence çok mantıklı bir fikir arkadaşım bu yaşta eğer böyle şeyleri düşünebiliyosan senin geleceğin parlak demektir.

Bu işe gir batacağını bilsen bile gir derim ben bir şeyler kaybetmeden bir şeyler kazanılmıyor.

Ticaretin 1. kuralıda risk almaktır risk almayı göze alıyorsan gelecekte güzel ve paralı günler seni bekliyor derim ben.!!

Hayatta başarılar sana...

denemeee
10-04-2009, 23:23   |  #13  
Yıllanmış Üye
274 mesaj

sen boswer qıt bır sırkette calıs tehlıkelı bu ısler zaten krız var Göz kırpma

CapanQGLU
11-04-2009, 12:17   |  #14  
CapanQGLU avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,511 mesaj

Ama Yanına Bir Ortak Bulabilirsen İlk Öyle Bir Adım Atsan Bence Daha Sağlıklı Olur.

ibrahim19
11-04-2009, 17:42   |  #15  
Yıllanmış Üye
635 mesaj

Butür şeyleri burdadeyil birebir kişilerle karşılıklı konuşmalısın sonra yapacağın işi kesinleştir ve sen ital edip kendin mi satacaksın yoksa italarçıdan mı alacaksın ithal edeceksen alt yapın yani servisinde olmak zorun

sikirlerin gzl bide inş. başarırsın eğer ailen destek olmazsa bu iş olmaz aile destekği çokkkkkkkkkkkkk önemli

arda001
11-04-2009, 18:14   |  #16  
Yıllanmış Üye
190 mesaj

bir dükkan aç orada bilgisayar arızalarına bak.120 tl dan fazla kazanırsın yanlız çalışırsın.para kazandıkça emin adımlarla işi geliştirirsin.

kmc
13-04-2009, 21:25   |  #17  
Yıllanmış Üye
365 mesaj

Kardeş hesaplamadığın birşey var :)))

17 TL + Kdv ve bu 17 Tl ninde yaklaşık % 20 ile miktara göre % 35 ine varan kısmını devlete gelir vergisi olarak ödüyorsun + bir sürü ıvır zıvır vergisi felan birkere sen o elemanlara yol parası, yemek parası ve sigorta yapmak zorundasınki sadece bunlar sana aylık kişi başı en az 750 TL ye patlar ki hiç maaş vermesen bile en az kişi başı bu parayı gözden çıkarman gerek...

20 x 750 TL  aylık olarak ne yapar artık sen hesapla dükkan kirası da cabası...