"Jailbreak'lemek bir haktır!"

CHIP Online
31-01-2012, 12:45   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

iPhone ya da Android'inizi kırmak gerçekten bir suç mu; yoksa hak mı? Okuyun, kararı siz verin!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/jailbreak-lemek-bir-haktir_31724.html


Resimlerle: 2012'nin cep bombaları!

Digital Millennium Copyright Act'ya (DMCA) karşı jailbreak'çileri ve remix videolar oluşturan kullanıcıları korumak isteyen Electronic Frontier Foundation (EFF), harekete geçti. EFF avukatı Marcia Hofmann, DMCA'nın asıl olarak telif haklarının çiğnenmesine engel olmayı amaçladığını, ancak cihazlarını daha güvenli ve daha işlevsel bir hale getirmek isteyenleri tehdit etmek üzere yanlış kullanıldığını söyledi.

EFF'nin 2010'da akıllı cepler ve remix videolar ile ilgili kazandığı hakların süresi şu an dolmak üzere. Dolayısıyla EFF, Copyright Office'i bu hakları sadece yenilemeye değil genişletmeye davet ediyor. EFF'nin isteği, ceplerin, tabletlerin ve oyun konsollarının jailbreak'lenmesinin (kırılmasının) koruma altına alınması ve herhangi bir kaynağın sağladığı işletim sisteminin çalıştırılmasına izin verilmesi. EFF, internet videolarından veya DVD'lerden yeni videolar oluşturan sanatçıların da yasal olarak korunmasını istedi.

Copyright Office ise bu istekler hakkında halkın görüşlerini toplamak istiyor. İlgili istekler bu adresten ve bu adresten yapılabiliyor.

Tüm konu: "Jailbreak'lemek bir haktır!"

Resimlerle: 2012'nin cep bombaları!

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Jailbreak'lemek sizce bir hak mı, yoksa suç mu?