japonca altyazı yapamıyorum.

HPQ-User
07-07-2008, 14:42   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

Seifuku sormuş:
Subtitle workshop 2.51 programı ile videolara altyazı hazırlıyorum. az çok Japoncam var ve türkçe altyazıyla beraber Japonca altyazı hazırlamak istiyorum ama yazılım japonca karakterleri göstermiyor. Normalde windows'ta bu karakterler görünüyor ama programda bir türlü görüntületemedim. japonca karakterleri nasıl yazdığımı sorarsanız: Wakan isimli bir programım, daha doğrusu sözlüğüm var. orada kolaylıkla yazıp kopyala/yapıştır ile başka yerlere kopyalıyorum. (buradan indirilebilir: http://www.japonya.org/japonca/w ... -turkce-arayuzuyle/ )

Altyazıları subrip (srt) formatıyla kaydedebildiğim için notepad ile açıp üzerinde değişiklik yapmaya çalıştım. Japonca karakterler göründü ama kaydetmeye çalışırken unicode ile ilgili bir uyarı verdi, tam anlayamadım ve yapamadım. dosyayı word ile açıp denedim ama kaydederken yine hata verdi.

Japonca altyazı nasıl hazırlayabilirim? Uygun bir yazılım var mı veya başka bir yöntem var mı?

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
us m51sd210 dizüstü bilgisayar. intel core2duo 8100 işlemci.
2gb ram. 250 gb harddisk.

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 6.0; tr; rv:1.9) Gecko/2008052906 Firefox/3.0

Recep Baltaş
07-07-2008, 14:44   |  #2  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Kaydederken Evet yerine Hayır deyin. Japonca karakterler standart olmadığı için Unicode UTF8 biçimnde kaydedilmelidir.

Hayır dedikten sonra farklı Kaydet gelecektir. Oradan ANSI yerine UTF8'i seçin ve öyle kaydedin.

Bu işe de el attım yaa... Yuh bana..:D