Kaçak Elektriğin Faturası Batı'ya Kesildi

ertugrul_121
14-04-2012, 20:40   |  #1  
ertugrul_121 avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
164 mesaj

Kaçak Elektriğin Faturası Batı'ya Kesildi
Bakan Taner Yıldız, kaçak elektrik, zamlar ve pahalı benzin konularında merak edilenleri Milliyet'in Ankara Temsilcisi Fikret Bila'ya anlattı

Enerji Bakanı Taner Yıldız, "Kayıp-kaçağın en fazla olduğu bölge Güneydoğu bölgesi. Urfa, Diyarbakır, Siirt, Batman, Hakkâri. Şimdi bu bölgedeki kaçak elektriğin parasını sadece bu bölgedeki abonelere yansıtırsak, bunu siyasi olarak istismar ederler" dedi.

KAÇAKTA AYRIMCILIK OLMASIN

Baktık sohbet böyle giderse enerji konularına giremeyeceğiz. “Sonra devam ederiz” diyerek, kayıp-kaçak'tan enerjiye girdik:

Vatandaşın en büyük şikayeti, başkalarının kaçak kullandığı elektriğin parasını ödemek.

Faturadaki kayıp-kaçak kalemine itiraz var. Kaçak elektrik kullanmayan niye kaçak parası ödüyor?

Vatandaşın şikayetinin farkındayım. Bu konu aslında biraz hassas bir siyasi konu. İstismar edilmeye müsait. Kayıp-kaçağın en fazla olduğu bölge Güneydoğu bölgesi. Urfa, Diyarbakır, Siirt, Batman, Hakkâri. Şimdi bu bölgedeki kaçak elektriğin parasını sadece bu bölgedeki abonelere yansıtırsak, bunu siyasi olarak istismar ederler. Terör örgütü ve siyasette aynı çizgideki partiler; ayrımcılık yapılıyor, diye istismar ederler. Fatura farkını etnik ayrımcılık diye gündeme getirirler.

İşte Diyarbakırlıya elektrik 46 kuruştan, Bilecikliye 30 kuruştan satılıyor derler. Bunu dedirtmek istemiyorum. Etnik ayrımcılık propagandası için kullanacakları malzeme vermek istemiyorum. Türkiye'de tek abonelik sistemi var. Buna ulusal abonelik sistemi diyoruz. Aslında bölge aboneliğine geçmeyi planlıyoruz. Kayıp-kaçağı düşürdükten sonra bölge düzeyinde abonelere dağıttığımızda arada ciddi fark kalmayacak. 2015'e kadar kayıp-kaçağı önemli ölçüde düşürmeyi hedefliyoruz, sonra bölgesel dağıtım yapabiliriz. Diyelim Güneydoğu'da bir ilde 36 kuruş, batıda bir ilde 34 kuruş olursa, bu farkı etnik ayrımcılık malzemesi yapamazlar.

BENZİN MALİYE'NİN İŞİ

Vatandaşın sesini yükselttiği ikinci konuya geliyoruz:

Niye dünyanın en pahalı benzinini biz kullanıyoruz?

Aslında benzinin en pahalı olduğu ülke Türkiye değil ama en pahalıları arasında. Bu soruyu Maliye Bakanı'na sormanız daha doğru olur.

Elektrik fiyatına da itiraz var, doğalgaza da...

Son zamlara vatandaş kızıyor, biliyorum. Ben de zam yapmayı sevmiyorum. Ancak bu konu da biraz davranış biçimiyle ilgili. Tüketim kalıbı alışkanlığıyla ilgili. Bizde hane başına düşen elektrik maliyeti 51 lira. Toplam 22 milyar lira ödüyoruz elektriğe. Vatandaşımız 22 milyar da cep telefonuna ödüyor. Ama ona itiraz etmiyor. Bir kişiye 2.5 cep telefonu düşüyor Türkiye'de. Belki davranış kalıbını, tüketim kalıbını değiştirebilse elektrik gibi zorunlu bir ihtiyaca daha kolay para ayıracak.

