Kablosuz internet caiz midir?

CHIP Online
07-01-2010, 14:15   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Bir başkasının kablosuz internet bağlantısından yararlanmak caiz midir? İşte kotalı Wi-fi fetvası...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/kabl ... iz-midir_17461.html

Resimlerle: Kablosuz ağ kurulumunda yapılan 9 hata

Giresun'un Görele İlçesi Müftüsü Enver Türkmen, "Başkasının kablosuz internetini izinsiz olarak kullanmak caiz değildir, kul hakkına girer" dedi.

Görele İlçe Müftüsü Enver Türkmen, gazetecilere yaptığı açıklamada, bazı kişilerin, komşularının evine aldığı kablosuz internetten izinsiz olarak yararlanmanın caiz olmadığını belirtti. Türkmen, "Komşularının kablosuz internetten kullanan insanların bunun için kablosuz internet abonesi kişi ya da kurumdan izin alınması gerekir, izinsiz olarak başkasının kablosuz internet hattını kullanmak İslam'a göre uygun olmaz.

Kablosuz interneti kullanmanın bir limiti vardır. Limitli internette, komşunun internet ağından internete bağlanıldığında kotayı aşma ihtimali var. Kota aşıldığında ise, ekstra ücret ödenmektedir. Başkasının kablosuz internetine girerek hem komşumuzun ücretini vererek almış olduğu interneti herhangi bir ücret ödemeden kullanmış oluyoruz, hem de kotanın aşılmasına sebep olarak komşumuzu zarara uğratıyoruz. Buna göre, izinsiz olarak komşunun kablosuz internetini kullanmak caiz değildir ve kul hakkına girer" şeklinde konuştu.

DHA

Tüm konu: Kablosuz internet caiz midir?

İzleyin: Kablosuz ağlarda yüksek performans

Resimlerle: Kablosuz ağ kurulumunda yapılan 9 hata

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Başkasının internetini kullanmak caiz midir?

yalcinkurt
07-01-2010, 14:22   |  #2  
yalcinkurt avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,580 mesaj
Alıntı: CHIP Online  
Tartışıyoruz: Başkasının internetini kullanmak caiz midir?
"Başkasının kablosuz internetini izinsiz olarak kullanmak caiz değildir, kul hakkına girer" Katılıyorum.

Toxic
07-01-2010, 14:33   |  #3  
Yıllanmış Üye
3,600 mesaj

"Başkasının kablosuz internetini izinsiz olarak kullanmak caiz değildir, kul hakkına girer"
evet

soulmy
07-01-2010, 14:35   |  #4  
soulmy avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,935 mesaj

Caiz değildir.

ilica18
07-01-2010, 15:25   |  #5  
Taze Üye
3 mesaj

Bu fetvayı veren hocaya teşekkür ediyorum memlekette hala doğruları söyleyen hocalar var demekki ...yanlız bu haberi bu kadar büyütecek birşey olduğunu sanmıyorum kul hakkının ne olduğunu bilen bir müslüman zaten başkasının ağına izinsiz! bağlanıp kotasını kullanmanın caiz olmayacağını bilir...

Qromodynmc
07-01-2010, 15:29   |  #6  
Qromodynmc avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 126
4,184 mesaj

biz her dönem okula bir miktar aydat falan verioz,okulun internetinden kullanmaya hiçmi hakkımız yok:D

yalcinkurt
07-01-2010, 16:04   |  #7  
yalcinkurt avatarı
Yıllanmış Üye
1,580 mesaj
Alıntı: punisher123  
biz her dönem okula bir miktar aydat falan verioz,okulun internetinden kullanmaya hiçmi hakkımız yok:
O başka ama...

By_Kert
08-01-2010, 08:44   |  #8  
By_Kert avatarı
Yıllanmış Üye
728 mesaj

Evet izinsiz kullanmak hak yemeye giriyor en mantıklısı haberleri olsun ;) Arkadaşımdan çekiyorum ben evde hiçbir problem yok sağolsun:)