Kablosuz Modem tavsiyesi ve bir soru.

nikobelic
18-10-2010, 02:30   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
127 mesaj

Arkadaşlar masaüstü bilgisayara alacağım bu yüzden adaptörde almak zorundayım, TPlink 54mbps hızında adaptörle beraber 80 lira sıfır. Ama sonradan fark ettim 54mbps hızı düşük mü? Yani ben kablosuz modemi almamda ki sebep evin içinde pda telefon  kullanmak için. Bilgisayara kablosuz bağlayacağım ama, adaptör takılı olacak ve o telefon için geçerli olacak. Böyle kullanma şansım var mı? Ya da sadece kablosuz modemi bilgisayara kablolu bağlayıp, telefonla aynı anda kablosuz bağlanabilir miyim? Hız olarak 300-150-125-54mbps'lerden hangisini almalıyım, fazla para vermek istemiyorum, yardımcı olursanız sevinirim. Ankara'da olduğum için ona göre tavsiye yaparsanız çok iyi olur.

mcafee23 ayrılmıştır
18-10-2010, 02:34   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj

Ancak 300 mbps olayına pek takılmayın.
Kaç mbit internet kullanıyorsunuz bilmiyorum ama genel olarak 8 mbps'deyiz daha.Ttnet bu konuda 54mbps'nin bile kat kat gerisinde
İç ağ hızı için kullanacaksanız bilemem o ayrı birşey tabii ki

300 mbps'nin hesaplandığı zaman hızı saniyede 35,7 mb'tır.
300 mbps'yi 300 mb/sn zannetmeyin

Neden 35,7 diye sorarsanız hesap aşağıda

1 mbit=1.000.000 bit ise
300 mbit=300.000.000 bit
8 bit 1 byte ise
300.000.000 bit/8=37.500.000byte
37.500.000 byte/1024=36621,09 kbyte
36621,09 kbyte/1024=35,762 mb eder.

Bu hesaplar ile 35,7 mb hıza sadece iç ağda çıkabilirsiniz.ISS hızınız tarifeniz kadar olacaktır.Bu hız da 54 mbps modemlerin bile çok gerisinde

Hesap karışık biraz ama üretici oyunlarından dolayı kullanıcıların da kafası karışık
300 mbps'yi alınca saniyede 300 mb ile internet kullanacağını sanan var.
Konu açılmıştı "125 mbit modem aldım internet hızım değişmedi" diye :)

mcafee23 ayrılmıştır
18-10-2010, 02:37   |  #3  
Yıllanmış Üye
3,717 mesaj

Bilgisayar ve PDA kablosuz olarak ya da bilgiayar kablolu PDA kablosuz olarak bağlanabilirsin bu sana kalmış ama Tplink'i kimseye tavsiye etmiyorum etmem de.

Son Düzenleme: mcafee23 ayrılmıştır ~ 18 Ekim 2010 02:42
nikobelic
18-10-2010, 04:31   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
127 mesaj

Detaylı bilgi için çok teşekkür ederim. Peki Datron RTA1030W bu cihazı alsam nasıl sizce? Datron kablolu kullanıyorum ve 4 senedir bir sorun yaşamadım. Ayrıca fiyatı çok uygun 35 lira sıfırı. Bende ucuz birşey arıyorum. Sizce nasıldır?

nikobelic
18-10-2010, 04:33   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
127 mesaj

Unutmadan ekleyim birde; 1mb internet kullanıyorum yani, hızlı bir netim yok. İhtiyacımda pek yok. İlerde de en fazla 8Mb hıza geçebilirim o da belki. Yani 54mb'lık bir modem bana yetiyor sanırım. Bu Datron RTA1030W modemin anteni 1dbi imiş, sizce sorun olur mu?

nikobelic
18-10-2010, 13:55   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
127 mesaj

Arkadaşlar cevap verebilecek birisi yok mu?

