jumper ayarları

askladesi
02-08-2008, 18:29   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

herkese merhaba bu foruma yeni üye oldum çok acil bir sorunum var cd rw vardı bozuldu bende başkasından emanet cd rom aldım o kendisi taktı ben nasıl taktığına bakmadım sonra ben cd rw buldum biyerden cd rom'u çıkardım LG 52x24x52x cd rw taktım bilgisayar açılmadı. bir arkadaş biostan tanıtmam gerektğini söyledi bende eski cd romu geri taktım birşeyler yaparak bilgisayarı açtım şimdi cd rom çalışmıyor bilgisayarımı tıkladığım da cd rom simgesi çıkmıyor sadece kapağı açılıyor cd okumuyor. ve ne alakaysa ses kartı da çalışmıyor aygıt yöneticisinden baktığım da ünlem işareti veya soru işareti yok winampı açtığımdaysada ingilizce geçerli ses kartı yüklü değil diyor acil yardım edin ben cd rw takıp kullanmak istiyorum jumper ayarı yapılcakmış galiba neyapmam lazım acil yardım !!!!!

uGuR.uK
02-08-2008, 18:39   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

sen baya bi kurcalamışsın ortalıgı. öncelikle bios'a ne yaptıysan geri alalım, kasanı yine ac, güc kablosunu sök ve anakart üzerindeki bios pilini(normal kol saati pili seklindedir) cıkar ve 3-5dk sora yeniden tak, sora fişi takıp ac. ayarlar sıfırlanır bios'ta, yada ufak bi hata verir ve varsyılan ayarların yüklenilmesini sorar ki burda-genellikle- F1 tuşu ile standartları yüklersin. sora, senin cdrom ve sabit disk pata ise ikiside, hdd'nin ilk baştaki sırasına takıcaksın jumper'ı, cdrom'unda ortadakine veya bi sagındakine ki cakışma yapmasın. yok biri sata diger ide vs. ise hic kurcalama jumper mumper direk tak dogru bi sekilde...

askladesi
02-08-2008, 18:45   |  #3  
OP Taze Üye
3 mesaj

ustam saol ama ben pek anlamıyorum kusuruma bakma ben sadece cd rw kullanıcam cd rw'ın arkasın da CSM SLA yazan bir kısım var orda da 3 tane pim var ayrıyetten de büyük geniş kablonun takılıcağım pimler var jumperi nereye hangisine takıcam anlatırmısın.yardımcı olursan çok sevinirim ya.

askladesi
02-08-2008, 19:01   |  #4  
OP Taze Üye
3 mesaj

?????????? acil yardımmm

ReFeRaNSs
02-08-2008, 19:34   |  #5  
Yıllanmış Üye
1,225 mesaj

sla yazan yere takarsan ikincil olarak görecektir yani sla yazan yerin altındaki pinlere

uGuR.uK
02-08-2008, 19:49   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

büyük yerler normal baglantı noktaları, jumper dedigimiz ufacık kücücük bisi. normal büyük kabloları bagla sora arkadasın dedigi gibi ikinci olarak jumper'ı tak.