Jak'ı kablodan ayırma?

kobra09
27-08-2010, 16:49   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
16 mesaj

Arkadaşlar ben pc'nin yerini değiştireceğim fakat ethernet kablosu alt kattan geliyor ve camdaki delikten geçmiş durumda. Jak'a zarar vermeden nasıl kablodan ayırabilirim lütfen yardım edin?

Son Düzenleme: kobra09 ~ 27 Ağustos 2010 16:50
uGuR.uK
27-08-2010, 17:22   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

onların kablo jak kısımları takılıp çıkarılabilen şekilde değil, teller içine tutturuldumu kalıyor öyle bildiğim kadarıyla. zamanında ilk başta delikten geçirip sonradan montaj yapmadılarsa sende öteki taraftan yavaş yavaş çekmeyi deneyebilirsin, ama öteki türlü kalır orda kesmen gerekir. ama bide sonrasında yine boş kabloyu geçirip yeniden ethernet giriş jakını o tellere takmanda gerekicek, onuda hesapla. var mı öyle birşey bilmiyorum ama iki tarafıda dişi yani kasadaki giriş kısmı gibi olan bi kutucuk baglantı yuvası vs. bulabilirsen dışardan geleni oraya takıp öteki tarafada yeni bi kablo yaptırırsın kesme biçme işlerinden kurtulmuş olursun, sonra gerekirsede o kablolar ayrı ayrı çıkabilir. ama dediğim gibi öyle bi aparat var mı yok mu bilmiyorum, olsa güzel olur senin icin :)

Barış
27-08-2010, 17:53   |  #3  
Barış avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
1,971 mesaj
Alıntı: uGuR.uK  
onların kablo jak kısımları takılıp çıkarılabilen şekilde değil, teller içine tutturuldumu kalıyor öyle bildiğim kadarıyla. zamanında ilk başta delikten geçirip sonradan montaj yapmadılarsa sende öteki taraftan yavaş yavaş çekmeyi deneyebilirsin, ama öteki türlü kalır orda kesmen gerekir. ama bide sonrasında yine boş kabloyu geçirip yeniden ethernet giriş jakını o tellere takmanda gerekicek, onuda hesapla. var mı öyle birşey bilmiyorum ama iki tarafıda dişi yani kasadaki giriş kısmı gibi olan bi kutucuk baglantı yuvası vs. bulabilirsen dışardan geleni oraya takıp öteki tarafada yeni bi kablo yaptırırsın kesme biçme işlerinden kurtulmuş olursun, sonra gerekirsede o kablolar ayrı ayrı çıkabilir. ama dediğim gibi öyle bi aparat var mı yok mu bilmiyorum, olsa güzel olur senin icin :)
Ugur zaten gerekli açıklamayı yapmış :) bahsettiği gibi iki ucu dişi olan aparatta vardır. RJ45 birleştirici diyoruz bizim burda :)
Jaka zarar vermeden ayırma işlemi imkansız çünkü pensesi ile basıldıgında jak pinleri soyulmamış olan kablo demetlerine saplanıyor :) ve haliyle çıkarmak gibi bir durum söz konusu değil.

layra41
27-08-2010, 18:20   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
725 mesaj

uzun kablo al, deliği başka yerden aç,kablo ekle,vesayre

mcafee23 ayrılmıştır
27-08-2010, 19:07   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj

kesip sonra yenisini taktırabilirsin.Bunu yapamıyorsan kesip araya aynı kablo tip ile ekleme yapabilirsin.
Ekleme yaparken telleri bantlamak suretiyle tek tek izole et.Ve reklerine dikkat ederek bağla.
En sağlıklısı jack pensesi ile yeni bir jack takmaktır.Bir elektrikçi bunu rahatlıkla yapar ve çok para da almaz.