DoganYildiz
18-10-2010, 15:12   |  #7  
Üye
70 mesaj
Alıntı: mcafee23  
Bilgisayar ve PDA kablosuz olarak ya da bilgiayar kablolu PDA kablosuz olarak bağlanabilirsin bu sana kalmış ama Tplink'i kimseye tavsiye etmiyorum etmem de.

Günümüzde çoğu elektronik cihaz bir standart düzeninde üretiliyor. Fiyatlarının düşük olmasının çeşitli nedenleri olabilir. Ve hepsininde garantileri mevcut hal böyle iken tplink önermeme (tavsiye edilmeyebilir o ayrı bende HP pavillion serisi için rezillik diz boyu derim o ayrı) sebeplerinizi merak ettim paylaşabilir misiniz?

DoganYildiz
18-10-2010, 15:16   |  #8  
Üye
70 mesaj

Merhaba,

Masaüstü bilgisayarınızı kablo ile bağlarsanız ek bir adaptör almanız gerekmeyecektir. Kablosuz güvenliği açısından önerilen wpa2 şifrelemeyi göz önünde bulundurun derim. Çoğu wireless modem ürünü vakum ambalaj olmadığından kutusundan çıkarılıp denenebilir görüşündeyim tabi burada satıcınında müşteri memnuniyet kıstası önemli benim tavsiyem pda cihazınıla modem alacağınız yere giderek wpa2 şifrelemesiyle ürünü denemeniz hatta dükkan mağaza her nerse oranında dışına çıkarak pda cihaznın ile alacağınız ürünün çekiş ve kullanışlığını test etme şansınız olabilir.

Kolay gelsin.

mcafee23 ayrılmıştır
19-10-2010, 01:33   |  #9  
Yıllanmış Üye
3,717 mesaj
Alıntı: DoganYildiz  
Günümüzde çoğu elektronik cihaz bir standart düzeninde üretiliyor. Fiyatlarının düşük olmasının çeşitli nedenleri olabilir. Ve hepsininde garantileri mevcut hal böyle iken tplink önermeme (tavsiye edilmeyebilir o ayrı bende HP pavillion serisi için rezillik diz boyu derim o ayrı) sebeplerinizi merak ettim paylaşabilir misiniz?

Fiyattan ziyade çok çeşitli problemleri oluyor.
Kablosuz bağlantı'dan kısa süreli düşmeler
Mesafe problemleri
Wpa ve wpa2 şifreleme yaptığınızda bazen şifrenin kabul edilmemesi.Bu durumda reset atıp tekrar yapılandırıyorsunuz.
ISS'den alınan IP'nin arada sırada düşmesi.Yani modeminiz IP almış internete bağlıyken sanki restart edilmiş gibi o IP'yi bırakıp yeniden IP alması (Bu firmware'den kaynaklanıyor.Cihaz elektriği kesilmeden sanki yeniden başlıyor)

Para alamayacağım ve almakta zorlandığım müşterilere götürdüğüm modem markasıdır.

Son Düzenleme: mcafee23 ayrılmıştır ~ 19 Ekim 2010 17:03
coskunkolik
19-10-2010, 01:36   |  #10  
Yıllanmış Üye
382 mesaj

Zyxel ve Airties den şaşma. Ucuz alcam diye başına bela alırsın. Kalite almak iyidir. Bırak dandik markaları.

Atilla Sarıtaş
19-10-2010, 01:42   |  #11  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
5,871 mesaj

Bütçen varsa Linksys ürünlerinede göz gezdir.

mcafee23 ayrılmıştır
19-10-2010, 02:23   |  #12  
Yıllanmış Üye
3,717 mesaj
Alıntı: Atilla Sarıtaş  
Bütçen varsa Linksys ürünlerinede göz gezdir.