24 saat elektriğimizin olması lazım. İşte enerji kaynaklarımızı çeşitlendirmeye çalışmamızın nedeni de bu. Hem uzun vadede enerji bağımlılığını azaltmak hem de maliyetleri düşürmek. Doğalgazda ise biz daha 2008'deki fiyata gelmedik. İndirimler yapmıştık, henüz o indirimler kadar zam gelmedi. Biz doğal gazda son zamlara rağmen hâlâ Avrupa'da, sanayide en ucuz üçüncü, konutta en ucuz ikinci ülkeyiz.

yani işin açığı vatandaşın cepindeki parayı seviyoruz helede dürüst namuslu vatandaşımızı daha çok seviyoruz diyor..

Kapalı Hesap (203561)
14-04-2012, 21:01   |  #2  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 136
4,310 mesaj

90 TL elektrik faturası nedir yaa!

ertugrul_121
14-04-2012, 21:04   |  #3  
ertugrul_121 avatarı
OP Yıllanmış Üye
164 mesaj

Enerji Bakanı Taner Yıldız, "Kayıp-kaçağın en fazla olduğu bölge Güneydoğu bölgesi. Urfa, Diyarbakır, Siirt, Batman, Hakkâri. Şimdi bu bölgedeki kaçak elektriğin parasını sadece bu bölgedeki abonelere yansıtırsak, bunu siyasi olarak istismar ederler" dedi.

banane senin kaçak bölgenden ya birde adamlar istismar ederlerdiye bizi enayi yerin koyuyorlar ödesinler beni ne ilgilendirir.. onlar ödemezse vekilleri ödesin..

LENO7
14-04-2012, 21:05   |  #4  
LENO7 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 91
2,019 mesaj

biz burda ayda en az 200TL ödüyoruz...tasarruf yapmamıza rağmen...

Kapalı Hesap (203561)
14-04-2012, 21:06   |  #5  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 136
4,310 mesaj

Telefondan bahane aramak yanlış bu ülke her halt pahalı!

Ne kadar saçma bir bahanedir bunlar!

Her geçen gün daha da kısıyoruz bir şeylerden. Maaş aynı ama geçim şartı daha da zorlaşıyor. Bildiğin fakir ülke gibiyiz.

ertugrul_121
14-04-2012, 21:07   |  #6  
ertugrul_121 avatarı
OP Yıllanmış Üye
164 mesaj

BENZİN MALİYE'NİN İŞİ

Vatandaşın sesini yükselttiği ikinci konuya geliyoruz:

Niye dünyanın en pahalı benzinini biz kullanıyoruz?

Aslında benzinin en pahalı olduğu ülke Türkiye değil ama en pahalıları arasında. Bu soruyu Maliye Bakanı'na sormanız daha doğru olur.

birde bunların söyleyişleri adamı cinnet geçirtiyo neymişş   ben bilmem  maliye bakanına sor canım

sado7337
14-04-2012, 21:09   |  #7  
sado7337 avatarı
Yıllanmış Üye
219 mesaj

140 ödedim geçen ay ananızıda alın gidin mına koduımun bu nedir!!!!

LENO7
14-04-2012, 21:12   |  #8  
LENO7 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 91
2,019 mesaj

Benim şaşırdığım bir şey var..
kaçak elektrik nasıl oluyor acaba...bunu nerden yapıyorlar..?

ertugrul_121
14-04-2012, 21:20   |  #9  
ertugrul_121 avatarı
OP Yıllanmış Üye
164 mesaj
Alıntı: LENO7  
Benim şaşırdığım bir şey var..
kaçak elektrik nasıl oluyor acaba...bunu nerden yapıyorlar..?
en çok kaçak elektiriğin kullanıldığı yer doğu dur  ben orda askerlik yaptım

adamlar her hafta bölüğün sayacını okumaya gelirler yada ayda  köylere hiç uğramazlar

ben sordum:
abi köylere niye sayaç okuma gitimiyorsunuz diye?

sayaç okuyan kişi:

çünkü devlet onların elektiğini ödüyor ödemedi yerde vatandaştan vergi ile alınıyor

yine doğu anadoludaki  vatandaşla sohbet açıldı:

sordum:
abi siz elektirik faturası ödüyonuzmu?

cevap:
elektirik saat olanlar var onlar 3 ayda  20 tl kada fatura geliyor

sayacı olmayanlarda hiç ödemiyor

sordum:
nasıl oluyor bu?

cevap:
çünkü akp millet vekillerin sözü vardı

söyledikleri seçimde  akp gelirse tüm sayaçlar sökülecek hükümet tarfından  ödenecek  bunları yemin ederek  söylüyor........