izmir'i 20 yıllığına japonya'ya vermek

samet61
30-12-2015, 13:44   |  #1  
samet61 avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 25
243 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Eyl 2015

tatil için geldiğim izmir sokaklarında gezerken aniden aklıma gelen proje.

projemin adı: "geleceğimi veriyorum!"

değerli yurttaşlar, romalılar, bilhassa izmirliler!;

bildiğiniz üzere türkiye olarak modern şehirleşmeden ve muhasır kent hayatından epey uzağız. izmir bazında düşündüğümüzde ise 3. büyük şehrimiz olan işbu kentte durum epey içler acısı. özellikle de izmir ile benzer özellikler gösteren bazı avrupa, abd ve asya şehirleriyle kıyasladığımızda tablo çok daha vahim.

projemin detayı ise şu şekilde;

izmir'de hali hazırda şahsi taşınmaza sahip olanların hakları aynen korunacak. bunun haricinde kalan büyük şehir belediyesinden valiliğine, adliye sarayından emniyet müdürlüğüne kadar tüm kamu kuruluşları ve idari birimler japonlar'ın yönetimine bırakılacak. hali hazırda şehre ait tüm gelirler ve gelecek olan ödenekler japonlar'a tahsis edilecek. talepleri doğrultusunda ek bütçeler için kaynak oluşturulacak. kısaca şehrin anahtarı japonya'ya ait olacak.

proje içerisinde yapılması öngörülen köprü, tüp geçit, baraj, metro hattı, şehir düzenlemeleri ve bilumum otoyol çalışmaları olacağından kendilerine 20 yıllık bir zaman dilimi tanınacak.

anlaşma yap-işlet-devret sistemini barındıracağından japon yöneticilerden tek beklenti modern bir şehir inşa etmeleri ve insan onuruna yaraşır bir hayat sunmaları olacak. projenin sonunda kendilerine teşekkür plaketi verilecek ve şehrin anahtarı teslim alınacak.

yurttaşlar!, izmirliler!
bu umut dolu proje için siz de "geleceğimi veriyorum!" deyin!

proje için yapıcı öneriler geldikçe değerlendirilecektir.