Biraz sonra olur ya netin kesilirse merak etme bu planlı bir kesilme olacak :))
Modemime ne oldu diye aranma sonra

Atilla Sarıtaş
19-10-2010, 02:25   |  #13  
Yıllanmış Üye
5,871 mesaj

Sıra Mersin'e mi geldi yoksa ? Kahkaha

nikobelic
19-10-2010, 15:01   |  #14  
OP Yıllanmış Üye
127 mesaj

Triplex villam yok, o yüzden Zyxel veya Airtires kullanmama da gerek yok. Evin içinde 15 metre mesafede kullanmak için 100-150 lira bir cihaza verene kadar neler yaparım gerek yok. Ben burda Datron iyi mi diyorum, gerekli arkaşlarda çok saolsun detaylı cevaplar veriyor. Biri de gelmiş dandik marka fln, kaç kere Datron kullandıysa hayatında sormak gerekir. Zyxel'de kullandık ama 2 seneden fazla götürmedi, dandik dediğiniz Datron nazar değmesin 4 senedir tık vermeden çalışıyor.

Ürün elime geçsin yorumumu da yapacağım buraya, tekrar herkese teşekkür ederim.

Atilla Sarıtaş
19-10-2010, 16:51   |  #15  
Yıllanmış Üye
5,871 mesaj

Mesele tam olarak çekme mesafesi değil.
Burda gerekli cevap verilmiş :

Mesafe problemleri
Wpa ve wpa2 şifreleme yaptığınızda bazen şifrenin kabul edilmemesi.Bu durumda reset atıp tekrar yapılandırıyorsunuz.
ISS'den alınan IP'nin arada sırada düşmesi.Yani modeminiz IP almış internete bağlıyken sanki restart edilmiş gibi o IP'yi bırakıp yeniden IP alması (Bu firmware'den kaynaklanıyor.Cihaz elektriği kesilmeden sanki yeniden başlıyor)

Para alamayacağım ve almakta zorlandığım müşterilere götürdüğüm modem markasıdır.
mcafee23 ayrılmıştır
19-10-2010, 17:06   |  #16  
Yıllanmış Üye
3,717 mesaj
Alıntı: DoganYildiz  

Mesafe problemleri

Ben bunu Doğan Yıldız'ın sorusuna karşılık olarak konuda geçen TP'link için yazmıştım.
Sormuştu neden önermiyorsunuz diye.
Datron'a birşey demedim.Ancak bırakın Datron'u piyasada ki her türlü modem'i kullanıcılara kurdum.Ve sorun olduğunda ilk bana bildiriyorlar.Gidip yerinde bakıyorum.
Yani hangi cihaz'ın huyu suyu nedir ezbere bilirim.
Siz Datron'un sorunsuz ve ucuz olduğunu madem biliyorsunuz.Diyecek birşey yok
3 ay sonra buraya tekrar konu açarsanız.O zaman görüşürüz

Atilla Sarıtaş
19-10-2010, 17:19   |  #17  
Yıllanmış Üye
5,871 mesaj

Biliyorum TP-Link için yazdığını ama bu yorumun da ; 

Alıntı: Clayns_seco  
Triplex villam yok, o yüzden Zyxel veya Airtires kullanmama da gerek yok. Evin içinde 15 metre mesafede kullanmak için 100-150 lira bir cihaza verene kadar neler yaparım gerek yok. 
Cevabı ; 

Mesafe problemleri

mcafee23 ayrılmıştır
19-10-2010, 17:25   |  #18  
Yıllanmış Üye
3,717 mesaj

Soru soruyorlar cevap alınca da kendi doğrularını savunuyorlar.
Senin alacağın cihazdan benim cebime para girmeyecek ki
Hem iyisini hem ucuzunu arasınız.Nerede var söyleyin biz de alalım

Bazen bu forumda "ya bırakkk sana ne" diyorum kendi kendime ya hadi neyse...

nikobelic
19-10-2010, 20:17   |  #19  
OP Yıllanmış Üye
127 mesaj
Soru soruyorlar cevap alınca da kendi doğrularını savunuyorlar.
Senin alacağın cihazdan benim cebime para girmeyecek ki
Hem iyisini hem ucuzunu arasınız.Nerede var söyleyin biz de alalım

Bazen bu forumda "ya bırakkk sana ne" diyorum kendi kendime ya hadi neyse...

