Kaliteli bir kasaya giden ilk yol

CHIP Online
23-11-2011, 00:45   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

PC'nizin bütün bileşenlerini içerisinde barındıran kasanızı seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/kali ... -ilk-yol_30277.html

Resimlerle: 12 inanılmaz bilgisayar kasası tasarımı!

Her ne kadar sistem toplama işlerinde kasalar çoğunlukla arka plana itilse de bilgisayarınızın bütün parçalarına ev sahipliği yapan bu bileşenin önemi sanıldığından çok daha büyüktür. Alüminyum, çelik veya akrilik gibi farklı elemntlerden üretilen kasalar sayesinde parçalarınızı tozdan korursunuz. Kasalar bu bağlamda sisteminizin ömrü açısında da büyü önem teşkil etmektedir. Peki iyi bir kasaya giden ilk yol nedir?

Öncelikle piyasada yüzlerce Çin malı kasa olduğunu belirtmekte fayda var. Evet, her ne kadar kadar kasaların tümü Çin'de üretilse de hepsi "Çin Malı" değil, "Çin Yapımı" ürünler de çok. Çin malı kasalar, Çin'in kendi markaları tarafından üretilen ve genelde kalitesi tartışılır seviyede olan kasalar. Çin yapımı ise büyük markaların Çin'de ürettirdiği ve kalite çıtası çok daha yüksek olan kasalardır diyebiliriz. Hatta bazı ürünlerin üzerinde "Made in China" yazarken bazılarında "A Prodcut of China" yazması da bu farka vurgu yapar niteliktedir. Tabii ki her bir kasanın etiketine bakmak zorunda değilsiniz.

Burada önemli bazı noktalar var. Öncelikle satın alacağınız kasanın adı sanı duyulmamış firmalardan daha ziyade, sektörde uzun yıllardan beri hizmet veren markalardan olmasına özen gösterin. Fakat bilinçsiz kullanıcılar sayesinde sektörde yıllardan beri satış yapan kalitesiz markalar da yok değil. İşte burada da fiyat kriteri devreye giriyor. Piyasada yaptığımız ufak bir araştırma sonucunda kaliteli kasaların 45 $ + KDV fiyattan başladığını gördük. Üstelik bu fiyata güç kaynağı dahil değil. Yani alacağınız bir kasada güç kaynağı yoksa fiyatı en az 45 $ olmalı diyebiliriz. Bu seviyeden aşağıdaki kasaların işçilik kalitesi ve diğer özellikleri o kadar düşük ki, monte ederken elinizi yaralamanız işten bile değil. Yine bu kasaların eksikliklerini ilerleyen sayfalarda ayrıntısıyla değineceğiz.

Tüm konu: Kaliteli bir kasaya giden ilk yol

Resimlerle: 12 inanılmaz bilgisayar kasası tasarımı!


Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Kasa seçerken en çok nelere dikkat ediyorsunuz?