Kablosuz bağlantısını hızlandırmak ??

HPQ-User
01-03-2008, 13:14   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

modiksen sormuş:
TTnet, 2048 / 6 limitli üyesiyim. Airties RT205 modem kullanıyorum. Ethernet kablosuyla bağlanınca inanılmaz hızlara ulaşıyorum. Bittorent' de 300 kb/sn' lere ulaşıyor. Gel gelelim wireless' da iken 100 kb' sn' yi geçemiyor ki modem el kitabı, 125 mbps verebilir diyor.
Vista malum, her şeye çözüm sunduğunu iddia ediyor ama her ne çözüm denediysem aynı ekranı okumakla yetinmek zorunda kaldım...
TweakMaster adlı bir program var ve wireless ayarlarını da optimize ettiğini iddia ediyor. Ancak ben bir fark göremedim. Sizin önerebileceğiniz ve kablosuz bağlantıyı hızlandıracak MTU vs ayarları veya optimizer program var mıdır ?
Bu arada dergiyi aksatmadan alıyorum ama ne olur reklamı ve alakasız tanıtımları az, bunun gibi bilgi ve çözümleri çok bir dergi bekliyoruz.
Saygılarımla

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
Toshiba Satellite A200, Core 2 Duo (Centrino Duo), 3 Gb Ram Vista Home Premium, Readyboost 900 Gb

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 6.0; Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1) ; SLCC1; .NET CLR 2.0.50727; Media Center PC 5.0; .NET CLR 3.0.04506; InfoPath.2)

Aras Yurtman
06-03-2008, 17:16   |  #2  
Aras Yurtman avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
571 mesaj

Öncelikle 2048 kbps download hızındaki bir internet bağlantısıyla en fazla 256 kB/s hızında veri indirebilirsiniz. Türkiye'deki ADSL bağlantılarında upload hızı download hızının 1/4'ü kadardır; yani en fazla 64 kB/s hızında veri gönderebilirsiniz. Yani hiçbir şekilde aktarım hızı toplam 320 kB/s'yi geçemez. Bahsettiğiniz 300 kB/s ancak geliş+gidiş aktarım hızı olabilir.

Ethernet ile yapılan bağlantıların hızları 10, 100 ya da 1000 Mb/s'dir. Kablosuz bağlantıların hızları ise 802.11b'de 11 Mb/s, 802.11a ve 802.11g'de 54 Mb/s, 802.11n'de ise 248
Mb/s'dir. Sizin modeminizde olduğu gibi modem üreticileri kendi teknolojileri ile bu hızları arttırabiliyorlar; ancak bu yalnızca iki taraf da aynı marka donanıma sahip olursa işe yarıyor.

Sonuç olarak, kablosuz ağ hızı ADSL hızının yaklaşık 25 katı kadar olduğu için normalde kablosuz ağ ile yapılan bağlantılarda hiçbir yavaşlama olmaz. www.speedtest.net gibi bir internet sitesine kablosuz ve kablolu bağlantınızla ayrı ayrı girerek ve Eskişehir'deki düğümü seçerek bağlantı hızı testi yapın. Normalde 2048 kb/s download ve 512 kb/s upload hızının biraz altında sonuç almalısınız. Eğer kablosuz bağlantıda daha düşük hız çıkıyorsa başka bir bilgisayarla bu testi yapmaya çalışın. Ayrıca kablosuz ağınızın sinyal şiddetini de kontrol edin. Eğer sinyal şiddeti düşükse bağlantı biraz yavaşlayabilir.

Eğer laptop kullanıyorsanız, ekran kartının sinyal şiddetinin pil ömrünü arttırmak için düşürülmediğinden emin olun. Bunun için güç yönetiminde "Performans"ı seçebilirsiniz.

NOT:   b: bit, B: bayt, s: saniye

4GoodLuck
13-05-2011, 19:29   |  #3  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

Benim Packard Bell EasyNote Mx65 serisinden laptopum var. Wirelessdan bağlanıyorum. Net hızım 1 - 8 Mbps. Masaüstü bilgisayarım da ethernet ile hiç bi sıkıntım yok ama wireless dan sinyal gücü çok iyi olmasına rağmen 30 kb/s ile 100 kb/s arasında yükleme yapabiliorum. Dediğiniz gibi internetten speedtest de yaptım 7 mbps fln gösteriyor ama o hızlıa wirelessdan ula$amıorum... Bilgisi olan biri warsa yardım edebilirse minnet duyarım..