Yanlış anlama sana demedim ben o lafları. Sana ekstra birde teşekkür ettim bilgin için. Biri direk gelmiş Datron çok dandik fln demişte ona cevap verdim. 4 senedir kullanıyorum ve dandikliğini görmedim. Ayrıca tekrar ekstra cevaplar için teşekkürler sana.

nikobelic
24-10-2010, 04:31   |  #20  
OP Yıllanmış Üye
127 mesaj

Ürünü bugün kurdum, kullanıyorum. Eski modemimde 4 senelik kablolu datrondu. Kısaca Datron'ları iyi tanıyorum. Fiyatına göre kaliteli cihaz aldığımı düşüyorum. Evin her yerinde sorunsuz pda telefon ile bağlantıda kalabiliyorum. Benim de beklentim bu yöndeydi zaten. Isınma sorunu yok. Cihaz ısınıyor yani Datron'ların geneli böyle ama o ısınma sorun yaratmıyor. Eski modemi nerdeyse hiç kapatmazdım, aylık en az 100 GB download yapardım. Bunda da aynısı olacak bakalım bir sorun verecek mi?

Ama genel olarak fiyatına göre makul kullanıcılar için yeterli bir cihaz. Kutu içeriği de çok zengin. 1 ethernet kablo, 1 usb kablo, 1 telefon kablosu, 1 adet splitter ve usb için kurulum cdsi veriyor. Aynı anda usb, ethernet ve wireless olarak bağlantı seçeneği de hoşuma gitti.

Son Düzenleme: nikobelic ~ 24 Ekim 2010 04:32
Atilla Sarıtaş
24-10-2010, 04:58   |  #21  
Yıllanmış Üye
5,871 mesaj
Alıntı: Clayns_seco  
Ürünü bugün kurdum, kullanıyorum. Eski modemimde 4 senelik kablolu datrondu. Kısaca Datron'ları iyi tanıyorum. Fiyatına göre kaliteli cihaz aldığımı düşüyorum. Evin her yerinde sorunsuz pda telefon ile bağlantıda kalabiliyorum. Benim de beklentim bu yöndeydi zaten. Isınma sorunu yok. Cihaz ısınıyor yani Datron'ların geneli böyle ama o ısınma sorun yaratmıyor. Eski modemi nerdeyse hiç kapatmazdım, aylık en az 100 GB download yapardım. Bunda da aynısı olacak bakalım bir sorun verecek mi?

Ama genel olarak fiyatına göre makul kullanıcılar için yeterli bir cihaz. Kutu içeriği de çok zengin. 1 ethernet kablo, 1 usb kablo, 1 telefon kablosu, 1 adet splitter ve usb için kurulum cdsi veriyor. Aynı anda usb, ethernet ve wireless olarak bağlantı seçeneği de hoşuma gitti.

Datron'a özgü birşey değil USB Kablosu hariç çoğu modemde bu içerikle geliyor zaten.
Aynı anda USB, Wireless ve Ethernet çoğu modemde kullanıyor.
Yok 'fiyatına göre özellikleri diğer modemlerden aşağı kalır yanı yok' demek istiyorsan orası başka. 
Hayırlı olsun :) Laptop aldığımda modem meseleleriyle bende haşır neşir olurum heralde :))

nikobelic
24-10-2010, 18:05   |  #22  
OP Yıllanmış Üye
127 mesaj

Ben yanlış anlatım yaptım aslında, router özelliği bazı pahalı modemlerde olmuyor. Bunda usb-ethernet olarak ağ bağlantısı kurup dosya transfer, lan oyunları oynatabiliyorsun iki cihaza. Ama fiyatına göre hız olarak fln hiç eksiği yok bana göre.